top of page
kostol a kláštor kapucínov žilina

kostol a kláštor kapucínov žilina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

348 mnm

žilina

+421 41 507 0500

.kostol a kláštor kapucínov žilina - kostol obrátenia svätého Pavla je rímskokatolícky chrám v centre starého mesta prezývaný aj sirotársky. Kostol patril pôvodne Spoločnosti Ježišovej, teda jezuitom, ktorým bol odobraný po zrušení ich rádu. Momentálne je v správe kapucínov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol s dvomi ihlanovito zakončenými vežami vysokými 32 metrov a hneď vedľa neho stojaci kláštor kapucínov sa nachádzajú na južnej strane historického jadra mesta, nad Námestím A. Hlinku. Na jeho východnom okraji stojí Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža. Pohľad na obe veže z Námestia Andreja Hlinku je pre Žilinu najtypickejší, je to symbol Žiliny. Parkovanie je k dispozícii v OC Mirage, len necelých 150 metrov od vchodu do kostola.


trochu z histórie


prvá svetová vojna poznačila aj žilinské kostoly. V auguste 1917 zrekvirovali všetky tri zvony z Burianovej veže na výrobu vojenského materiálu. Až v roku 1924 dostala táto veža 6 nových zvonov. Pri tejto príležitosti bola dňa 15. augusta v Žiline veľká slávnosť kedy Andrej Hlinka posvätil zvony, ktoré ešte v ten deň vytiahli na vežu. Farský kostol vtedy dostal nový organ, ktorý vyhotovila firma Bratia Rieger v Krnove roku 1936. Na kostole je pamätná tabuľa pripomínajúca rekonštrukciu objektu v roku 1942. V roku 2000 bolo pod farským kostolom odhalené súsošie sv. Cyrila a Metoda.


čo všetko môžete v kláštora a jeho okolí vidieť ?


prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. V jeho strede stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta.


jedným z nich je Katedrála Najsvätejšej Trojice, ľudovo Farský kostol, rímskokatolícky farský kostol v historickom centre Žiliny. Vedľa kostola je samotne stojaca zvonica tohto kostola, tzv. Burianova veža, vysoká 46 m. S veľkou pravdepodobnosťou v blízkosti a na mieste dnešného kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad. Katedrála je najvýznamnejším a najstarším objektom v meste.


významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.


pár tipov pre turistov v okolí


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 14:27:54

bottom of page