lista s ornamentom.png

POVAŽIE - HRAD LEDNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Lednica Považie
Hrad Lednica Považie

Hrad Lednica Považie
Hrad Lednica Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

HRAD LEDNICA – neďaleko Púchova, na Lednickom bradle nad obcou s rovnakým názvom, sa vypína najťažšie dostupný hrad Slovenska. Cesta k nemu vedie cez tunel vytesaný do skalného brala kde vás čaká 79 schodov. Je opradený tajomnou legendou o krásnej Kataríne, ktorá sa tu prechádza po nociach...

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

437 mnm

-

+421 905 645 523

icon_HOME.png

SK.05.00.35

HRAD LEDNICA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.35
POVAŽIE - HRAD LEDNICA
Hrad Lednica Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:03:41

OTVÁRACIE DOBY

November - Marec

Apríl - Október

Pondelok - Piatok

Sobota, Nedeľa, Sviatky

zatvorené


07:30 - 15:30

10:00 - 16:30

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,50 €

zadarmo 

dospelí

seniori 

deti

SPRIEVODCA


Ako k hradu?


Svoju túru môžete začať od kostola v obci Lednica, tu sa nachádza križovatka zelenej a modrej turistickej trasy. Kúsok od kostola sa nachádza Katarínkin prameň kde je možnosť zaparkovať auto. Zaujímavosť: z tohto prameňa pil aj Ján Amos Komennský. Od prameňa odbočíte vľavo mierne do kopca. Pokračujete po chodníku a neskôr odbočíte prudko doprava. Tu nájdete aj posedenie odkiaľ je krásny výhľad na Lednicu a okolie. Chodník ďalej pokračuje k malej vstupnej bráne do hradu.


História


Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. Bol postavený ako obranný hrad uhorskej hranice. Avšak bol výnimočný tým, že ho nebolo až tak dobre vidieť a aj to bol dôvod, prečo nebol tak často napádaný a dobýjaný.

V 15. storočí patril hrad husitom, ktorí ho využívali ako základňu pre boje v Uhorsku. Potom sa majiteľmi stali lúpežní rytieri – bratia Podmanickí. Po nich prišiel ďalší slávny majiteľ – lúpežník Imrich Telekessy, ktorý taktiež na hrade hľadal útočisko pred svojimi nepriateľmi, ktorých okrádal. Avšak nepriatelia sa proti nemu spojili a chytili ho pri poslednej lúpeži a odsúdili na smrť.

Odvtedy hrad vystriedal viacerých majiteľov. Niektorí sa k nemu stavali ľahostajne, niektorí urobili aspoň nejaké opravy. Na autentickom vyobrazení z roku 1830 ešte vidieť na hrade všetky bašty, budovy a veže a o 84 rokov neskôr je už hrad vyobrazený v značne zruinovanom stave. Veľkou príčinou úpadku hradu bolo aj to, že majitelia sa viac starali o kaštieľ v neďalekých Lednických Rovniach, ktorý bol pre nich komfortnejší a spoločensky zaujímavejší.


Exteriér hradu


Už samotná myšlienka postaviť hrad na strmom brale predurčovala rozmanitosť výstavby. Skladala sa z troch odstupňovaných častí. Najnižšie bol položený spodný hrad, kde sa kedysi nachádzala obranná veža, koniarne, miestnosti pre drábov. K strednému hradu sa dalo dostať iba padacím mostom, ktorý bol spojený s tunelom vytesaným do skaly. Iný prístup do stredného hradu neexistoval, preto bol hrad v tom čase nedobytný. Zo stredného hradu viedli schody do vrchného hradu, ktorý patrí k najzaujímavejším častiam, vrátane najvyššie položenej veže tzv. pozorovateľne, odkiaľ bol výhľad široko-ďaleko.


Súčasnosť


Hrad prešiel čiastočným zakonzervovaním, lebo padajúce múry ohrozovali domy pod ním. Vystriedali sa tu viaceré občianske združenia, ktoré vykonali rôzne asančné práce. V súčasnosti hrad spravuje Historicko – astronomická spoločnosť Ilava, ktorá vykonala na hrade už viaceré úpravy a ich myšlienkou a cieľom je obetavou prácou zachovať hrad pre budúce generácie.


Zaujímavosť


Návštevníkov iste upúta legenda, ktorá je spojená s hradom. Pán hradu si nárokoval prvú noc s krásnou Katarínkou, ktorá sa však vydala za hájnika Ondreja. Pán ju však násilím nechal doviezť na hrad a dožadoval sa práva. Aby Katarínka zostala verná svojmu manželovi, tak zo zúfalstva radšej vyskočila z okna hradu. Legenda hovorí, že tam, kde dopadlo jej telo, tam vytryskol priezračný prameň, ktorý sa teraz nazýva Katarínkin prameň. A ak sa nebojíte, môžete si overiť, či sa krásna Katarínka v noci prechádza po hrade vo svadobných šatách...


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png