lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KAŠTIEĽ KOTEŠOVÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Kotešová Považie
Kaštieľ Kotešová Považie

Kaštieľ Kotešová Považie
Kaštieľ Kotešová Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ KOTEŠOVÁ - V strede obce sa nachádza renesančný kaštieľ, ktorý patrí medzi významné pamiatky.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

320 mnm

-

+421 911 422 837

icon_HOME.png

SK.05.00.51

KAŠTIEĽ KOTEŠOVÁ

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.51
POVAŽIE - KAŠTIEĽ KOTEŠOVÁ
Kaštieľ Kotešová Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:05:25

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Obec Kotešová leží v doline rieky Rovnianky, ktorá vyúsťuje do Váhu. Od Bytče je obec vzdialená 5 kilometrov, len necelých 12 km od Žiliny a 31 km od Martina.


Čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


Už v stredoveku bolo v Kotešovej niekoľko zemianskych kúrií. Aj kaštieľ v Kotešovej bola pôvodne gotická kúria, ktorá bola postavená koncom 15. storočia. Koncom 16. storočia bola prestavaná v renesančnom štýle. Momentálne je v súkromnom vlastníctve a slúži ako ubytovacie zariadenie.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Bytčiansky zámok - renesančný klenot Slovenska, len 3,6 km od Kotešovej. Je jedným z mála renesančných kaštieľov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad.

Sobášny palác v Bytči - vzdialený len 3,7 km, je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Sobášny palác, jediný svojho druhu na Slovensku, dal v roku 1601 postaviť jeho majiteľ uhorský palatín Juraj Thurzo. V paláci sa organizovali svadobné hostiny jeho siedmich dcér. Dnes sú to výstavné priestory a v objekte kaštieľa sídli Štátny archív.

Hrad Budatín - 7,4 km východne, je významnou historickou a architektonickou pamiatkou Žiliny, v ktorej dnes sídli Považské múzeum. Najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža, ktorá bola postavená po tatárskom vpáde v polovici 13. storočia. Dnes je Budatínsky hrad krásne zrekonštruovaný, a tak si svoj lesk zachováva až do súčasnosti.

Hrad Strečno - ak zavítate do malebnej obci Strečno 19 km východne od Kotešovej, nezabudnite sa zastaviť aj na vysokom vápencovom brale. Práve tam už od dávnych dôb stojí veľkolepý Hrad Strečno. Dnešný vnútorný gotický hrad vybudovali na základoch zo 14. storočia. Avšak nájdené archeologické nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej.

Hrad vystriedal viacero majiteľov, ako boli aj Matúš Čák Trenčiansky, Pongrácovci, Kostkovci, Vešeléniovci, no najznámejšia bola rodina Bošňáková, z ktorej pochádzala aj dobrosrdečná a skromná Žofia Bošňáková alebo aj Bosniaková. Medzi poddanými bola nesmierne obľúbená. Svoj ľud mala rada, bola k nim dobrá a milá. Zomrela pomerne mladá a odvtedy hrad len pustol a stal sa neobývateľným.

Lietavský hrad - sa nachádza 10 km južne od mesta Žilina na východnom okraji Súľovských vrchov. Svojou mierou zachovania patrí medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png