lista s ornamentom.png

POVAŽIE - CHATEAU GBEĽANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Chateau Gbeľany
Chateau Gbeľany

Chateau Gbeľany
Chateau Gbeľany

1/1
icon_STARS 5.0.png

CHATEAU GBEĽANY - barokový kaštieľ pochádza z polovice 18. storočia a stojí uprostred pekného parku. V roku 2015 bol zrekonštruovaný a momentálne slúži ako luxusný hotel.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

367 mnm

-

+421 41 420 41 41

icon_HOME.png

SK.05.00.50

CHATEAU GBEĽANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.50
POVAŽIE - CHATEAU GBEĽANY
Chateau Gbeľany
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 16:50:59

OTVÁRACIE DOBY

Kaštieľ slúži ako hotel

POPLATOK ZA VSTUP

Kaštieľ slúži ako hotel

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Obec Gbeľany sa nachádza 8 km východne od centra Žiliny v smere na Terchovú. V tesnej blízkosti na západ od obce sa nachádza výrobný závod Kia Motors Slovakia a MOBIS.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Poddanská obec Gbeľany bola súčasťou „Strečnianskeho panstva“. Prvý písomný doklad o existencii barokového kaštieľa je z roku 1756. Kaštieľ postavený rodinou Szerényiovcov stojí uprostred parku, ktorý bol neskôr založený v polovici 19. storočia počas vlastníctva panstva rodom Nyári. Potom sa v kaštieli vystriedalo viacej majiteľov ako aj rodina Zichy. Poslední majitelia z rodu Majláthovcov boli pánmi Gbelianskeho panstva až do roku 1945, keď ich majetky prešli do vlastníctva štátu.


V roku 2011 ho kúpila rodina Janíčkovcov, ktorí sa rozhodli revitalizovať spustnutý kaštieľ a prestavať ho na hotel situovaný v zrekonštruovanom barokovom kaštieli uprostred nádherného anglického parku.


Pár tipov pre turistov v okolí


V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad.Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png