top of page
kaštieľ horné otrokovce

kaštieľ horné otrokovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

235 mnm

-

+421 33 744 61 01

.kaštieľ horné otrokovce - barokovo klasicistický Kaštieľ zasadený do priestoru rozsiahleho anglického parku nepravidelného tvaru v Horných Otrokovciach, je národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho interiéry však nie sú prístupné verejnosti.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné


verejnosti neprístupné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec leží v západnej časti Nitrianskej pahorkatiny, pri južnom úpätí Považského Inovca, na hornom toku Stoličného potoka. Kaštieľ sa nachádza v severozápadnej časti obce, hneď oproti kostolu sv. Imricha.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


kaštieľ vznikol v druhej polovici 18. storočia prestavbou staršej šľachtickej kúrie. Je to dvojpodlažná budova zastavaná do tvaru „U“ vybudovaná v barokovom slohu. Klasicistickú podobu nadobudol po prestavbe v 19. storočí. Dominantou kaštieľa je jeho impozantný vstup s predsieňou, halou a hlavným schodiskom.


trochu z histórie


v druhej polovici 18. storočia kúpil panstvo na tú dobu moderne zmýšľajúci a vzdelaný gróf Vranovich. Gróf prestaval kostol aj pôvodne opevnený renesančný kaštieľ na barokový. Okolo kaštieľa nechal vysadiť anglický park. Vybudoval tiež pec na pálenie vápna, tehelňu, moderné maštale pre dobytok s napájačkami, skleník so závlahou, dom s bazénom pre správcu, či studne s parnou strojovňou. Väčšina týchto objektov bola zničená koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Po smrti grófa predala vdova Vranovich panstvo grófke Győkiovej, Ktorá používala objekt len ako letné sídlo.


pár tipov pre turistov v okolí


kaštieľ chtelnica - dominanta a pýcha obce Chtelnica z konca 16. storočia. Kaštieľ bol vo vlastníctve významných šľachtických rodov Erdődyovcov a neskôr Pálffyovcov. Je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Za kaštieľom sa nachádza rozsiahly park s rybníkom. V zrekonštruovaných častiach kaštieľa sa nachádzajú reprezentačné priestory regionálneho múzea a galérie.


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


molpír - archeologické nálezisko pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:37:56

bottom of page