lista s ornamentom.png

PONITRIE - VTÁČNIK (1346m)

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Vtáčnik
Vtáčnik

Vtáčnik
Vtáčnik

1/1
icon_STARS 5.0.png

VTÁČNIK (1346m) - výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti tohto pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1346 mnm

-

+421 903 746 298

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.13
PONITRIE - VTÁČNIK (1346m)
Vtáčnik
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 11:20:02

SPRIEVODCA


Ako sa dá na vrchol Vtáčnika dostať ?


Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. V Kamenci sa vyvezte až k chate pod Končitou. Od starého amfiteátra štartuje dosť strmá trasa 15 km za približne 5 hodín po  zelenej značke na vrchol Vtáčnika.. Ak pôjdete z Bystričian po modrej značke prídete po 19. km za 6 až 7 hodín priamo na Vtáčnik. Najkratšia a odporúčaná aj pre menej zdatných turistov je trasa z opačnej strany z dedinky Kľak. Po  zelenej značke prídete priamo na vrchol Vtáčnika.


Čo všetko môžete z vrcholu vidieť ?


Vrch Vtáčnik je najvyšším vrchom celého rovnomenného pohoria. Vypína sa na pomedzí prievidzského a žarnovického okresu a predstavuje výraznú dominantu šíreho okolia. Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik, vyznačujúcej sa starými lesnými porastmi a miestami pralesového charakteru.

Najvyšší vrch v pohorí Vtáčnik, umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Pri výnimočných podmienkach je možné pozorovať Nízke i Vysoké Tatry, no tiež najvyššie vrchy v severnom Maďarsku, alpské vrcholy na severovýchode Rakúska i Lysú horu na severnej Morave.


Pár tipov pre turistov v okolí


Zámok Bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


Zoo Bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


Nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png