lista s ornamentom.png

POVAŽIE - BALNEOLOGICKÉ MÚZEUM PIEŠŤANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Balneologické múzeum Piešťany
Balneologické múzeum Piešťany

Balneologické múzeum Piešťany
Balneologické múzeum Piešťany

1/1
icon_STARS 5.0.png

BALNEOLOGICKÉ MÚZEUM IMRICHA WINTERA – vzniklo s cieľom obohatiť ponuku pre piešťanských kúpeľných hostí. Pri potulkách mestom sa ho oplatí navštíviť, pretože ukrýva cenné predmety, ktoré si M. R. Štefánik priniesol zo svojich ciest, či z Tahiti, Japonska, alebo zo severnej Afriky. Málokto vie, že sa tu nachádza kostená korčuľa, predchodkyňa tých, ktoré používajú dnes aj naši hokejisti. Objavíte tu aj lebku mamuta, či všetky vývojové etapy kúpeľov a udalostí s tým spojené.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

168 mnm

PIEŠŤANY

+421 33 772 2875

icon_HOME.png

SK.05.04.03

BALNEOLOGICKÉ MÚZEUM PIEŠŤANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.04.03
POVAŽIE - BALNEOLOGICKÉ MÚZEUM PIEŠŤANY
Balneologické múzeum Piešťany
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:06:35

OTVÁRACIE DOBY

Hlavná expozícia 

Utorok - Nedeľa 09:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

1,00 €

0,50 €

dospelí

študenti 

SPRIEVODCA 


Zoznámite sa s archeológiou regiónu Piešťan, nálezmi z bohatých kniežacích hrobov z Krakovian-Stráží, národopisom regiónu s ľudovým domom s pôvodným zariadením a zbierkami keramiky, ľudových plastík, krojov i obrazov. Nainštalovaná je tu expozícia približujúca dejiny Piešťan a Piešťanských kúpeľov. Časť expozície je venovaná najvýznamnejším minerálnym vodám Slovenska a samostatnú expozíciu tvorí osobnosť slovenských i európskych dejín – generál M. R. Štefánik.

Vznik piešťanského Balneologického múzea iniciovali Imrich Winter a správca kúpeľov Václav Vlk. Viedla ich k tomu snaha obohatiť ponuku pre kúpeľných hostí, priblížiť im históriu a kultúru kúpeľov, ako aj osobitosti prírody regiónu. V roku 1928 založil Imrich Winter pre rozptýlenie kúpeľných hostí malú muzeálnu expozíciu s flórou a faunou okolia Piešťan, miestnou keramikou, krojmi a výšivkami a inými historickými a archeologickými predmetmi.

V roku 1933 otvorili v priestoroch Kúpeľnej dvorany v Piešťanoch prvé múzeum a Imrich Winter sa stal jeho riaditeľom. Práve výsledky jeho zberateľskej činnosti položili základy Balneologického múzea. Na slávnostnom otvorení nechýbal ani svetoznámy maliar Alfons Mucha. V novej muzeálnej expozícii bola národopisná expozícia a staropiešťanský roľnícky dom, časť venovaná osobnosti a dielu generála M. R. Štefánika, archeológii a paleontológii, ale boli tu vystavené aj artefakty k povstaniam uhorskej šľachty proti Habsburgovcom. Časť bola venovaná Ludwigovi van Beethovenovi, ktorý pravdepodobne navštívil Piešťanské kúpele v roku 1802, ale aj Alžbete Báthoriovej, ktorá navštevovala Piešťanské kúpele a mala tu postavenú i menšiu kúriu.

V roku 1951 bolo múzeum zoštátnené a stalo sa Okresným múzeom. V roku 1963 bolo premenované na Balneologické múzeum. Jeho úlohou bolo dokumentovať históriu kúpeľov a kúpeľníctva na území Slovenska. Od roku 2017 nesie múzeum názov Balneologické múzeum Imricha Wintera.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png