top of page
múzeum karpatských nemcov nitrianske pravno

múzeum karpatských nemcov nitrianske pravno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

349 mnm

nitrianske pravno

+421 910 584 299

.múzeum karpatských nemcov nitrianske pravno – sa nachádza na námestí v Nitrianskom Pravne v Dome Karpatskonemeckého spolku. Bolo založené v roku 1997 ako špecializované múzeum. Predtým sa to volalo Oddelenie dejín a kultúry karpatských Nemcov, ktoré pôsobilo v rámci historického múzea. Prioritou múzea je zhromažďovanie a odborné spracovanie hmotnej a duchovnej kultúry karpatských Nemcov. Zbierky sú zo života karpatských Nemcov.

.otváracie doby

celoročne

na základe objednávky

.poplatok za vstup

1,00 €

0,50 €

0,50 €

0,50 €

zadarmo

zadarmo

dospelí

deti od 6r

študenti

seniori

deti do 6r

ZŤP

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


je tu staršia expozícia, v ktorej sa nachádza vývoj karpatskonemeckého umenia, odievania, dialektu, predmety každodenného života, artefakty, ktoré sú zamerané na vedu, techniku a školstvo. Múzeum organizuje rôzne výstavy ako Srdcom v srdci Európy, Kremnická kamenina, Architektúra Nemcov na Slovensku a iné, rôzne besedy a vedecké konferencie ako Svadba srdcom na Slovensku, Remeslo a jarmok, Architektúra menšín na Slovensku a veľa iných.


nachádza sa tu aj knižnica, ktorá ponúka periodickú a neperiodickú odbornú literatúru o karpatských Nemcoch, ktorú hlavne využívajú študenti a odborní pracovníci. V tomto smere je múzeum považované za najlepšie a najkompetentnejšie vybavenú inštitúciu na Slovensku.


múzeum má ešte ďalšie dve expozície, z ktorých jedna sa nachádza v Handlovej v Dome stretávania sa Karpatských Nemcov. Tam je umiestnená stála výstava pod názvom „Dejiny a kultúra Hauerlandu“ a expozícia „Dejiny a kultúra Handlovej“. Oboznámite sa tu s históriou osídlenia, tradíciou baníctva a remesiel.


ďalšia expozícia sa nachádza v Bratislave v Múzeu karpatskonemeckého spolku. Táto expozícia má taktiež názov Dejiny a kultúra Hauerlandu, návštevníci tu môžu bližšie spoznať tradície a život karpatských Nemcov žijúcich v oblasti Nitrianske Pravno.


nachádzajú sa tu rôzne odevy, textílie, ukážky domácej a remeselnej výroby, rôzne umelecké diela, sakrálne predmety a tlač., celé kolekcie kameniny z Kremnice a smalty z Matejoviec. Sú tu uložené aj originály a kópie dokumentov z histórie a súčasnosti karpatských Nemcov. V jednej z miestností sa nachádza aj plazmová obrazovka, kde si môžu návštevníci pozrieť zdokumentovaný vývoj kultúry karpatských Nemcov na Slovensku. Na informačných tabuliach sa nachádzajú aj udalosti, ktoré sú z obdobia od roku 1939 – 1948.


zaujímavosti a tipy


múzeum vydáva aj vlastnú edíciu Acta Carpatho-Germanica a vydalo katalógy k vlastným výstavám, ďalej bola publikovaná monografia a propagačné materiály z minulosti karpatských Nemcov.

V rámci múzea sa konajú aj rôzne podujatia pre návštevníkov akou je aj Noc Múzeí alebo pre deti Deň sv. Martina.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 9:59:03

bottom of page