lista s ornamentom.png

považie- napoleónske kúpele piešťany

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.05.04.05

napoleonske-kupele-piestany

icon_STARS 5.0.png
.napoleónske kúpele piešťany
.napoleónske kúpele piešťany

press to zoom
.napoleónske kúpele piešťany
.napoleónske kúpele piešťany

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

159 mnm

piešťany

+421 33 771 9621

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.05.04.05
považie- napoleónske kúpele piešťany
.napoleónske kúpele piešťany

.napoleónske kúpele piešťany  – kúpele v Piešťanoch okrem ozdravných účinkov v sebe ukrývajú aj komplex troch klasicistických budov. Nachádzajú sa v úplnej blízkosti rieky Váh. Kúpele s liečivou vodou a bahnom sa využívajú hlavne na liečbu pohybového aparátu, ale aj pri nervových a reumatických ochoreniach.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcanapoleónske kúpele tvorí komplex troch budov v klasicistickom slohu, ktoré sa nachádzajú na Kúpeľnom ostrove. Boli vybudované nad prameňmi v južnej časti ostrova v rokoch 1821 až 1862.


zo severu sa nachádzajú Napoleonské kúpele I., ktoré plnia funkciu prízemných vaňových kúpeľov, majú typickú stĺpcovú ochodzu z toskánskych stĺpov a vstupný portikus so štítom v tvare trojuholníka. Južnú časť tohto námestia tvoria Napoleonské kúpele III. Severná časť kúpeľov je poschodová s predsadeným portikom, kým južnú prízemnú časť obohacujú bazény a bahnisko. Námestie uzatvárajú z východnej strany Napoleonské kúpele II. Ide o prízemnú budovu s obdĺžnikovým pôdorysom. Kúpele majú blahodarné účinky termálnej vody s teplotou 67 - 69 °C. Liečivá voda obsahuje sírovodík a bahno, ktoré sa používajú pri liečbe pohybového aparátu, nervových a reumatických ochoreniach.


história


prvú budovu, dnes nesie pomenovanie Napoleonské kúpele III., dal postaviť po napoleonských vojnách gróf Jozef Erdödy v roku 1822. Postavil ju na mieste starých drevených vaňových kúpeľov ako klasický murovaný kúpeľný dom spolu s prvým piešťanským zrkadliskom.

Všetky tri budovy sú usporiadané do tvaru písmena U a tak vytvárajú malé námestie. V roku 1861 prestaval prvú budovu František Erdödy a spojil ju s Pávimi kúpeľami. Presne v tom istom roku začal s výstavbou budovy Napoleon II, ktoré slúžilo pre lokálne aplikácie bahna. Začal stavať aj tretiu budovu – Napoleon I, ktorá slúžila tiež ako vaňový kúpeľ so zrkadliskom. Tieto dve budovy boli dokončené v roku 1862. Všetky tri budovy neskôr prešli prestavbou a modernizáciou – najstaršia budova v roku 1922, Napoleon II o rok neskôr a v tretej sa dnes nachádza Klub pacientov spolu s kaviarňou a terasou.


prvé kúpeľné budovy pochádzaju z rokov 1773 až 1778, kedy s ich výstavbou začal gróf Ján Nepomuk Erdődy. V roku 1787 sa spomína ešte ako obdĺžniková drevená budova s kabínami na vaňové kúpele, o 30 rokov neskôr už ako murovaná. Mesto v roku 1813 zasiahla ničivá povodeň, kedy ťažko poškodila murovanú budovu. Povráva sa, že mala byť budova opravená do roka, ale literatúra uvádza, že stavba bola v roku 1821 zbúraná a nahradená novou, klasicistickou budovou. Roky 1821 a 1822 sa označujú za obdobie výstavby nových vaňových kúpeľov, ale aj obnovy už existujúcich budov.


odkedy sa začali stavať kúpeľné domy, ich prvotná funkcia sa dodnes nezmenila. A tak je to aj pri týchto kúpeľných domoch. Aj keď sa stavali postupne, navzájom sa dopĺňali a prispôsobovali.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. novembra 2021, 17:16:24

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór