top of page
rotunda nitrianska blatnica

rotunda nitrianska blatnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

234 mnm

-

+421 38 539 9112

.rotunda svätého Juraja nitrianska blatnica - rímskokatolícka kaplnka je skutočne unikátnou historickou pamiatkou. Rotunda nazývaná aj Jurko, stojí pod vrchom Marhát. Jej pôvodná výstavba sa datuje do 9. storočia a ide o najstarší dodnes stojaci kostol v celej strednej Európe. Najnovšie výskumy navyše ukázali, že múry kostolíka, ktoré vznikli ešte v období Veľkej Moravy, siahajú až do výšky niekoľkých metrov.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku rotunde dostať ?


rotunda sv. Juraja, národná kultúrna pamiatka, sa nachádza v katastrálnom území obce Nitrianska Blatnica, severne od obce nad lesíkom zvaným Háje a pod svahom vrchu Marhát v Považskom Inovci. Dostanete sa sem lesnou cestou z Nitrianskej Blatnice. Rotunda má pekne upravené okolie a je prístupná aj pre deti a seniorov.


trochu z histórie


najstaršie stopy osídlenia v olasti Nitrianskej Blatnice pochádzajú z neskoršej kamennej doby. Osídlenie staršej železnej doby súvisí s opevneným sídliskom na Marháte.


najstaršia podoba rotundy s podkovovitou apsidou vznikla už v 9. storočí keď sa tam nachádzalo sídlisko „dvorcového“ typu obohnané palisádou. Obyvateľstvo sa zameriavalo na dolovanie železnej rudy na svahoch Marhátu. Zomrelých pochovávali pri rotunde. Bolo tu odkrytých do 130 väčšinou mužských hrobov v ktorých sa našli pozoruhodné nálezy zo striebra a bronzu.


v roku 1530 Mária Turzová na pamiatku svojho manžela, ktorý padol roku 1526 v bitke pri Moháči, dala kostolík upraviť. V roku 1655 rotundu upravili prakticky do dnešnej barokovej podoby. Od 16. storočia sa stal Jurko s priľahlou lúkou Púšť miestom tradičných jarných pútí v nedeľu po sviatku svätého Juraja.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


kaštieľ topoľčianky - s jeho rozsiahlym parkom patrí medzi najkrajšie ukážky staviteľského umenia na území Slovenska. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V klasicistickom zámockom krídle sa postupne vytvorilo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:42:23

bottom of page