top of page
katakomby žilina

katakomby žilina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

317 mnm

žilina

+421 907 845 567

.katakomby žilina – podzemné priestory nachádzajúce sa pod Kostolom Obrátenia sv. Pavla Apoštola na Mariánskom námestí. Počas takmer hodinovej prehliadky so sprievodcom sa dozviete, či v nich pochovávali ľudí, uskladňovali potraviny, alebo ako zachránili židovské deti.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

dlhodobo zatvorené
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcakatakomby sú pôvodne pivnice meštianskych domov, ktoré sa začali stavať v 15. storočí. Steny katakomb pod kláštorom a kostolom zo 17. storočia boli pôvodne obložené drevom až do roku 1886, kedy vypukol v Žiline najväčší požiar. Pivnice s gotickými omietkami majú celý rok teplotu 15 °C. Našli sa tu ľudské kosti a dve pohrebné miesta, ktoré mali byť hrobom jezuitov.


legenda


s katakombami je spojených mnoho legiend i dohadov. Traduje sa, že tu žila veštica Agáta, ktorej sa mnohí báli, lebo často povedala pravdu. V čase trhov bolo zlé počasie a nikto ju nechcel prichýliť, iba bratia jezuiti. Umiestnili ju práve do jednej podzemnej miestnosti. Práve vtedy vypukol veľký požiar a zhoreli všetky domy na Mariánskom námestí, zachoval sa len kostol a kláštor. Agáte tak pripísali nadprirodzené schopnosti.


kde je vstup do katakomb?


kam až katakomby siahajú, je otázne. Niektorí tvrdia, že vedú až k Budatínskemu hradu, sú aj informácie, že netvoria prepojený komplex, ale len systém oddelených častí.


vstup do katakomb sa nachádza na Mariánskom námestí vedľa kostola obrátenia sv. Pavla (kapucíni). O kláštor a kostol sa stará mužská katolícka rehoľa - Rád menších bratov kapucínov. Na sprístupnení pivníc verejnosti sa s rádom dohodla Turistická informačná kancelária, kde sa na prehliadku musíte aj objednať. Prehliadky katakomb sú buď s osvetlením, za svetla sviečok, alebo iba s čelovými svietidlami.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 17:12:10

bottom of page