lista s ornamentom.png

PONITRIE - NITRIANSKY HRAD NITRA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Nitriansky hrad Nitra Ponitrie
Nitriansky hrad Nitra Ponitrie

press to zoom
Nitriansky hrad Nitra Ponitrie
Nitriansky hrad Nitra Ponitrie

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

NITRIANSKY HRAD – sa nachádza v najstaršom slovenskom meste. Rozpína sa na mieste mohutného slovanského hradiska, kde sídlili nitrianske kniežatá a veľkomoravskí panovníci. V súčasnosti je sídlom nitrianskeho biskupstva. Najväčšia dominanta Nitry a naša národná kultúrna pamiatka, je spolu s Horným mestom vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

169 mnm

NITRA

+421 910 842 991

icon_HOME.png

SK.07.07.02

NITRIANSKY HRAD NITRA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.07.02
PONITRIE - NITRIANSKY HRAD NITRA
Nitriansky hrad Nitra Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok - Nedeľa

Apríl - Jún 

Júl - August 

September - Október 

November - Marec 


06:00 - 19:00

06:00 - 20:00

06.00 - 19.00

06:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

0,50 €

2,00 €

4,00 €

3,00 €

5,00 €

3,00 €

Areál hradu

Expozície

Expozície s vežou

Malý okruh

Veľký okruh 

Diecézna knižnica

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:15:59

SPRIEVODCA


Prístup a parkovanie


Na hrad sa dostanete dvoma prístupovými cestami. Jedna vedie od župného námestia a druhá zo severovýchodu od mestského parku. Zaparkovať môžete priamo pri župnom námestí, ale to to parkovisko je spoplatnené. Bezplatné parkovanie je pri zimnom štadióne.


O hrade


Postavený bol na mieste pôvodného veľkomoravského hradiska z 9. storočia. Návštevníkovi sa tu ukáže zmes románskej, gotickej, renesančnej a barokovej architektúry. Od roku 880 v ňom sídli najstaršie stredoeurópske biskupstvo.

Bol postavení v 11.storočí a skladá sa zo štyroch samostatných celkov, katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Jadrom je katedrála s biskupskou rezidenciou.

Nitriansky hrad neslúžil len svetskej moci ale aj kanonikom a biskupom, ktorí spravovali úrad nitrianskeho župana. Vo vojnových časoch tam našli útočisko aj obyvatelia z okolia. Do areálu hradu sa dostanete cez vstupnú bránu biskupa Mošóciho a vznikla v 16. storočí. Vonkajšia brána biskupa Pálffyho vznikla neskôr a v minulosti slúžila pri obrane hradu s delostreleckou podporou.


Katedrála sv. Emerána


Najväčšou kamennou stavbou v minulosti aj dnes je biskupská Katedrála sv. Emerána, podľa Maurovej legendy, tam boli uložené pozostatky sv. Andreja - Svorada a Benedikta. Podľa nej Svorad žil pustovníckym životom a počas pôstu jedol len 40 orechov a veľmi ťažko pritom pracoval. Jedného dňa oslabený omdlel a bol by určite zomrel, ak by neprišiel k nemu mladík a odniesol ho do kláštora. Keď vyzdravel, povedal to svojmu žiakovi Benediktovi a ten po jeho smrti začal žiť tiež pustovníckym životom. Po troch rokoch takéhoto života ho prepadli lupiči, zabili ho a hodili do Váhu. Rok po nešťastí ľudia zbadali pri rieke orlicu ako hľadela na jedno miesto a keď tam prišli našli tam jeho telo neporušené a pochovali ho vedľa Svorada.

Katedrála sa skladá z troch stavieb a to z kostola sv. Emerána a z Horného a Dolného kostola. Kostol sv. Emerána bol po požiari a po zničení vojskami Matúša Čáka prestavaný. Dnešnú podobu dostal začiatkom 20. storočia.


Horný a Dolný kostol


Horný kostol je jednoloďový gotický chrám a bol postavený na najvyššom skalnom mieste. Nachádza sa tu oltár sv. Spasiteľa so stĺpovitou architektúrou a vo výklenku je umiestnená

renesančná krstiteľnica. Pri príležitosti osláv Cyrila a Metoda tam pribudol organ, ktorý je dielom majstra O. Važanského.

Kostol bol v 18. storočí upravovaný a pristavili k nemu Dolný kostol a spojili ich širokým schodiskom. Ten vznikol pri dobýjaní hradu vojskami Gabriela Betlena. Najvzácnejšou pamiatkou je tu hlavný oltár s motívom Snímania z kríža od sochára J Perneggera. Pod ním je umiestnený mramorový reliéf Ukladanie do hrobu. Nachádzajú sa tu aj tri bočné oltáre a tri náhrobky nitrianskych biskupov. Z vonkajšej strany tu pristavili barokovú Kaplnku sv. Barbory. Fresky a maľby v kaplnke zhotovil A. Galliarti. Vchod do dolného kostola je vlastne vchodom do celej katedrály.


Biskupský palác


Neskorobarokový Biskupský palác pristavili k hradnej katedrále zo západnej strany. Má tri podlažia a nádvorie. Pred vstupom na nádvorie Biskupského paláca sa nachádza hradné nádvorie s parkom a terasou. Pre verejnosť nie je sprístupnený.


Hradný areál


Veľmi zaujímavé je aj vonkajšie opevnenie hradného areálu. Najstaršie časti pochádzajú z románskeho a gotického obdobia. Nachádza sa tu Vazulova veža, ktorá mala kedysi dve podlažia a tiež dva vchody z nádvoria. Dole bola miestnosť pre kanón a hore dve okná. Pod vežou je hladomorňa. Múr s vežou uzatvára celé nádvorie aj so studňou, ktorá má hĺbku viac ako 60 metrov a nad ňou je čerpacie zariadenie. K veži sa viaže aj legenda, bol na nej uväznený bratranec uhorského kráľa Štefana I. Vazul, ktorý sa mu nepáčil a po náhlej smrti jeho syna mal nárok na trón aj Vazul. Kráľ Štefan vtedy poslal kata na nitriansky hrad a prikázal mu Vazulovi vypichnúť oči a naliať horúce železo do uší.

V hospodárskych budovách sa nachádza diecézne múzeum, je prvé na Slovensku a nachádza sa tam množstvo listín a dokumentov zo začiatkom kresťanstva u nás. Nachádza sa tu aj archeologická expozícia Kazematy. Tieto vznikli pri prestavbách v múroch po bojoch medzi Turkami a cisárskymi vojskami. V stredoveku tvorila systém opevnenia aj gotická priekopa. V súčasnosti po rekonštrukcii sa využíva ako letný amfiteáter, kde bývajú koncertné vystúpenia a projekcie filmov.


Zaujímavosti a tipy


Na nitrianskom hrade sa nachádza niekoľko krýpt. Jedna je za katedrálou, pozrieť si ju môžete len počas sviatku všetkých svätých.

Na nádvorí je diecézne múzeum, v jeho vitrínach sa nachádzajú najstaršie písomnosti a dokumenty Nitry, patrí k nim Zoborská listina, Nitriansky evanjeliár viazaný v zlate- je to najstaršia ručne písaná kniha na Slovensku, stylusy sú to efektné staré perá, kópia starej šperkovnice, ktorú priniesli Cyril a Metod ako dar panovníkovi. Zachovaný je aj list pápeža Jána VIII. Svätoplukovi.

V podzemí sa nachádzajú najväčšie poklady, bohato zdobené monštrancie, obradné kalichy a sochy Madony od gotiky až po 20. storočie. Nachádzajú sa tu nálezy z praveku, z doby bronzovej a laténskej.

Návštevu hradu si určite spojte aj s turistikou a neďaleko navštívte zrúcaniny Studeného hradu a Gýmeša, je z nich nádherný výhľad a taktiež krížovú cestu na Kalváriu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png