top of page
hrad lednica

hrad lednica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

437 mnm

-

+421 905 645 523

.hrad lednica – neďaleko Púchova, na Lednickom bradle nad obcou s rovnakým názvom, sa vypína najťažšie dostupný hrad Slovenska. Cesta k nemu vedie cez tunel vytesaný do skalného brala kde vás čaká 79 schodov. Je opradený tajomnou legendou o krásnej Kataríne, ktorá sa tu prechádza po nociach...

.otváracie doby

.poplatok za vstup

november - marec

apr - okt

pondelok - piatok

sobota, nedeľa, sviatky

zatvorené


08:00 - 14:00

10:00 - 16:30

2,00 €

1,50 €

zadarmo 

dospelí

seniori 

deti

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako k hradu?


svoju túru môžete začať od kostola v obci Lednica, tu sa nachádza križovatka zelenej a modrej turistickej trasy. Kúsok od kostola sa nachádza Katarínkin prameň kde je možnosť zaparkovať auto. Zaujímavosť: z tohto prameňa pil aj Ján Amos Komennský. Od prameňa odbočíte vľavo mierne do kopca. Pokračujete po chodníku a neskôr odbočíte prudko doprava. Tu nájdete aj posedenie odkiaľ je krásny výhľad na Lednicu a okolie. Chodník ďalej pokračuje k malej vstupnej bráne do hradu.


história


počiatky hradu siahajú do 13. storočia. Bol postavený ako obranný hrad uhorskej hranice. Avšak bol výnimočný tým, že ho nebolo až tak dobre vidieť a aj to bol dôvod, prečo nebol tak často napádaný a dobýjaný.

V 15. storočí patril hrad husitom, ktorí ho využívali ako základňu pre boje v Uhorsku. Potom sa majiteľmi stali lúpežní rytieri – bratia Podmanickí. Po nich prišiel ďalší slávny majiteľ – lúpežník Imrich Telekessy, ktorý taktiež na hrade hľadal útočisko pred svojimi nepriateľmi, ktorých okrádal. Avšak nepriatelia sa proti nemu spojili a chytili ho pri poslednej lúpeži a odsúdili na smrť.


odvtedy hrad vystriedal viacerých majiteľov. Niektorí sa k nemu stavali ľahostajne, niektorí urobili aspoň nejaké opravy. Na autentickom vyobrazení z roku 1830 ešte vidieť na hrade všetky bašty, budovy a veže a o 84 rokov neskôr je už hrad vyobrazený v značne zruinovanom stave. Veľkou príčinou úpadku hradu bolo aj to, že majitelia sa viac starali o kaštieľ v neďalekých Lednických Rovniach, ktorý bol pre nich komfortnejší a spoločensky zaujímavejší.


exteriér hradu


už samotná myšlienka postaviť hrad na strmom brale predurčovala rozmanitosť výstavby. Skladala sa z troch odstupňovaných častí. Najnižšie bol položený spodný hrad, kde sa kedysi nachádzala obranná veža, koniarne, miestnosti pre drábov. K strednému hradu sa dalo dostať iba padacím mostom, ktorý bol spojený s tunelom vytesaným do skaly. Iný prístup do stredného hradu neexistoval, preto bol hrad v tom čase nedobytný. Zo stredného hradu viedli schody do vrchného hradu, ktorý patrí k najzaujímavejším častiam, vrátane najvyššie položenej veže tzv. pozorovateľne, odkiaľ bol výhľad široko-ďaleko.


súčasnosť


hrad prešiel čiastočným zakonzervovaním, lebo padajúce múry ohrozovali domy pod ním. Vystriedali sa tu viaceré občianske združenia, ktoré vykonali rôzne asančné práce. V súčasnosti hrad spravuje Historicko – astronomická spoločnosť Ilava, ktorá vykonala na hrade už viaceré úpravy a ich myšlienkou a cieľom je obetavou prácou zachovať hrad pre budúce generácie.


zaujímavosť


návštevníkov iste upúta legenda, ktorá je spojená s hradom. Pán hradu si nárokoval prvú noc s krásnou Katarínkou, ktorá sa však vydala za hájnika Ondreja. Pán ju však násilím nechal doviezť na hrad a dožadoval sa práva. Aby Katarínka zostala verná svojmu manželovi, tak zo zúfalstva radšej vyskočila z okna hradu. Legenda hovorí, že tam, kde dopadlo jej telo, tam vytryskol priezračný prameň, ktorý sa teraz nazýva Katarínkin prameň. A ak sa nebojíte, môžete si overiť, či sa krásna Katarínka v noci prechádza po hrade vo svadobných šatách...


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 16:00:09

bottom of page