lista s ornamentom.png

PONITRIE - MÚZEUM KARPATSKÝCH NEMCOV NITRIANSKE PRAVNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM KULTÚRY KARPATSKÝCH NEMCOV – sa nachádza na námestí v Nitrianskom Pravne v Dome Karpatskonemeckého spolku. Bolo založené v roku 1997 ako špecializované múzeum. Predtým sa to volalo Oddelenie dejín a kultúry karpatských Nemcov, ktoré pôsobilo v rámci historického múzea. Prioritou múzea je zhromažďovanie a odborné spracovanie hmotnej a duchovnej kultúry karpatských Nemcov. Zbierky sú zo života karpatských Nemcov.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

349 mnm

NITRIANSKE PRAVNO

+421 910 584 299

icon_HOME.png

SK.08.01.03

MÚZEUM KARPATSKÝCH NEMCOV

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Každý piatok 

16:00 - 18:30

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Je tu staršia expozícia, v ktorej sa nachádza vývoj karpatskonemeckého umenia, odievania, dialektu, predmety každodenného života, artefakty, ktoré sú zamerané na vedu, techniku a školstvo. Múzeum organizuje rôzne výstavy ako Srdcom v srdci Európy, Kremnická kamenina, Architektúra Nemcov na Slovensku a iné, rôzne besedy a vedecké konferencie ako Svadba srdcom na Slovensku, Remeslo a jarmok, Architektúra menšín na Slovensku a veľa iných.

Nachádza sa tu aj knižnica, ktorá ponúka periodickú a neperiodickú odbornú literatúru o karpatských Nemcoch, ktorú hlavne využívajú študenti a odborní pracovníci. V tomto smere je múzeum považované za najlepšie a najkompetentnejšie vybavenú inštitúciu na Slovensku.

Múzeum má ešte ďalšie dve expozície, z ktorých jedna sa nachádza v Handlovej v Dome stretávania sa Karpatských Nemcov. Tam je umiestnená stála výstava pod názvom „Dejiny a kultúra Hauerlandu“ a expozícia „Dejiny a kultúra Handlovej“. Oboznámite sa tu s históriou osídlenia, tradíciou baníctva a remesiel.

Ďalšia expozícia sa nachádza v Bratislave v Múzeu karpatskonemeckého spolku. Táto expozícia má taktiež názov Dejiny a kultúra Hauerlandu, návštevníci tu môžu bližšie spoznať tradície a život karpatských Nemcov žijúcich v oblasti Nitrianske Pravno.

Nachádzajú sa tu rôzne odevy, textílie, ukážky domácej a remeselnej výroby, rôzne umelecké diela, sakrálne predmety a tlač., celé kolekcie kameniny z Kremnice a smalty z Matejoviec. Sú tu uložené aj originály a kópie dokumentov z histórie a súčasnosti karpatských Nemcov. V jednej z miestností sa nachádza aj plazmová obrazovka, kde si môžu návštevníci pozrieť zdokumentovaný vývoj kultúry karpatských Nemcov na Slovensku. Na informačných tabuliach sa nachádzajú aj udalosti, ktoré sú z obdobia od roku 1939 – 1948.


Zaujímavosti a tipy


Múzeum vydáva aj vlastnú edíciu Acta Carpatho-Germanica a vydalo katalógy k vlastným výstavám, ďalej bola publikovaná monografia a propagačné materiály z minulosti karpatských Nemcov.

V rámci múzea sa konajú aj rôzne podujatia pre návštevníkov akou je aj Noc Múzeí alebo pre deti Deň sv. Martina.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR