top of page
hrad súľov

hrad súľov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

660 mnm

-

+421 907 845 567

.hrad súľov – neďaleko obce Súľov, v monumentálnych Súľovských skalách, sa vypínajú ruiny kedysi významného obranného a pozorovacieho hradu. Návštevníkov láka práve krásnymi a ďalekými výhľadmi do širokého okolia.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcatrasa na hrad


hrad Súľov sa nachádza vo výške 660 m n.m. Prístup k nemu sa začína v obci Súľov-Hradná. Auto môžete zaparkovať priamo v obci Súľov alebo pred obcou Súľov (smerom z Jablonového) je vybudované parkovisko odkiaľ je najlepší východiskový bod. Ďalej sa treba vydať po zelenej alebo po menej náročnej červenej značke. Pod hradom sa spája so zelenou značkou a vedie už priamo na hrad. K hradu vedie okružný náučný chodník s tabuľami dlhý 7,5 km. Cesta po zelenej značke je zo začiatku strmšia, ale po chvíli už pôjdete po hrebeni, ktorý bude menej náročný. Ak si chcete urobiť skôr oddychovú prechádzku alebo máte menšie deti, určite si zvoľte radšej červenú značku, ktorá vedie cez lúky. Počas výstupu na hrad po obidvoch trasách sa návštevníkom ponúkajú nádherné výhľady na okolité skaly a prírodné úkazy.


na trase môžu návštevníci obdivovať zaujímavosti ako Gotická brána, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a samozrejme zrúcaninu Súľovského hradu. Strmšie miesta sú dodatočne zaistené rebríkmi, kovovými kruhmi, na horný hrad je potrebné preliezť cez kamenné okno. Avšak keď toto všetko zdoláte, naskytnú sa vám nezabudnuteľné výhľady do celého širokého a ďalekého okolia.


história


prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1470. Avšak predpokladá sa, že hrad slúžil už skôr ako obranná a pozorovacia veža. Pôvodne patril rodine Súľovských. V roku 1550 ho kráľ Ferdinand I. daroval Šebastianovi Sirmienskemu. Pôvodní majitelia však hrad nechceli vydať, ale napokon sa Sirmiensky stal majiteľom hradu. Hrad bol v značne zdevastovanom stave, tak ho dal celý obnoviť. Jeho synovia dokonca prijali priezvisko predchádzajúcich majiteľov, takže hrad vlastnila rodina Súľovský-Sirmiensis. Majitelia sa postupne začali zdržiavať vo svojich kaštieľoch, a tak je hrad od roku 1780 opustený. Vo veľkej miere ho poškodilo zemetrasenie v roku 1858 a odvtedy chátra.


dolný hrad tvorila v minulosti obranná bašta s viacerými podlažiami. Do horného hradu sa dalo vstúpiť iba úzkou chodbičkou vytesanou do skaly, preto bol hrad veľmi dobre chránený pred nepriateľmi. Na jeho najvyššom bode stála vežička, ktorá slúžila ako pozorovateľňa.


povesť


s hradom je spájaná aj povesť o drakovi, ten lietal okolo hradu a neustále narážal do skál. Vznikol tak otvor - spomínaná Gotická brána a Šarkania diera. Mladík nazývaný Suľo sa ho rozhodol zabiť, lebo znepríjemňoval život ľuďom v okolí. Podarilo sa mu to a dedinčania mu postavili malý hrad v skalách.


pozor na búrky


na hrade nájdete tabuľu pripomínajúcu tragickú udalosť keď blesk usmrtil matku a dieťa. A preto netreba túto oblasť podceňovať a v prípade zlého počasia výlet odložiť na neskôr.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:36:07

bottom of page