top of page
zámok bojnice

zámok bojnice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

311 mnm

bojnice

+421 46 543 0624

.bojnický zámok – patrí medzi najkrajšie zámky nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Je skvostom mesta Bojnice, pôsobí ako vystrihnutý z rozprávky. Jeho nádherné vežičky je vidieť už zďaleka. Je najviac navštevovaným zámkom na Slovensku a našou národnou kultúrnou pamiatkou.

.otváracie doby

november - marec

streda - nedeľa

apríl

utorok - nedeľa

máj 

utorok - nedeľa

jún - sept

denne 

október

utorok - nedeľa


10:00 - 15:00


10:00 - 16:00


09:00 - 17:00


09:00 - 17:00


10:00- 15:00

.poplatok za vstup

13,00 €

8,50 €

7,00 €

6,00 €

3,00 €

dospelí

seniori nad 65r

študent 15-26r

deti 6-15r

deti 3-6 r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


história


pôvodne to bol drevený hrad a vyvinul sa zo staršieho hradiska. V 13. storočí bol prestavaný z kameňa ako majetok Poznanovcov. Tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. Prvá písomná zmienka je z roku 1113 z listiny zoborského opátstva. V 13. storočí sa majiteľom stal Matúš Čák. Neskôr ho vlastnili Gilethovci, Leustachovci a Noffryovci. Po smrti kráľa Mateja sa ho zmocnili Zápoľského vojská a neskôr sa stal vlastníkom Thurzovcov. Počas ich vládnutia sa zmenil na renesančný zámok. Po ich vymretí ho kráľ daroval Pálffyovcom.


v druhej polovici 17. storočia bol prestavaný v barokovom slohu a poslednou prestavbou v neogotickom štýle sa stal z neho čarokrásny zámok. Pozemky a Bojnický zámok neskôr kúpila spoločnosť Baťa, ktorá sa o tento skvost starala veľmi dobre. Po požiari z roku 1950 prešiel zámok kompletnou rekonštrukciou a zriadilo sa tam múzeum.


čo v zámku nájdete?


interiér zámku je úžasný. Je až neuveriteľné čo v tej dobe dokázali vytvoriť. Nachádzajú sa tam nádherné rezbárske práce, krásne detaily na drevenom nábytku a stropoch. Zariadili ho vkusnými, dokonca až luxusnými časťami nábytku.


masívnymi kamennými schodmi sa dostanete až do najvyšších poschodí. Nachádza sa tam množstvo nádherných a zaujímavých miestností. Jednou z nich je aj izba zobrazujúca sedem smrteľných hriechov alebo izba s troma drevenými psami, každý z nich symbolizoval určitú ľudskú povahu. Nachádza sa tam aj rytierska miestnosť alebo veža s výhľadom na okolie. Je tam aj miestnosť, kde sa cítite ako v nebi, jej strop je zdobený množstvom anjelských tvárí, skutočné umelecké majstrovstvo. V mnohých miestnostiach sa nachádzajú veľké kachle, napr. v hráčskej boli umiestnené vo vedľajšej miestnosti a to preto, vraj aby nerušili hráčov prikladaním do nich. Skutočným skvostom je zlatá miestnosť. Jej strop je zdobený zlatom, je to niečo úžasné a fascinujúce, táto miestnosť sa využíva na rôzne reprezentačné účely a konajú sa v nej aj svadby. V spodných priestoroch hradu sa nachádza miestnosť, ktorá je plná honosných hrobiek.


nachádza sa tu aj nádherný zámocký park a v umele vytvorenom jazierku je romantická vežovitá stavba, ku ktorej sa dostanete po mostíku, kde je na zábradlí zavesených aj niekoľko zámkov priateľstva.


v súčasnosti sa v zámku nachádza aj Slovenské národné múzeum a na zámku býva počas celého roka niekoľko podujatí a denné a nočné prehliadky hradu. Návštevníkov určite zaujme Valentín na zámku, Noc strašidiel, Medzinárodný deň detí alebo divadelný festival Rozprávkový zámok, Rytierske dni, Mikuláš, Vianoce na zámku, vystúpenia tu majú aj sokoliari a množstvo iných.


zaujímavosti a tipy


hlavným magnetom návštevníka je Bojnický oltár, ktorý je umiestnený v kaplnke, pod ktorou je sarkofág Pálffyho. V roku 1933 ho ukradli, keď sa našiel musel ísť na reštaurovanie. Zhotovil ho Nardo di Cione, je kompletne zachovaný a pochádza zo 14. storočia. Taktiež sa tu nachádza najväčší barokový luster, je v Huňadyho sále, skladá sa z viac ako 900 častí má dve poschodia a 10 ramien, jeho výška je 3 metre a šírka 4 metre.


v areáli pred vstupom do zámku sa nachádza veľká vzácna lipa, ktorá má obvod kmeňa 12,5 metra. Túto lipu zasadil Matúš Čák. Traduje sa, že je to to najstaršia lipa na Ponitrí a možno aj na Slovensku. Stojí už vyše 700 rokov. Hovorí sa, že sám kráľ Matej pod touto lipou organizoval snemy.


záhadou je aj studňa Bojnického zámku, o ktorej sa hovorí, že v nej nikdy nebola voda, lebo na dne sa nachádza balvan, ktorý je tam kvôli katakombám, ale nikto to neskúmal.


nachádza sa tu aj prírodná travertínová jaskyňa a v nej sa nachádzajú dve jazierka, ktoré sú spojené s inými podzemnými priestormi.


k zámku sa viaže aj povesť o čiernej pani. Mladý zámocký pán obvinil svoju ženu z nevery a ona na dôkaz lásky skočila z Huňadyho veže do kamennej priekopy a keď dopadla tak vzlietla do nebies a potrestaní boli neprajní príbuzní.


okrem zámku si môžete pozrieť zoologickú záhradu, ktorá je súčasťou zámockého parku a potom sa príjemne schladiť na kúpalisku Bojnice.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 10:02:32

bottom of page