top of page
kaštieľ burg považská bystrica

kaštieľ burg považská bystrica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

315 mnm

považská bystrica

+421 917 450 666

.kaštieľ burg považská bystrica - kaštieľ, ktorý sa stojí v Považskom Podhradí pod zrúcaninou Považského hradu. V súčasnosti je kaštieľ zanedbaný a spustnutý, a je pre verejnosť neprístupný.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné


verejnosti neprístupné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcatrochu z histórie


v rokoch 1712 a 1832 vypukli v Považskej Bystrici veľké požiare, pri ktorých zahynulo viacero ľudí a zhorelo veľa dokumentov z tohto obdobia. Išlo aj o dokumentáciu týkajúcu sa obidvoch kaštieľov.


Ukončenie vojny v roku 1918 prinieslo zánik Rakúsko–Uhorskej monarchie, čo bolo príčinou, že majitelia ušli do cudziny a obidva kaštiele zostali bez gazdov. Dňa 4. novembra 1918 sa dohnala ku spodnému kaštieľu lavína rozzúrených, po rabovaní túžiacich ľudí, z ktorých veľká väčšina bola z Papradna, Brvnišťa a Stupného. K nim sa pridalo i veľa obyvateľov z Podhradia. Brány a vchodové dvere boli násilím vypáčené, rozvášnený dav vtrhol do kaštieľa a ničil a rozbíjal čo mu prišlo pod ruky. Mnohé veci, medzi nimi i knihy, vynášali pred kaštieľ, kde ich s jasotom pálili. Mená rabujúcich, dlho dobre známe, sa však nikde neuvádzajú, aby táto smutná epocha v dejinách Považského Podhradia bola zabudnutá.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


menší jednoposchodový kaštieľ, s viacerými vežičkami, postavený v duchu renesancie sa nachádza na južnej strane nezalesneného hradného vrchu. Druhý kaštieľ, ktorý je väčší, sa nachádza na juhovýchodnej strane blízko umelého koryta Váhu. Vpravo od tohto kaštieľa stojí menší objekt, zrejme hospodárska budova. Novší kaštieľ bol postavený pravdepodobne v roku 1676. Prvým majiteľom, o ktorom hovorí kronika mesta Považská Bystrica, bol rod Balassovcov. Vo vnútri kaštieľa bola kaplnka, ktorá slúžila pre bohoslužby, na ktorých sa zúčastňoval i ľud z Považského Podhradia. Pod hradom sa rozprestieral veľkolepý anglický park, ktorý sa postupne smerom proti prúdu Váhu, ako kopce ustupovali od brehov, zväčšoval. Dnes z neho zásluhou zubu času a nemilosrdných ľudských rúk nezostalo nič.


spodný kaštieľ potom našiel rôzne využitie. 


v lete roku 1919 boli na poschodí kaštieľa ubytovaní vojaci z 21. pešieho pluku. V roku 1927 bola správkyňa kaštieľa Hana Gregorová, spisovateľka, ktorá tam aj bývala. Jej muž Jozef Gregor - Tajovský, tiež spisovateľ, býval celé leto na poschodí Badačovho domu. Neskôr bol v kaštieli zriadený ústav pre duševne choré deti, potom slúžil aj ako dievčenský internát. V roku 1946 prevzala kaštieľ Liga proti tuberkulóze. V rokoch 1958 až 1975 tu bola umiestnená Materská škola.


kaštieľ slúžil tiež ako skladový priestor rôznym podnikom, ktoré sa veľkou mierou zaslúžili o jeho spustošenie.


pár tipov pre turistov v okolí


súľovský hrad - hrad z 15. storočia ležiaci v známych Súľovských skalách. Na ťažšie prístupnom mieste sú už len jeho zrúcaniny.


hrad lednica - je najnepristúpenejším hradom na Slovensku. Obranný hrad z 13. storočia je dnes už len ruinou. Náročný výstup k nemu odmení pekný výhľad na okolitú krajinu.


hrad vršatec - najvyššie položený hrad z 13. storočia na Slovensku. Stojí na vápencovom brale nad obcou Vršatské Podhradie. Pohodlný prístup takmer až k zrúcanine hradu, poskytuje nádherný výhľad na celé Vážske podolie, Strážovské vrchy a Veľkú Fatru.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:20:51

bottom of page