lista s ornamentom.png

POVAŽIE - NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ GALANTA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Neogotický kaštieľ Galanta Považie
Neogotický kaštieľ Galanta Považie

Neogotický kaštieľ Galanta Považie
Neogotický kaštieľ Galanta Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ - monumentálny neogotický kaštieľ v Galante je skutočným architektonickým skvostom. Kniežací rod Esterházy vlastnil nemalé majetky po celom území Rakúska, Maďarska a Slovenska. Mesto Galanta a rodina Esterházy sú spojené už viac ako 400 rokov. Medzi najvýznamnejšie stavby v Galante patrí práve majestátny neogotický kaštieľ, pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633, ležiaci v parku ktorý je najväčšou zelenou plochou v meste.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

124 mnm

GALANATA

+421 903 459 878

icon_HOME.png

SK.05.01.03

NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ GALANTA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.01.03
POVAŽIE - NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ GALANTA
Neogotický kaštieľ Galanta Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:05:46

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Neogotický kaštieľ sa nachádza v areáli mestského parku na Ul. Parková. Okolo kaštieľa sa rozkladá pôvodne rozsiahlejší park, v ktorom je dnes zastúpených 30 druhov exotických drevín a mohutné exempláre duba letného. Parkovanie je dostupné na parkovisku kpt. Nálepku Esterházyovcov, necelých 300 metrov východne od renesančného kaštieľa.


Trochu z histórie.


Pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633. V roku 1736 bol kaštieľ ďalším členom rodu Imrichom, nitrianskym biskupom, prestavaný v barokovom slohu. Z tejto prestavby sa zachovali mramorové krby na poschodí. Dnešnú podobu nadobudol kaštieľ až o 100 rokov neskôr v roku 1861 po radikálnej prestavbe rodinou Jozefa Esterházyho, ktorá sa inšpirovala romantickou anglickou gotikou. Rodina ako posledná kaštieľ obývala a je pochovaná v kaplnke na cintoríne v Galante. Architektonický prvok tohto kaštieľa, neogotická veža, sa stala základom pri vytvorení mestského erbu.

Po prvej svetovej vojne vtedajší vlastník, László Pál Esterházy predal kaštieľ Československému štátu a tým sa vlastne pretrhol posledný vlások, ktorý spojoval Esterházyovcov ku Galante. Po roku 1920 v budove sídlili rôzne úrady, a na také účely bola využívaná až do 70. rokov 20. storočia. V roku 1993 mesto získalo objekt od štátu. V oživení tradícií Esterházyovcov za míľnik bol považovaná rok 1995 a veľká výstava histórie rodiny vo Vlastivednom múzeu a v Renesančnom kaštieli.

V roku 2011 sa slávnostne otvorilo obnovené severné krídlo kaštieľa, ktoré slúži ako výstavný pavilón. Zrekonštruovaná časť kaštieľa sa využíva na galerijné výstavy. Súčasne bola ukončená revitalizácia parku.

V roku 2012 vzniklo Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante, nezisková organizácia, ktorá začala intenzívne pracovať na obnove dlhodobo nevyužitej pamiatky. Kaštieľ je v súčasnosti zakonzervovaním chránený proti negatívnym poveternostným vplyvom a je strážený a zabezpečený proti devastácii.


Čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


Neogotický kaštieľ Esterházyovcov je dlhé obdobie pýchou a symbolom mesta Galanta. Kaštieľ je monumentálna stavba, postavená v pôdoryse U. Bočné krídla uzatvárajú čestné nádvorie. Stredná časť je dvojpodlažná, bočné hospodárske budovy jednopodlažné, tieto sú na mieste pôvodného renesančného opevnenia. V strednej časti hlavného objektu je reprezentačné schodište vedúce do slávnostných priestorov prvého poschodia. Fasády sú bohato členené na spôsob anglickej gotiky. V interiéri štukové klenby tak isto napodobujú gotiku.

V zrekonštruovanej časti kaštieľa, v kaviarni s vinárňou, sa ocitnete v dobe renesancie, baroka či neogotiky súčasne. Pri výbornej káve a zákuskoch môžete obdivovať krásne originálne obrazy rodu Esterházy v životnej veľkosti a dozvedieť sa o histórii mesta, či viac o jednotlivých členoch rodu.

200 metrov východne od kaštieľa sa nachádza Múzeum historických vozidiel. 2 km severne od kaštieľa nájdete Rozhľadňu Ranč na Striebornom jazere. Drevená rozhľadňa v areáli ranča. Zaujímavosťou sú štyri symetrické točité schodištia z nich len jedno vedie až na vyhliadkovú plošinu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png