lista s ornamentom.png

POVAŽIE - NAPOLEONSKÉ KÚPELE PIEŠŤANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Napoleonské kúpele Piešťany Považie
Napoleonské kúpele Piešťany Považie

Napoleonské kúpele Piešťany Považie
Napoleonské kúpele Piešťany Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

NAPOLEONSKÉ KÚPELE – kúpele v Piešťanoch okrem ozdravných účinkov v sebe ukrývajú aj komplex troch klasicistických budov. Nachádzajú sa v úplnej blízkosti rieky Váh. Kúpele s liečivou vodou a bahnom sa využívajú hlavne na liečbu pohybového aparátu, ale aj pri nervových a reumatických ochoreniach.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

159 mnm

PIEŠŤANY

+421 33 771 9621

icon_HOME.png

SK.05.04.05

NAPOLEONSKÉ KÚPELE PIEŠŤANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.04.05
POVAŽIE - NAPOLEONSKÉ KÚPELE PIEŠŤANY
Napoleonské kúpele Piešťany Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:06:45

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Napoleónske kúpele tvorí komplex troch budov v klasicistickom slohu, ktoré sa nachádzajú na Kúpeľnom ostrove. Boli vybudované nad prameňmi v južnej časti ostrova v rokoch 1821 až 1862.

Zo severu sa nachádzajú Napoleonské kúpele I., ktoré plnia funkciu prízemných vaňových kúpeľov, majú typickú stĺpcovú ochodzu z toskánskych stĺpov a vstupný portikus so štítom v tvare trojuholníka. Južnú časť tohto námestia tvoria Napoleonské kúpele III. Severná časť kúpeľov je poschodová s predsadeným portikom, kým južnú prízemnú časť obohacujú bazény a bahnisko. Námestie uzatvárajú z východnej strany Napoleonské kúpele II. Ide o prízemnú budovu s obdĺžnikovým pôdorysom. Kúpele majú blahodarné účinky termálnej vody s teplotou 67 - 69 °C. Liečivá voda obsahuje sírovodík a bahno, ktoré sa používajú pri liečbe pohybového aparátu, nervových a reumatických ochoreniach.


História


Prvú budovu, dnes nesie pomenovanie Napoleonské kúpele III., dal postaviť po napoleonských vojnách gróf Jozef Erdödy v roku 1822. Postavil ju na mieste starých drevených vaňových kúpeľov ako klasický murovaný kúpeľný dom spolu s prvým piešťanským zrkadliskom.

Všetky tri budovy sú usporiadané do tvaru písmena U a tak vytvárajú malé námestie. V roku 1861 prestaval prvú budovu František Erdödy a spojil ju s Pávimi kúpeľami. Presne v tom istom roku začal s výstavbou budovy Napoleon II, ktoré slúžilo pre lokálne aplikácie bahna. Začal stavať aj tretiu budovu – Napoleon I, ktorá slúžila tiež ako vaňový kúpeľ so zrkadliskom. Tieto dve budovy boli dokončené v roku 1862. Všetky tri budovy neskôr prešli prestavbou a modernizáciou – najstaršia budova v roku 1922, Napoleon II o rok neskôr a v tretej sa dnes nachádza Klub pacientov spolu s kaviarňou a terasou.

Prvé kúpeľné budovy pochádzaju z rokov 1773 až 1778, kedy s ich výstavbou začal gróf Ján Nepomuk Erdődy. V roku 1787 sa spomína ešte ako obdĺžniková drevená budova s kabínami na vaňové kúpele, o 30 rokov neskôr už ako murovaná. Mesto v roku 1813 zasiahla ničivá povodeň, kedy ťažko poškodila murovanú budovu. Povráva sa, že mala byť budova opravená do roka, ale literatúra uvádza, že stavba bola v roku 1821 zbúraná a nahradená novou, klasicistickou budovou. Roky 1821 a 1822 sa označujú za obdobie výstavby nových vaňových kúpeľov, ale aj obnovy už existujúcich budov.

Odkedy sa začali stavať kúpeľné domy, ich prvotná funkcia sa dodnes nezmenila. A tak je to aj pri týchto kúpeľných domoch. Aj keď sa stavali postupne, navzájom sa dopĺňali a prispôsobovali.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png