top of page
kaštieľ moravany

kaštieľ moravany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

173 mnm

-

+421 33 772 56 54

.kaštieľ moravany - renesančný kaštieľ zo 16. storočia s anglickým parkom, neskôr upravený do dnešnej podoby. Patrí v rámci Slovenska k stavebným klenotom vidieckej šľachtickej architektúry. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom je vo vlastníctve zahraničných fyzických osôb a viditeľne chátra..kaštieľ moravany

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné


verejnosti neprístupné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Moravany nad Váhom sa nachádza asi 3 km východne od mesta Piešťany. Kaštieľ stojí na Kaštieľskej ulici. Okolo kaštieľa je anglický park s galériou plastík.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


miestny kaštieľ patril postupne viacerým významným rodom a to Motešickým, Čákiovcom a Zicziovcom. V roku 2017 kaštieľ odkúpili manželia Vydrovci a začali s jeho rekonštrukciou, sprístupnili ho verejnosti. V anglickom parku pri kaštieli sú rozmiestnené plastiky slovenských i zahraničných umelcov.


v obci sa nachádzajú 2 kostoly a to Kostol svätého Martina alebo „Horný kostol“, ktorý je najstaršou pamiatkou obce a je zasvätený sv. Martinovi z Tours. Ku kostolu je z južnej strany pristavená kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Kaplnka stojí na základoch starého románskeho kostolíka z prvej polovice 13. storočia.


„Dolný kostol“ je Kostol Ružencovej Panny Márie, v ktorom sa stále slúžia rímskokatolícke omše.


obec Moravany je známa vďaka svojim archeologickým náleziskám a objavom o pravekom osídlení. Na jej území bolo táborisko lovcov mamutov. Našli sa tu bohaté nálezy štiepaných kamenných nástrojov, zbraní, šperkov i štiepaných plastík. Našla sa tu soška ženy vyrezávaná z mamutieho kla nazývaná „Venuša z Moravian“ symbol ženskej plodnosti a hojnosti, ktorá bola vytvorená okolo roku 22 800 pred Kr.. Soška je vysoká necelých 8 cm, znázorňuje nahú ženu bez hlavy v meravej póze, so zvýraznenými pohlavnými znakmi, ktorej „historickú hodnotu nie je možné vyčísliť žiadnou finančnou sumou"


pár tipov pre turistov v okolí


topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia. Najstaršia písomná zmienka z roku 1235, ho uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov.


čachtický hrad- tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:30:07

bottom of page