lista s ornamentom.png

ponitrie - starý klíž

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.starý klíž
.starý klíž

press to zoom
.starý klíž
.starý klíž

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

275 mnm

-

+421 37 741 0906

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.00.23
ponitrie - starý klíž
.starý klíž
.starý klíž
icon_STARS 5.0.png

.starý klíž - Na Slovensku máme niekoľko skanzenov, alebo múzeí ľudovej architektúry, ktoré nám ponúkajú možnosť nahliadnuť do starých domčekov ich starých obyvateľov, roľníkov a remeselníkov, vsadených do nádhernej okolitej prírody a zoznámiť sa s vtedajším spôsobom života. Jeden z nich nájdete aj v obci Veľký Klíž. Ponúka možnosť vidieť a pospomínať na staré časy.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku skanzenu dostať ?


na severovýchodnom úpätí pohoria Tribeč, v údolí potoka Vyčoma leží neveľká obec Veľký Klíž. Obec má dve miestne časti Klíž a Klížske Hradište Na konci obce v jej časti Klížske Hradište, sa rozprestiera osada domov ľudovej architektúry s rampou, bránou a „vartášnou“ búdkou, nad ktorou uvidíte nápis Starý Klíž.


čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


skanzen vám ponúka vrátiť sa o niekoľko desaťročí späť, zamyslieť sa a predstaviť si, ako ľudia v tom čase žili v starých domčekoch ohradených dreveným plotom, vidíte drevo prichystané na zimu, šopu, kde sa ukladali potrebné veci, náradie, zrno pre hydinu ale aj seno pre statok. Urobte si čas a vychutnajte si ticho, ktoré tam panuje.


Nad miestnym cintorínom si pozrite na unikátnu stavbu kostola sv. Michala Archanjela postavenú v roku 1130, ktorá predstavuje skvost románskej architektúry tohto regiónu. V roku 2002 sa dostal aj na poštovú známku. Odtiaľto je krásny výhľad na Starý Klíž, na skanzen starých chalúpok a na jazierko nazvané Lázeň.

V obci stál benediktínsky kláštor Blahoslavenej Panny Márie, posledné zvyšky kláštora sú pod farským domom a nad malebným rybníkom.


na Vrch Hore kedysi stál hrad z 11. storočia, postavený na mieste pravekého hradiska. Nájdete tu polozrúcaný renesančný kostol Sv. Jána Nepomuckého z roku 1713 a kaplnku z roku 1740, ktoré sú pútnickým miestom.


pár tipov pre turistov v okolí.


uhrovecký hrad - zrúcanina hradu v južnej časti Strážovských vrchov, severne 44 km od Partizánskeho nad obcou Uhrovské Podhradie. Hrad postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre 47 km juhozápadne od Partizánskeho. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. Dominantou hradného areálu je Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.


trenčiansky hrad severne 68 km - rozsiahly hrad, týčiaci sa na strmom brale od Partizánskeho 68 km severne, priamo nad mestom Trenčín. Hrad je dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. februára 2022, 9:07:58

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór