top of page
zoo bojnice

zoo bojnice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

311 mnm

bojnice

+421 46 540 2975

.zoologická záhrada bojnice – sa nachádza v kúpeľnom meste Bojnice, v krásnom prostredí zámockého parku. Je našou najstaršou a najviac navštevovanou zoologickou záhradou na Slovensku.

.otváracie doby

mar

apr - sep

okt

nov - feb


09:00 - 18:00

09:00 - 19:00

09:00 - 18:00

09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

8,00 €

4,00 €

4,00 €

zadarmo

dospelí

deti 4 - 15, ZŤP

študenti, seniori 

deti do 4r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


pre verejnosť je otvorená od roku 1955. Rozprestiera sa na rozlohe 41 ha a nachádza sa tu najväčší počet zvierat zo slovenských zoo je to 430 druhov a z toho je 3 500 jedincov. Prezentuje kolekciu zvierat z celého sveta a ako jediná na Slovensku vystavuje okolo 280 druhov z tejto kolekcie, napríklad africké slony alebo antilopy bongo.


v areáli zoo v centre enviromentálnej výchovy tzv. zoo škole sa organizuje množstvo vzdelávacích a výučbových programov pre materské školy až po seniorov a skupiny so špecifickými potrebami.


areál zoologickej záhrady je svahovitý, trochu zalesnený a nachádzajú sa tam lúky, na ktorých sa voľne pohybujú zvieratá. Zoologická záhrada úzko spolupracuje na viacerých projektoch ohrozených druhov na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najvýznamnejšia je spolupráca s Tanapom, kde sa podieľa na výskume kamzíka tatranského, rysa karpatského ako aj pri rehabilitácii jedincov z prírody. Zapojila sa aj do programu na ochranu západoafrických primátov a projekt aj finančne podporuje. Jediná v strednej Európe má chráneného primáta kočkodana, na celom svete ich žije len 33 kusov. Má výchovnú , ale aj edukačnú funkciu a na verejnosť vplýva v oblasti životného prostredia a ochrany biodiverzity. Nemá vyhranenú špecializáciu na druh zvierat.


najväčšia pozornosť je tu samozrejme venovaná deťom, majú tu svoju malú detskú zoo, kde sa môžu hrať v štyroch domčekoch, ktoré pripomínajú čičmianske, važecké alebo liptovské domy. Veľkou atrakciou je sedemmetrová vyhliadková veža, z ktorej sa môžu deti spustiť rovno medzi krotké domáce zvieratá.


hneď po vstupe do areálu si môžete prezrieť vtáctvo, napríklad niekoľko druhov sovy, ďalej orla, supa alebo sokola. Nachádza sa tu množstvo jazierok, v ktorých si našli svoje bývanie labute a kačice. Naskytne sa vám obrovský priestor, ktorý má vysoké múry a je pre medvede. Schody, ktoré sú medzi medveďmi vás privedú až k šelmám, nachádza sa tu jaguár, leopard perzský alebo rys, taktiež puma a iné. Vpravo od medveďov je vivárium, kde je množstvo plazov a rýb. Nájdete tu aj veľký presklený areál pre rôzne druhy opíc ako orangutany alebo mačiaky. Prechádzať budete popri vtáctve, kde uvidíte pávy, plameniaky, papagáje, aru modrožltú alebo zalenokrídlu. V prehliadke môžete ďalej pokračovať malým alebo veľkým okruhom, kde sa nachádzajú zebry, ťavy, kone, kozy, pavilón slonov, v ktorom môžete vidieť cvičenie slonov a veľa iných zaujímavých zvierat. Na konci okruhov, môžete vojsť priamo do detskej zoo, kde sú poníky, somáriky, malé kozy a ovečky. Z tejto časti je nádherný výhľad na Bojnický zámok a je tu miesto, kde si spravíte prekrásne zábery.


zaujímavosti


zaujímavosťou je, že v prvom roku otvorenia ju navštívilo až 45 000 návštevníkov. ZOO spolupracuje na 26 chovných programoch a na 31 európskych plemenných knihách.


v roku 2003 sa stala členom Asociácie svetových zoologických záhrad a akvárií. Nachádza sa tu aj záchytné centrum pre odobraté zvieratá.


zoologická záhrada vydala publikáciu Slovenská archa biodiverzity, autorom knihy je RNDr. Peter Lupták. Kniha opisuje 60 rokov existencie zoo, nachádza sa tam množstvo publikovaných fotografií, zaujímavé texty sú doplnené o historické fotografie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:45:54

bottom of page