top of page
kostol svätého františka xaverského trenčín

kostol svätého františka xaverského trenčín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

trenčín

+421 32 743 70 86

.kostol svätého františka xaverského trenčín - pôvodne jezuitský kostol v Trenčíne, bol pravdepodobne prvým na Slovensku, postavený k úcte sv. Františka Xaverského. Je dominantou západnej časti Mierového námestia a právom patrí medzi najkrajšie sakrálne barokové pamiatky na Slovensku.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


ide o rane barokový kostol s dvojvežovým priečelím. V roku 1662 bola ku kostolu pristavená budova kláštora. Kostol stojí v historickom centre mesta, na západnom konci Mierového námestia ktoré má tvar oblúka. Spred kostola je nádherný pohľad na dominantu mesta Trenčiansky hrad. Na námestí môžete okrem Piaristického kostola sv. Františka Xaverského vidieť aj Farský kostol narodenia Panny Márie a ďalšie historické budovy. Môžete si pozrieť tiež známu židovskú synagógu, postavenú v roku 1913 na mieste bývalej modlitebne a inšpirovanú byzantskou a orientálnou architektúrou.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


počas požiaru mesta 14. mája 1708 došlo k závažnému poškodeniu kostola. Počas obnovovacích prác v rokoch 1709 až 1713 nadobudol interiér kostola terajší barokový charakter a patrí k vrcholom barokového umenia na Slovensku. Architektúra, fresky, štuková výzdoba, plastiky i mobiliár, ktoré sú súčasťou kostola stoja za pozretie. Po zrušení jezuitskej rehole v roku 1773 prešiel kostol aj pristavaný kláštor do majetku piaristov.


na začiatku Mierového námestia stojí hotel Elizabeth, dávnejšie to bol hotel Tatra. Na jeho poschodí si môžete cez sklenenú stenu prečítať vytesanú do hradnej kamennej steny nápis veliteľa rímskej légie Maximianusa venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi. Latinský nápis na skale Trenčianskeho hradu pochádza z roku 179 a je najsevernejšou pamiatkou na pobyt Rimanov v strednej Európe. Maximianus v ňom vyslovuje vďaku za víťazstvo cisárovmu vojsku druhej pomocnej légie v počte 855 vojakov.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


čachtické podzemie - prastaré, povesťami opradené Čachtické podzemie, sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Nevynechajte návštevu podzemia v Čachticiach opradeného povesťami o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Pozrite si legendárny vražedný nástroj „železná panna“ a ochutnajte miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno „Báthoryčkina krv“.


hrad beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov, 16 km severne od Čachtíc. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


hrad tematín - alebo Tematínsky hrad, 25 km východne od Čachtíc, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:17:06

bottom of page