top of page
čachtické podzemie

čachtické podzemie

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

180 mnm

-

+421 904 896 313

.čachtické podzemie – prastaré, povesťami opradené Čachtické podzemie, sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Nevynechajte návštevu podzemia v Čachticiach opradeného povesťami o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Pozrite si legendárny vražedný nástroj „železná panna“ a ochutnajte miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno „Báthoryčkina krv“.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné


verejnosti neprístupné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku podzemiu dostať ?


čachtické podzemie sa nachádza v obci Čachtice, asi 400 metrov od sochy „krvavej grófky“ Báthoryčky, ktorá je na námestí v centre obce Čachtice. Parkovanie je dostupné na námestí v Čachticiach.


peknou prechádzkou pešo postupujte po šípkach s nápisom Čachtické podzemie smerom ku kostolu. Prejdete okolo pôvodne gotického kostola, ktorý dal postaviť vojvoda Ctibor I. v roku 1390. Juhovýchodne od kostola stojí gotická kaplnka z roku 1330. Pri kostole odbočte vľavo do kopca. Pokračujete okolo Drugethovskej kúrie a miesta, kde stál nádašdyovský kaštieľ. Pešo sa odporúča ísť preto, lebo vchod do čachtického podzemia sa nachádza na konci úzkej slepej ulice „Na doline“. Pohodlnou chôdzou z námestia smerom na obec Višňové je to len 7 minút.


trochu z histórie


história čachtického podzemia sa traduje už vyše 450 rokov. Chodby začali vznikať za éry Orságovcov, niekedy začiatkom 16. storočia. Z pôvodných vínnych pivníc obyvatelia vybudovali niekoľko kilometrový rozsiahly systém chodieb s viac poschodiami, z dôvodu ochrany pred tureckými výpadmi. Keď sem prišla Báthoryčka, väčšina pivníc už bola vybudovaná.


historici Alžbete Báthoryovej pripisujú až 600 vrážd a je považovaná za najväčšiu vrahyňu v Uhorsku. Bola odsúdená do doživotné väzenie na Čachtickom hrade, kde v roku 1614 zomrela. Čachtice sú preslávené najmä vďaka smutne známej “Krvavej grófke” Alžbete Bátoryovej. Hrad i obec však majú pestrú históriu, bohatú na mnohé významné a zaujímavé udalosti.


expozícia Trenčianskeho múzea umiestnená v neskoro renesančnom kaštieli chorvátskeho bána Mikuláša Draškoviča z roku 1668, stojaceho hneď oproti kostolu sv. Ladislava, sa venuje dejinám Čachtíc. Zachytáva nielen dejinné udalosti, ale približuje návštevníkovi i bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru obce.


čo všetko môžete na hrade/zámku/kostole/radnici vidieť ?


tajomné čachtické podzemie sa vinie popod celými Čachticami známymi svojimi vinicami a dobrou pôdou. Obyvatelia vybudovali tento rozsiahly systém chodieb s viacerými poschodiami ako ochranu pred tureckými výpadmi. Stáročia poskytovalo podzemie ochranu ľuďom pred vojnovými udalosťami, naposledy počas 2. svetovej vojny, keď slúžilo ako protiletecké kryty. Postupne strácalo význam, chodby sa prepadávali, zamurovávali, zavážali suťou.


slávne čachtické podzemie bolo dlhé roky zasypané odpadom. Ako zázrak sa zachovalo podzemie pod bývalou prešovňou vína zo 16. storočia patriace šľachtickej rodine Nádašdyovcov a smutne známej Báthoryčke. Podzemie bolo súčasťou ich kaštieľa zvaného „Cisársky“, kde mali záhradu, sady a vinohrad. Kaštieľ bohužiaľ vyhorel. Pod jeho záhradou sa nachádzali najrozsiahlejšie podzemné priestory. Do dnešných čias sa tam zachoval nádašdyovský erb v tvare kačky, ozdobné portály či podpisy zvedavých návštevníkov spred niekoľkých storočí. Práve v tomto kaštieli bola manželka Františka Nádašdyho, smutne známa Alžbeta Bátoryová, prichytená palatínom Thurzom pri mučení dievčat.


úzke vchody do podzemia boli dôležité z dôvodu ľahkej obrany pred prenasledovateľmi, keď len jeden ozbrojený človek dokázal zastaviť celý regiment vojska. Podzemie bolo uspôsobené i na dlhodobejšie pobyty ľudí, mali v ňom uskladnené ovocie, víno, ľadovne s potravinami a zbožné jamy s uskladneným obilím. Starobylé podzemné chodby sú postupne sprístupňované. Čachtické podzemie je momentálne pre verejnosť uzatvorené.


povesti


jedna z legiend hovorí, že krvavá čachtická pani zo strachu pred spravodlivosťou za svoje ohavné činy dala vybudovať podzemnú chodbu až z Nového Mesta nad Váhom do Čachtíc.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:31:58

bottom of page