top of page
chateau gbeľany

chateau gbeľany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

367 mnm

-

+421 41 420 41 41

.chateau gbeľany - barokový kaštieľ pochádza z polovice 18. storočia a stojí uprostred pekného parku. V roku 2015 bol zrekonštruovaný a momentálne slúži ako luxusný hotel.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

info na webe

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Gbeľany sa nachádza 8 km východne od centra Žiliny v smere na Terchovú. V tesnej blízkosti na západ od obce sa nachádza výrobný závod Kia Motors Slovakia a MOBIS.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


poddanská obec Gbeľany bola súčasťou „Strečnianskeho panstva“. Prvý písomný doklad o existencii barokového kaštieľa je z roku 1756. Kaštieľ postavený rodinou Szerényiovcov stojí uprostred parku, ktorý bol neskôr založený v polovici 19. storočia počas vlastníctva panstva rodom Nyári. Potom sa v kaštieli vystriedalo viacej majiteľov ako aj rodina Zichy. Poslední majitelia z rodu Majláthovcov boli pánmi Gbelianskeho panstva až do roku 1945, keď ich majetky prešli do vlastníctva štátu.


v roku 2011 ho kúpila rodina Janíčkovcov, ktorí sa rozhodli revitalizovať spustnutý kaštieľ a prestavať ho na hotel situovaný v zrekonštruovanom barokovom kaštieli uprostred nádherného anglického parku.


pár tipov pre turistov v okolí


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad.Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:37:40

bottom of page