top of page
hrad budatín žilina

hrad budatín žilina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

333 mnm

žilina

+421 907 108 659

.hrad budatín žilina – sa nachádza približne 30 minút pešou chôdzou z centra Žiliny. Je príjemnou zástavkou, zrekonštruovaná hradná veža vám ponúkne pohľad do histórie a v tesnej blízkosti hradu sa nachádza krásne revitalizovaný zámocký park. Prechádzka je zážitkom v každom ročnom období.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

park

expozície

pondelok - utorok

streda - nedeľa 


08:00 - 18:00


zatvorené

9:00 - 16:00

8,00 €

4,00 €

4,00 €

20,00 €

zadarmo

dospelí 

deti 7-15r, študenti

seniori, zťp

rodinné

deti 0-6r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup k hradu


k budatínskemu hradu sa dostanete jednoducho zo Žiliny autom alebo mestskou hromadnou dopravou. K hradu vedie aj cyklotrasa popri rieke Váh a na ceste nechýbajú stojany na bicykle, lavičky a prístrešky. Nie je náročná a je vhodná a bezpečná aj pre detských cyklistov. Do Budatínskeho parku môžete ísť aj na bicykli je tam chodník, po ktorom viete prejst. Budatínsky park je ideálne miesto na piknik alebo na rôzne hry.


história hradu


budatínsky hrad postavili v polovici 13. storočia na rovinatom teréne v blízkosti ciest, ktoré viedli popri riekach Váh a Kysuca. Jeho úlohou bolo strážiť tieto cesty a vyberať mýto. Prvým majiteľom bola rodina Balašovcov, ktorá ho dala pravdepodobne aj postaviť. Neskôr ho násilne zabral Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti sa hrad stal kráľovským majetkom.


najstaršou časťou hradu je hradná veža, ktorá pôvodne tvorila celý hrad. Bola obohnaná nízkou hradbou a vodnou priekopou. Vďaka vodnej priekope patril Budatínsky hrad k jednému z mála vodných hradov na Slovensku.


v 16. storočí prešiel hrad rozsiahlou prestavbou, ktorú realizovali jeho majitelia– Suňogovci. Takmer celú vežu postavili nanovo, pretože ju zničili husitské nájazdy. Suňogovci vybudovali nové palácové priestory, nízke hospodárske budovy, ľadovňu, pekáreň, stajne, a dokonca aj pivovar. Vybudovali aj kaplnku. Na konci 18.storočia sa majiteľom hradu stali Čákiovci, ktorí hrad viackrát upravovali. Posledný majiteľ, Gejza Čáki, žil na Budatínskom hrade až do roku 1945.


zaujímavosti


súčasťou expozícií sú miestnosti s historickými exponátmi, zariadením a jedinečnými časťami pôvodných omietok, ktoré sa podarilo zachovať. Nájdete tu miestnosť venovanú historickým mapám. Sú tu najmä mapy Žiliny. Je tu aj mapa Uhorska z roku 1769 a maľovaná mapa Kysúc z 19. storočia. Na hrade sú vystavené i katovské meče, ktorými sa v meste stínali hlavy.


z vyhliadky veže je pri dobrej viditeľnosti veľmi dobrý výhľad na všetky svetové strany. Na východe vidieť Malú Fatru, na juhovýchode celú Žilinu. Smerom na juh Lietavský hrad a na západe môžete vidieť údolie, ktorým kedysi viedla historická považská cesta. Na severe je vidieť Kysuckú bránu, ktorou viedla cesta do Sliezska.


baroková kaplnka z polovice 18. storočia ponúka i sakrálne umenie. Cirkevnú funkciu plnila do roku 1945. Ľudia spomínajú, že tu chodili aj na polnočné omše, ktoré mali mimoriadne dobrú atmosféru. Kaplnku po vojne vyrabovali a chátrala. Chvíľu v nej bol archív, potom sklady. V súčasnosti umožňuje prístup aj imobilným návštevníkom.


hradné priestory a kaplnka Budatínskeho hradu boli pre verejnosť uzatvorené od roku 2006. Obnova hradu sa začala revitalizáciou parku v roku 2009, pokračovala sprístupnením kompletne obnovenej veže a v roku 2016 otvorili aj samotný hrad a jeho kaplnku.


v blízkosti hradu sa nachádza Budatínsky park, ktorý je od roku 1963 spolu s hradom národnou kultúrnou pamiatkou. Je prepojením histórie a moderného miesta pre relax. V parku rastie víťaz ankety Strom roka 2016 - platan javorolistý. Má viac ako 270 rokov, obvod kmeňa 603 cm a výšku 27 metrov. Tento platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku riek Kysuce a Váh. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany rastú spolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.


nájdete tu aj drevený model mohutnej plte s dvoma pltníkmi, ktorá kedysi plávala po Váhu okolo Budatína. Zadná brána Budatínskeho parku zavedie turistov na známu cyklotrasu BikeKia, ktorá spája hrady Budatín a Strečno.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 14:28:32

bottom of page