lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KAŠTIEĽ MORAVANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Moravany
Kaštieľ Moravany

Kaštieľ Moravany
Kaštieľ Moravany

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ MORAVANY NAD VÁHOM - renesančný kaštieľ zo 16. storočia s anglickým parkom, neskôr upravený do dnešnej podoby. Patrí v rámci Slovenska k stavebným klenotom vidieckej šľachtickej architektúry. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom je vo vlastníctve zahraničných fyzických osôb a viditeľne chátra.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

173 mnm

-

+421 33 772 56 54

icon_HOME.png

SK.05.00.03

KAŠTIEĽ MORAVANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.03
POVAŽIE - KAŠTIEĽ MORAVANY
Kaštieľ Moravany
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 14:01:12

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti neprístupný

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Obec Moravany nad Váhom sa nachádza asi 3 km východne od mesta Piešťany. Kaštieľ stojí na Kaštieľskej ulici. Okolo kaštieľa je anglický park s galériou plastík.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Miestny kaštieľ patril postupne viacerým významným rodom a to Motešickým, Čákiovcom a Zicziovcom. V roku 2017 kaštieľ odkúpili manželia Vydrovci a začali s jeho rekonštrukciou, sprístupnili ho verejnosti. V anglickom parku pri kaštieli sú rozmiestnené plastiky slovenských i zahraničných umelcov.

V obci sa nachádzajú 2 kostoly a to Kostol svätého Martina alebo „Horný kostol“, ktorý je najstaršou pamiatkou obce a je zasvätený sv. Martinovi z Tours. Ku kostolu je z južnej strany pristavená kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Kaplnka stojí na základoch starého románskeho kostolíka z prvej polovice 13. storočia.

„Dolný kostol“ je Kostol Ružencovej Panny Márie, v ktorom sa stále slúžia rímskokatolícke omše.

Obec Moravany je známa vďaka svojim archeologickým náleziskám a objavom o pravekom osídlení. Na jej území bolo táborisko lovcov mamutov. Našli sa tu bohaté nálezy štiepaných kamenných nástrojov, zbraní, šperkov i štiepaných plastík. Našla sa tu soška ženy vyrezávaná z mamutieho kla nazývaná „Venuša z Moravian“ symbol ženskej plodnosti a hojnosti, ktorá bola vytvorená okolo roku 22 800 pred Kr.. Soška je vysoká necelých 8 cm, znázorňuje nahú ženu bez hlavy v meravej póze, so zvýraznenými pohlavnými znakmi, ktorej „historickú hodnotu nie je možné vyčísliť žiadnou finančnou sumou"


Pár tipov pre turistov v okolí


Topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia. Najstaršia písomná zmienka z roku 1235, ho uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov.


Čachtický hrad- tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png