top of page
vtáčnik (1346m)

vtáčnik (1346m)

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1346 mnm

-

+421 903 746 298

.vtáčnik (1346m) - výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti tohto pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá na vrchol vtáčnika dostať ?


na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. V Kamenci sa vyvezte až k chate pod Končitou. Od starého amfiteátra štartuje dosť strmá trasa 15 km za približne 5 hodín po  zelenej značke na vrchol Vtáčnika.. Ak pôjdete z Bystričian po modrej značke prídete po 19. km za 6 až 7 hodín priamo na Vtáčnik. Najkratšia a odporúčaná aj pre menej zdatných turistov je trasa z opačnej strany z dedinky Kľak. Po  zelenej značke prídete priamo na vrchol Vtáčnika.


čo všetko môžete z vrcholu vidieť ?


vrch Vtáčnik je najvyšším vrchom celého rovnomenného pohoria. Vypína sa na pomedzí prievidzského a žarnovického okresu a predstavuje výraznú dominantu šíreho okolia. Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik, vyznačujúcej sa starými lesnými porastmi a miestami pralesového charakteru.


najvyšší vrch v pohorí Vtáčnik, umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Pri výnimočných podmienkach je možné pozorovať Nízke i Vysoké Tatry, no tiež najvyššie vrchy v severnom Maďarsku, alpské vrcholy na severovýchode Rakúska i Lysú horu na severnej Morave.


pár tipov pre turistov v okolí


zámok bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:24:13

bottom of page