lista s ornamentom.png

PONITRIE - MÚZEUM KARPATSKÝCH NEMCOV NITRIANSKE PRAVNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Múzeum Karpatských Nemcov Nitrianske Pravno Ponitrie
Múzeum Karpatských Nemcov Nitrianske Pravno Ponitrie

Múzeum Karpatských Nemcov Nitrianske Pravno Ponitrie
Múzeum Karpatských Nemcov Nitrianske Pravno Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM KULTÚRY KARPATSKÝCH NEMCOV – sa nachádza na námestí v Nitrianskom Pravne v Dome Karpatskonemeckého spolku. Bolo založené v roku 1997 ako špecializované múzeum. Predtým sa to volalo Oddelenie dejín a kultúry karpatských Nemcov, ktoré pôsobilo v rámci historického múzea. Prioritou múzea je zhromažďovanie a odborné spracovanie hmotnej a duchovnej kultúry karpatských Nemcov. Zbierky sú zo života karpatských Nemcov.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

349 mnm

NITRIANSKE PRAVNO

+421 910 584 299

icon_HOME.png

SK.07.01.03

MÚZEUM KARPATSKÝCH NEMCOV

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.01.03
PONITRIE - MÚZEUM KARPATSKÝCH NEMCOV NITRIANSKE PRAVNO
Múzeum Karpatských Nemcov Nitrianske Pravno Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Každý piatok 

16:00 - 18:30

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:14:54

SPRIEVODCA


Je tu staršia expozícia, v ktorej sa nachádza vývoj karpatskonemeckého umenia, odievania, dialektu, predmety každodenného života, artefakty, ktoré sú zamerané na vedu, techniku a školstvo. Múzeum organizuje rôzne výstavy ako Srdcom v srdci Európy, Kremnická kamenina, Architektúra Nemcov na Slovensku a iné, rôzne besedy a vedecké konferencie ako Svadba srdcom na Slovensku, Remeslo a jarmok, Architektúra menšín na Slovensku a veľa iných.

Nachádza sa tu aj knižnica, ktorá ponúka periodickú a neperiodickú odbornú literatúru o karpatských Nemcoch, ktorú hlavne využívajú študenti a odborní pracovníci. V tomto smere je múzeum považované za najlepšie a najkompetentnejšie vybavenú inštitúciu na Slovensku.

Múzeum má ešte ďalšie dve expozície, z ktorých jedna sa nachádza v Handlovej v Dome stretávania sa Karpatských Nemcov. Tam je umiestnená stála výstava pod názvom „Dejiny a kultúra Hauerlandu“ a expozícia „Dejiny a kultúra Handlovej“. Oboznámite sa tu s históriou osídlenia, tradíciou baníctva a remesiel.

Ďalšia expozícia sa nachádza v Bratislave v Múzeu karpatskonemeckého spolku. Táto expozícia má taktiež názov Dejiny a kultúra Hauerlandu, návštevníci tu môžu bližšie spoznať tradície a život karpatských Nemcov žijúcich v oblasti Nitrianske Pravno.

Nachádzajú sa tu rôzne odevy, textílie, ukážky domácej a remeselnej výroby, rôzne umelecké diela, sakrálne predmety a tlač., celé kolekcie kameniny z Kremnice a smalty z Matejoviec. Sú tu uložené aj originály a kópie dokumentov z histórie a súčasnosti karpatských Nemcov. V jednej z miestností sa nachádza aj plazmová obrazovka, kde si môžu návštevníci pozrieť zdokumentovaný vývoj kultúry karpatských Nemcov na Slovensku. Na informačných tabuliach sa nachádzajú aj udalosti, ktoré sú z obdobia od roku 1939 – 1948.


Zaujímavosti a tipy


Múzeum vydáva aj vlastnú edíciu Acta Carpatho-Germanica a vydalo katalógy k vlastným výstavám, ďalej bola publikovaná monografia a propagačné materiály z minulosti karpatských Nemcov.

V rámci múzea sa konajú aj rôzne podujatia pre návštevníkov akou je aj Noc Múzeí alebo pre deti Deň sv. Martina.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png