top of page
draškovičov kaštieľ čachtice

draškovičov kaštieľ čachtice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

200 mnm

-

+421 32 778 7485

.draškovičov kaštieľ - Čachtice sú preslávené najmä vďaka smutne známej “Krvavej grófke” Alžbete Bátoryovej. Známy je najmä tajomný Čachtický hrad. Draškovičovský kaštieľ postavili v roku 1668 a rozšírili koncom 17. storočia. Kaštieľ je dnes jednou z pobočiek Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

máj - okt
utorok - nedeľa

posledný vstup
prestávka

(momentálne v rekonštrukcii)


09:00 - 17:00

16:30
12:00 - 12:30

2,00 €

1,00 €

1,00 €

0,10 €

zadarmo

dospelí

deti od 15r

študenti, seniori

deti 3-15r

deti 0-3r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Čachtice je situovaná pod Malými Karpatami, 7 km juhozápadne od Nového Mesta nad Váhom. Kaštieľ nájdete v severnej časti obce, hneď oproti kostolu sv. Ladislava. Trenčianske múzeum má v kaštieli novootvorenú expozíciu dejín obce Čachtice, ale aj miestneho hradu.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


trenčianske múzeum okrem svojej hlavnej budovy na Mierovom námestí, tzv. Župného domu, spravuje expozíciu v Draškovičovskom kaštieli v Čachticiach. Expozícia pripomína nielen históriu Čachtíc, ale i neslávne známu "Krvavú grófku" Alžbetu Bátoryovú. Prvá časť expozície „Krutosť ukrytá v čipkách“ prostredníctvom repliky dobového odevu približuje šľachtickú ženskú módu z čias Alžbety Báthory. Šaty, vyrobené z honosných materiálov ako hodváb, zamat a atlas, sú vernou kópiou tých, ktoré má Alžbeta Báthory oblečené na svojom najznámejšom obraze. Okrem toho sa tu nachádza súbor obrazov šľachticov a kópie obrazov Alžbety Báthory, jej manžela Františka Nádašdyho či palatína Juraja Thurzu. Ďalšia časť expozície mapuje históriu Čachtíc.


pozrite si aj Čachtické podzemie, ktorého história sa traduje už vyše 450 rokov. Chodby začali vznikať za éry Orságovcov, niekedy začiatkom 16. storočia. Z pôvodných vínnych pivníc obyvatelia vybudovali niekoľko kilometrový rozsiahly systém chodieb s viac poschodiami, z dôvodu ochrany pred tureckými výpadmi. Keď sem prišla Báthoryčka, väčšina pivníc už bola vybudovaná.


trochu z histórie


prvá písomná zmienka o obci Čachtice je v listine Belu IV. z roku 1248 pod názvom Čekče. História Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach začína od roku 1668. Pôvodne neskoro renesančný kaštieľ bol vybudovaný chorvátskym šľachticom Mikulášom Draškovičom. Neskôr ho viac ako 140 rokov vlastnili Forgáčovci, ktorí ho prebudovali na pomerne rozsiahle reprezentatívne sídlo. Potom však určitý čas slúžil aj ako nocľaháreň. Časom zdevastovaná budova prešla potom výraznou rekonštrukciou a bolo v nej v 60. rokoch 20. storočia zriadené múzeum. Vlastivedná expozícia Trenčianskeho múzea ponúka návštevníkom nielen dejinné udalosti, ale približuje návštevníkovi i bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru mestečka pod Čachtickým hradom. Hrad sa prvýkrát spomína v prvej polovici 13. storočia ako pohraničná pevnosť. V roku 1708 bol vypálený a to bol začiatok jeho konca.


povesti


jedna z legiend hovorí, že krvavá čachtická pani zo strachu pred spravodlivosťou za svoje ohavné činy dala vybudovať podzemnú chodbu až z Nového Mesta nad Váhom do Čachtíc.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


čachtické podzemie - prastaré, povesťami opradené Čachtické podzemie, sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Nevynechajte návštevu podzemia v Čachticiach opradeného povesťami o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Pozrite si legendárny vražedný nástroj „železná panna“ a ochutnajte miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno „Báthoryčkina krv“.


hrad beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov, 16 km severne od Čachtíc. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


hrad tematín - alebo Tematínsky hrad, 25 km východne od Čachtíc, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:31:48

bottom of page