top of page
katov dom trenčín

katov dom trenčín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

266 mnm

trenčín

+421 918 498 745

.katov dom trenčín – pri prístupovej ceste na hrad, v úzkej uličke, stojí dom opradený strašidelnými príbehmi. Nahliadnite spolu s nami do vlhkej a studenej temnice, kde čakali odsúdení na spečatenie svojho trpkého osudu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

máj - okt
pondelok - nedeľa

prestávka


09:00 - 17:00

13:00 - 13:30

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,00 €

0,10 €

zadarmo

dospelí

deti od 15 rokov

študenti do 26 rokov

zťp, seniori

deti 3-15r

deti 0-3r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcačo nájdete v katovom dome?


ku Katovmu domu sa dostanete starobylou uličkou smerom k Trenčianskemu hradu. Dom v súčasnosti patrí pod správu Trenčianskeho múzea, ktoré tu zriadilo dve veľmi zaujímavé expozície. Prvá sa volá „Právo a spravodlivosť v starom Trenčíne“ a môžete v nej vidieť predmety útrpného práva, mestskej justície, mestskej ostrahy a represie, ale aj doplnkové predmety ako staré drevené kostolné pokladničky, železné pokladničky a mnohé iné. Druhá expozícia nesie názov „Zo starého Trenčína“ a obsahuje napríklad staré artefakty zobrazujúce život ľudí v starom Trenčíne, honosné a bohato zdobené sedlá a jazdecké postroje, erby, cechové skrinky a výrobky rôznych starých remesiel.


zaujímavosť


v roku 2017 bola v Katovom dome zriadená kaviarnička, ktorá je zároveň chránenou dielňou. Uplatnenie a prácu tu našli klienti z Domova sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach, ktorý je pod správou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Samotná kaviarnička nesie názov Na ceste a má viacero symbolických významov. Ide nielen o cestu na hrad, ale hlavne o to, že človek hľadá svoju vnútornú cestu a chce sa popritom posilniť a občerstviť. Pracovníci kaviarne sa takouto peknou myšlienkou majú možnosť zaradiť do bežného života a sami napredovať.


história


ide o renesančný meštiansky dom, ktorý sa datuje pravdepodobne už od roku 1607. Je jedinou zachovalou stavbou tohto typu bez akýchkoľvek neskorších prestavieb, s typickou drevenou pavlačou, ktorá slúžila na bývanie, s hospodársko-výrobnou časťou a čiernou kuchyňou.


je známy pod názvami Katov dom, Katovňa alebo Dom mestského kata a údajne bol v 17. storočí sídlom mestského kata a mestskou väznicou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:16:05

bottom of page