top of page
kostol panny márie diakovce

kostol panny márie diakovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

117 mnm

-

+421 31 771 20 22

.kostol panny márie diakovce - patrí Rímskokatolíckej cirkvi a ide o unikátne riešený trojloďový tehlový kostol z konca 11. storočia prvýkrát spomenutý v pápežskej bule v roku 1102. Architektonicky je zaujímavý tým, že je dvojpodlažný, čo je u kostolov raritou nielen na Slovensku, ale i v Európe.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Diakovce sa nachádza len necelé 3 km na juhozápad od Šale. Kostol, dominanta obce, stojí uprostred obce v areáli cintorína, neďaleko autobusovej zastávke. Priamo v kostole si hneď môžete kúpiť aj brožúrku venovanú jeho dejinám.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


na území katastra obce Diakovce sa nachádzalo sídlisko z mladšej doby bronzovej a slovanské sídlisko z čias Veľkej Moravy. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1002. Kráľ Štefan I. daroval obec „Wag“ opátstvu benediktínskeho kláštora v Panonhalme, Panónskej hore. Návštevníkov do tohto regiónu lákajú geotermálne a liečivé pramene, chránené prírodné územia rieky Váh a Malý Dunaj, zaujímavé poľovné revíry, možnosti rybolovu, ľudová architektúra.


kostol Panny Márie Nanebovzatej v Diakovciach je jednou z najhodnotnejších románskych pamiatok a zároveň jednou z najvýznamnejších tehlových sakrálnych stavieb na Slovensku. Postavili ho benediktínski mnísi ako svoj kláštorný chrám v prvej polovici 13. storočia. Kostol Nanebovzatej Panny Márie bol prvou tehlovou stavbou svojho typu v oblasti a stal sa vzorom pre mnohé ďalšie tehlové kostolíky južného Slovenska.

Pre zaujímavosť, v roku 1898 bola v obci založená „mlynská spoločnosť“ a bol postavený prvý parný mlyn, ktorý bol v prevádzke do konca 50. rokov 20. storočia.


pár tipov pre turistov v okolí


kaštieľ v šali - ktorý nájdete priamo v centre mesta Šaľa a ktorý je v podstate kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči. Skúsite preveriť ?


vodný mlyn dunajský klátov - vodný kolový mlyn so zachovalým dobovým zariadením. Postavený bol v roku 1922 a v prevádzke bol až do roku 1942. V roku 2016 sa realizovala komplexná obnova budovy mlyna, zrekonštruovaný bol interiér aj exteriér a budova dostala novú strechu. Obnovilo sa mlynské koleso, jeho oporná časť a k nemu patriace ozubené koleso. Na druhom brehu Klátovského ramena bolo vybudované mólo s rozhľadňou.


vodný kolový mlyn tomášikovo - 2 km západne od obce Tomášikovo na Malom Dunaji pri sútoku so Suchým potokom. Postavil ho v roku 1893 mlynár János Maticza. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v roku 1940. V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.


vodný kolový mlyn jelka - patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza. Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:29:41

bottom of page