lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KOSTOL PANNY MÁRIE DIAKOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol Panny Márie Diakovce
Kostol Panny Márie Diakovce

Kostol Panny Márie Diakovce
Kostol Panny Márie Diakovce

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL PANNY MÁRIE DIAKOVCE - patrí Rímskokatolíckej cirkvi a ide o unikátne riešený trojloďový tehlový kostol z konca 11. storočia prvýkrát spomenutý v pápežskej bule v roku 1102. Architektonicky je zaujímavý tým, že je dvojpodlažný, čo je u kostolov raritou nielen na Slovensku, ale i v Európe.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

117 mnm

-

+421 31 771 20 22

icon_HOME.png

SK.05.00.01

KOSTOL PANNY MÁRIE DIAKOVCE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.01
POVAŽIE - KOSTOL PANNY MÁRIE DIAKOVCE
Kostol Panny Márie Diakovce
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 13:45:35

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Diakovce sa nachádzajú len necelé 3 km na juhozápad od Šale. Kostol, dominanta obce, stojí uprostred obce v areáli cintorína, neďaleko autobusovej zastávke. Priamo v kostole si hneď môžete kúpiť aj brožúrku venovanú jeho dejinám.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Na území katastra obce Diakovce sa nachádzalo sídlisko z mladšej doby bronzovej a slovanské sídlisko z čias Veľkej Moravy. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1002. Kráľ Štefan I. daroval obec „Wag“ opátstvu benediktínskeho kláštora v Panonhalme, Panónskej hore. Návštevníkov do tohto regiónu lákajú geotermálne a liečivé pramene, chránené prírodné územia rieky Váh a Malý Dunaj, zaujímavé poľovné revíry, možnosti rybolovu, ľudová architektúra.


Kostol Panny Márie Nanebovzatej v Diakovciach je jednou z najhodnotnejších románskych pamiatok a zároveň jednou z najvýznamnejších tehlových sakrálnych stavieb na Slovensku. Postavili ho benediktínski mnísi ako svoj kláštorný chrám v prvej polovici 13. storočia. Kostol Nanebovzatej Panny Márie bol prvou tehlovou stavbou svojho typu v oblasti a stal sa vzorom pre mnohé ďalšie tehlové kostolíky južného Slovenska.

Pre zaujímavosť, v roku 1898 bola v obci založená „mlynská spoločnosť“ a bol postavený prvý parný mlyn, ktorý bol v prevádzke do konca 50. rokov 20. storočia.


Pár tipov pre turistov v okolí


Kaštieľ v Šali - ktorý nájdete priamo v centre mesta Šaľa a ktorý je v podstate kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči. Skúsite preveriť ?


Vodný mlyn Dunajský Klátov - vodný kolový mlyn so zachovalým dobovým zariadením. Postavený bol v roku 1922 a v prevádzke bol až do roku 1942. V roku 2016 sa realizovala komplexná obnova budovy mlyna, zrekonštruovaný bol interiér aj exteriér a budova dostala novú strechu. Obnovilo sa mlynské koleso, jeho oporná časť a k nemu patriace ozubené koleso. Na druhom brehu Klátovského ramena bolo vybudované mólo s rozhľadňou.


Vodný kolový mlyn Tomášikovo - 2 km západne od obce Tomášikovo na Malom Dunaji pri sútoku so Suchým potokom. Postavil ho v roku 1893 mlynár János Maticza. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v roku 1940. V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.


Vodný kolový mlyn Jelka - patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza. Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png