POVAŽIE - HRAD LEDNICA
TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE
HRAD LEDNICA – neďaleko Púchova, na Lednickom bradle nad obcou s rovnakým názvom, sa vypína najťažšie dostupný hrad Slovenska. Cesta k nemu vedie cez tunel vytesaný do skalného brala kde vás čaká 79 schodov. Je opradený tajomnou legendou o krásnej Kataríne, ktorá sa tu prechádza po nociach...


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?
Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:
OTVÁRACIE DOBY
November - Marec
Apríl - Október
Pondelok - Piatok
Sobota, Nedeľa, Sviatky
zatvorené
07:30 - 15:30
10:00 - 16:30
POPLATOK ZA VSTUP
2,00 €
1,50 €
zadarmo
dospelí
seniori
deti
SPRIEVODCA
Ako k hradu?
Svoju túru môžete začať od kostola v obci Lednica, tu sa nachádza križovatka zelenej a modrej turistickej trasy. Kúsok od kostola sa nachádza Katarínkin prameň kde je možnosť zaparkovať auto. Zaujímavosť: z tohto prameňa pil aj Ján Amos Komennský. Od prameňa odbočíte vľavo mierne do kopca. Pokračujete po chodníku a neskôr odbočíte prudko doprava. Tu nájdete aj posedenie odkiaľ je krásny výhľad na Lednicu a okolie. Chodník ďalej pokračuje k malej vstupnej bráne do hradu.
História
Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. Bol postavený ako obranný hrad uhorskej hranice. Avšak bol výnimočný tým, že ho nebolo až tak dobre vidieť a aj to bol dôvod, prečo nebol tak často napádaný a dobýjaný.
V 15. storočí patril hrad husitom, ktorí ho využívali ako základňu pre boje v Uhorsku. Potom sa majiteľmi stali lúpežní rytieri – bratia Podmanickí. Po nich prišiel ďalší slávny majiteľ – lúpežník Imrich Telekessy, ktorý taktiež na hrade hľadal útočisko pred svojimi nepriateľmi, ktorých okrádal. Avšak nepriatelia sa proti nemu spojili a chytili ho pri poslednej lúpeži a odsúdili na smrť.
Odvtedy hrad vystriedal viacerých majiteľov. Niektorí sa k nemu stavali ľahostajne, niektorí urobili aspoň nejaké opravy. Na autentickom vyobrazení z roku 1830 ešte vidieť na hrade všetky bašty, budovy a veže a o 84 rokov neskôr je už hrad vyobrazený v značne zruinovanom stave. Veľkou príčinou úpadku hradu bolo aj to, že majitelia sa viac starali o kaštieľ v neďalekých Lednických Rovniach, ktorý bol pre nich komfortnejší a spoločensky zaujímavejší.
Exteriér hradu
Už samotná myšlienka postaviť hrad na strmom brale predurčovala rozmanitosť výstavby. Skladala sa z troch odstupňovaných častí. Najnižšie bol položený spodný hrad, kde sa kedysi nachádzala obranná veža, koniarne, miestnosti pre drábov. K strednému hradu sa dalo dostať iba padacím mostom, ktorý bol spojený s tunelom vytesaným do skaly. Iný prístup do stredného hradu neexistoval, preto bol hrad v tom čase nedobytný. Zo stredného hradu viedli schody do vrchného hradu, ktorý patrí k najzaujímavejším častiam, vrátane najvyššie položenej veže tzv. pozorovateľne, odkiaľ bol výhľad široko-ďaleko.
Súčasnosť
Hrad prešiel čiastočným zakonzervovaním, lebo padajúce múry ohrozovali domy pod ním. Vystriedali sa tu viaceré občianske združenia, ktoré vykonali rôzne asančné práce. V súčasnosti hrad spravuje Historicko – astronomická spoločnosť Ilava, ktorá vykonala na hrade už viaceré úpravy a ich myšlienkou a cieľom je obetavou prácou zachovať hrad pre budúce generácie.
Zaujímavosť
Návštevníkov iste upúta legenda, ktorá je spojená s hradom. Pán hradu si nárokoval prvú noc s krásnou Katarínkou, ktorá sa však vydala za hájnika Ondreja. Pán ju však násilím nechal doviezť na hrad a dožadoval sa práva. Aby Katarínka zostala verná svojmu manželovi, tak zo zúfalstva radšej vyskočila z okna hradu. Legenda hovorí, že tam, kde dopadlo jej telo, tam vytryskol priezračný prameň, ktorý sa teraz nazýva Katarínkin prameň. A ak sa nebojíte, môžete si overiť, či sa krásna Katarínka v noci prechádza po hrade vo svadobných šatách...
PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE
-
Facebook stránky @xplor.sk a @srdcomPoSlovensku
-
Facebook skupinu @srdcomPoSlovensku
-
Instagram účet @xplor.App a @srdcomPoSlovensku
-
Pinterest nástenku Xplór