top of page
hrad tematín

hrad tematín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

564 mnm

-

+421 908 532 766

.hrad tematín – radi sa bojíte a pátrate po starých povestiach? Tak určite navštívte zrúcaninu hradu, kde sa údajne po nociach prechádza jeho posledný pán so svojím psom a hľadá svoje stratené poklady.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca ako na hrad?


na hrad sa dostanete 4 rôznymi cestami z rekreačného strediska Bezovec, obcí Lúka a Hrádok.


Odporúčaná je nasledovná cesta pre jej časovú nenáročnosť a jednak pre jej trasovanie po hrebeni, odkiaľ sa vám naskytne niekoľko pekných výhľadov. O obce Bezovec sa dostanete na hrad pešo. Ak ste sa rozhodli prísť do obce autobusom vystúpite na zástavke “Nová Lehota - Bezovec” (križovatka tvaru T) odtiaľ sa vydáte k rekreačnému stredisku Bezovec, čo je cesta do mierneho kopca na tejto križovatke. Ďalej už pôjdete len po modrej značke na hrad Tematín. Cesta na hrad trvá približne 1 hodinu 20 minut.


ak prídete do obce Bezovec autom tak pri rekreačnom stredisku Bezovec môžete nechať zaparkované auto a ďalej pokračovať po modrej značke. Cesta odtiaľto trva 50 minút.


k hradu vedú aj iné trasy o obce Lúka a z obce Hrádok. Tieto trasy vedú dolinami, trvajú dvojnásobne dlhšie a sú fyzicky náročnejšie.


k hradu vedú aj viaceré cyklotrasy, tak ak máte v obľube cykloturistiku, stačí si len vybrať tú vhodnú.


súčasnosť


keď už prídete na hrad môžete vidieť významné pozostatky štvorbokej veže a paláca, ktoré boli kedysi obklopené mohutným hradným múrom. V 16. storočí ešte zosilnený. Hrad je vďaka dobrovoľníkom pekne upravený a uprataný aj keď sa jedná o zrúcaninu. Hrad zakonzervovali, aby bol pre návštevníkov bezpečný.


keďže to bol jeden z vyššie položených hradov na Považí, sú tu nádherné výhľady. Povráva sa, že za priaznivých podmienok je z hradu vidieť na Beckov a na Trenčiansky hrad, vďaka čomu v minulosti komunikovali pomocou svetelných signálov.


história


pozostatky hradu sa nachádzajú na západnom úpätí Považského Inovca v nadmorskej výške 564 metrov a patrí medzi nižšie položené hrady. Hrad od svojho počiatku plnil ochrannú funkciu spolu s okolitými hradmi. Postavený bol pravdepodobne v roku 1242 ako odpoveď na mongolské vpády. Vlastnili ho viacerí významní majitelia ako napr. Štefan V., Matúš Čák Trenčiansky a poslednými majiteľmi bol rod Berčéniovcov, avšak počas Rákocyho povstania v rokoch 1704 – 1708 bol hrad zničený a odvtedy tu stoja iba jeho ruiny.


zaujímavosť


história hradu je popretkávaná viacerými povesťami, mnohé lákajú turistov navštíviť práve hrad Tematín. Jednou je povesť o tom, ako obyvatelia chytili do pasce draka, ktorý lietal nad hradom a sužoval obyvateľov. Pascu ešte dnes môžu návštevníci vidieť ako prepadlisko. Ďalšia legenda hovorí o krutej manželke majiteľa hradu – Anny Rosiny Listiusovej. Bola obvinená z bosoráctva a z krutého mučenia žien a mužov, avšak bola kráľom omilostená a nebola nikdy potrestaná.


posledná legenda je spojená s posledným majiteľom hradu s grófom Berčénim, ktorý údajne vymyslel podvod s dvojníkom, aby ušiel cisárskym vojskám. A tak vojská lapili na hrade nepravého grófa, ktorého odviedli do Prešporku. Pravý gróf medzitým utiekol do Poľska, avšak svoj hrad už nikdy nevidel. Preto chodí teraz po zrúcanine hradu so svojím psom a hľadá tam údajne svoje poklady.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:30:59

bottom of page