lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KAŠTIEĽ ŠAĽA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Šaľa Považie
Kaštieľ Šaľa Považie

Kaštieľ Šaľa Považie
Kaštieľ Šaľa Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ ŠAĽA - akoby kópia renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči, je najstaršou a najhodnotnejšou kultúrnou aj historickou pamiatkou Šale. V súčasnosti v ňom sídli pobočka Štátneho archívu v Bratislave. Kaštieľ nie je prístupný verejnosti.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

120 mnm

-

+421 37 741 0906

icon_HOME.png

SK.05.00.02

KAŠTIEĽ ŠAĽA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.02
POVAŽIE - KAŠTIEĽ ŠAĽA
Kaštieľ Šaľa Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 14:57:56

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza priamo v centre mesta Šaľa. Z hlavnej cesty SNP, ktorá mestom prechádza sa prejdite na ulicu Petra Pázmaňa, na ktorej sa kaštieľ nachádza. Stojí hneď za kostolom Sv. Margity Antiochijskej. Zaparkovať je možné na ceste vedúcej vedľa budovy kaštieľa.

Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?

Mesto Šaľa patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku, v jej chotári sa našla lebka neandertálskeho človeka. V centre mesta návštevníkov upúta pohľad na Námestie sv. Trojice so sochou sv. Trojice, Rímsko-katolícky kostol sv. Margity. Nájdete tu aj chránenú kultúrnu pamiatku „Roľnícky dom“, ktorý bol postavený ešte v roku 1730 a dodnes si zachoval originálny ráz s trstinovou strechou. V okruhu 30. km sú mestá ako Nitra, Sereď, Nové zámky, Galanta alebo Dunajská Streda, kde môžete nájsť veľa zaujímavých pamiatok.

Kaštieľ, kedysi vodný hrad, bol pravdepodobne postavený na mieste stredovekého objektu z 13. storočia. V 17. storočí slúžil na obranné účely, bolo vybudované opevnenie s vodnou priekopou a zvýšenými múrmi. Po ukončení tureckého nebezpečenstva bol kaštieľ v roku 1729 prestavaný, ale napriek úpravám si zachoval svoj renesančný vzhľad. Po vzniku ČSR tu sídlila žandárska stanica, škola. V časti boli v budove aj núdzové byty, remeselnícke dielne a strojno-traktorová stanica. Neskôr po rekonštrukcii sa začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia začal využívať ako pobočka Štátneho archívu v Bratislave.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Kaštieľ Tomášikovo - Kaštieľ a park, ktorý dali v centre obce Tomášikovo postaviť v roku 1760 Esterházyovci, je naša Národná kultúrna pamiatka, nie je však v súčasnosti verejnosti prístupný.

Renesančný kaštieľ - 12 km západne od Šale. Mesto Galanta, ležiace na juhozápadnom Slovensku sa môže popýšiť viacerými kultúrno-historickými pamiatkami. V najlepšom stave je renesančný kaštieľ, rodové sídlo Esterházyovcov.

Ranč na Striebornom jazere - rozhľadňa - leží v areáli Ranča na Striebornom jazere 13 km severozápadne od Šale, neďaleko vodnej nádrže Kráľová. Stojí v oddychovom centre kde si prídu na svoje najmä milovníci jazdy na koni, rybári, labužníci.

Kaštieľ Mojmírovce - sa nachádza 15 km južne od krajského mesta Nitra v obci Mojmírovce.

Vodný hrad Šintava - stredoveký hrad ktorý bol v 17. storočí premenený na modernú renesančnú pevnosť a neskôr na kaštieľ. Stojí 20 km severozápadne, prejdete popri vodnom diele Kráľová. Expozícia je venovaná premene stredovekého kráľovského hradu na mohutnú renesančnú proti tureckú pevnosť.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png