top of page
starý klíž

starý klíž

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

275 mnm

-

+421 37 741 0906

.starý klíž - Na Slovensku máme niekoľko skanzenov, alebo múzeí ľudovej architektúry, ktoré nám ponúkajú možnosť nahliadnuť do starých domčekov ich starých obyvateľov, roľníkov a remeselníkov, vsadených do nádhernej okolitej prírody a zoznámiť sa s vtedajším spôsobom života. Jeden z nich nájdete aj v obci Veľký Klíž. Ponúka možnosť vidieť a pospomínať na staré časy.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku skanzenu dostať ?


na severovýchodnom úpätí pohoria Tribeč, v údolí potoka Vyčoma leží neveľká obec Veľký Klíž. Obec má dve miestne časti Klíž a Klížske Hradište Na konci obce v jej časti Klížske Hradište, sa rozprestiera osada domov ľudovej architektúry s rampou, bránou a „vartášnou“ búdkou, nad ktorou uvidíte nápis Starý Klíž.


čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


skanzen vám ponúka vrátiť sa o niekoľko desaťročí späť, zamyslieť sa a predstaviť si, ako ľudia v tom čase žili v starých domčekoch ohradených dreveným plotom, vidíte drevo prichystané na zimu, šopu, kde sa ukladali potrebné veci, náradie, zrno pre hydinu ale aj seno pre statok. Urobte si čas a vychutnajte si ticho, ktoré tam panuje.


Nad miestnym cintorínom si pozrite na unikátnu stavbu kostola sv. Michala Archanjela postavenú v roku 1130, ktorá predstavuje skvost románskej architektúry tohto regiónu. V roku 2002 sa dostal aj na poštovú známku. Odtiaľto je krásny výhľad na Starý Klíž, na skanzen starých chalúpok a na jazierko nazvané Lázeň.

V obci stál benediktínsky kláštor Blahoslavenej Panny Márie, posledné zvyšky kláštora sú pod farským domom a nad malebným rybníkom.


na Vrch Hore kedysi stál hrad z 11. storočia, postavený na mieste pravekého hradiska. Nájdete tu polozrúcaný renesančný kostol Sv. Jána Nepomuckého z roku 1713 a kaplnku z roku 1740, ktoré sú pútnickým miestom.


pár tipov pre turistov v okolí.


uhrovecký hrad - zrúcanina hradu v južnej časti Strážovských vrchov, severne 44 km od Partizánskeho nad obcou Uhrovské Podhradie. Hrad postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre 47 km juhozápadne od Partizánskeho. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. Dominantou hradného areálu je Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.


trenčiansky hrad severne 68 km - rozsiahly hrad, týčiaci sa na strmom brale od Partizánskeho 68 km severne, priamo nad mestom Trenčín. Hrad je dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:25:49

bottom of page