top of page
neogotický kaštieľ galanta

neogotický kaštieľ galanta

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

124 mnm

galanta

+421 903 459 878

.neogotický kaštieľ galanta - monumentálny neogotický kaštieľ v Galante je skutočným architektonickým skvostom. Kniežací rod Esterházy vlastnil nemalé majetky po celom území Rakúska, Maďarska a Slovenska. Mesto Galanta a rodina Esterházy sú spojené už viac ako 400 rokov. Medzi najvýznamnejšie stavby v Galante patrí práve majestátny neogotický kaštieľ, pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633, ležiaci v parku ktorý je najväčšou zelenou plochou v meste.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

prebieha rekonštrukcia

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


neogotický kaštieľ sa nachádza v areáli mestského parku na Ul. Parková. Okolo kaštieľa sa rozkladá pôvodne rozsiahlejší park, v ktorom je dnes zastúpených 30 druhov exotických drevín a mohutné exempláre duba letného. Parkovanie je dostupné na parkovisku kpt. Nálepku Esterházyovcov, necelých 300 metrov východne od renesančného kaštieľa.


trochu z histórie


pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633. V roku 1736 bol kaštieľ ďalším členom rodu Imrichom, nitrianskym biskupom, prestavaný v barokovom slohu. Z tejto prestavby sa zachovali mramorové krby na poschodí. Dnešnú podobu nadobudol kaštieľ až o 100 rokov neskôr v roku 1861 po radikálnej prestavbe rodinou Jozefa Esterházyho, ktorá sa inšpirovala romantickou anglickou gotikou. Rodina ako posledná kaštieľ obývala a je pochovaná v kaplnke na cintoríne v Galante. Architektonický prvok tohto kaštieľa, neogotická veža, sa stala základom pri vytvorení mestského erbu.


po prvej svetovej vojne vtedajší vlastník, László Pál Esterházy predal kaštieľ Československému štátu a tým sa vlastne pretrhol posledný vlások, ktorý spojoval Esterházyovcov ku Galante. Po roku 1920 v budove sídlili rôzne úrady, a na také účely bola využívaná až do 70. rokov 20. storočia. V roku 1993 mesto získalo objekt od štátu. V oživení tradícií Esterházyovcov za míľnik bol považovaná rok 1995 a veľká výstava histórie rodiny vo Vlastivednom múzeu a v Renesančnom kaštieli.

V roku 2011 sa slávnostne otvorilo obnovené severné krídlo kaštieľa, ktoré slúži ako výstavný pavilón. Zrekonštruovaná časť kaštieľa sa využíva na galerijné výstavy. Súčasne bola ukončená revitalizácia parku.


v roku 2012 vzniklo Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante, nezisková organizácia, ktorá začala intenzívne pracovať na obnove dlhodobo nevyužitej pamiatky. Kaštieľ je v súčasnosti zakonzervovaním chránený proti negatívnym poveternostným vplyvom a je strážený a zabezpečený proti devastácii.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


neogotický kaštieľ Esterházyovcov je dlhé obdobie pýchou a symbolom mesta Galanta. Kaštieľ je monumentálna stavba, postavená v pôdoryse U. Bočné krídla uzatvárajú čestné nádvorie. Stredná časť je dvojpodlažná, bočné hospodárske budovy jednopodlažné, tieto sú na mieste pôvodného renesančného opevnenia. V strednej časti hlavného objektu je reprezentačné schodište vedúce do slávnostných priestorov prvého poschodia. Fasády sú bohato členené na spôsob anglickej gotiky. V interiéri štukové klenby tak isto napodobujú gotiku.


v zrekonštruovanej časti kaštieľa, v kaviarni s vinárňou, sa ocitnete v dobe renesancie, baroka či neogotiky súčasne. Pri výbornej káve a zákuskoch môžete obdivovať krásne originálne obrazy rodu Esterházy v životnej veľkosti a dozvedieť sa o histórii mesta, či viac o jednotlivých členoch rodu.


200 metrov východne od kaštieľa sa nachádza Múzeum historických vozidiel. 2 km severne od kaštieľa nájdete Rozhľadňu Ranč na Striebornom jazere. Drevená rozhľadňa v areáli ranča. Zaujímavosťou sú štyri symetrické točité schodištia z nich len jedno vedie až na vyhliadkovú plošinu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 16:13:27

bottom of page