top of page
nová synagóga žilina

nová synagóga žilina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

344 mnm

žilina

+421 905 854759

.nová synagóga žilina – patrí k jedinečným pamiatkam modernej architektúry. Neologická synagóga stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Zvonku pôsobí nenápadne, avšak vo vnútri skrýva rôzne zaujímavosti. Maľba Dávidovej hviezdy v kupole je jednou z najpôsobivejších častí tohto diela.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

utorok - nedeľa


 13:00 - 19:00

5,00 €

3,00 €

9,00 €

dospelí

študenti, seniori

permanentka po celý rok

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaneologická synagóga je od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou. V ankete v roku 2000 ju architekti zaradili medzi päť najdôležitejších občianskych stavieb 20. storočia na Slovensku.


z masívnej kamennej podnože podobnej stredovekej pevnosti vyrastá kubus chrámového priestoru s kapacitou pre 750 veriacich. Súčasťou bola kupola s výškou 17,5 a priemerom 16 metrov. Mystickú atmosféru interiérov umocňovali farebné vitrážové okná.


o svoju pôvodnú funkciu prišla synagóga po pár rokoch od postavenia. Po zákaze Židom vstupovať do podnikov v meste si v bývalej zimnej modlitebni zriaďujú improvizovaný bar. Počas druhej svetovej vojny je podľa historických prameňov v synagóge sklad obilia a nábytku. Synagóga slúžila aj ako divadlo, kultúrny dom a napokon ako aula vysokej školy dopravnej. Po nežnej revolúcii sa z nej na takmer 20 rokov stalo kino, ktoré svoju prevádzku ukončilo v novembri 2010. Potom bola rok opustená. V roku 2011 sa začalo s projektom obnovy a revitalizácie. Pracovalo na ňom viac ako 100 profesionálov a vyše 500 dobrovoľníkov. V roku 2017 otvorili synagógu pre verejnosť. Zatiaľ je otvorená tri dni v týždni.


cieľom obnovy synagógy je podpora zachovania židovských kultúrnych pamiatok, zároveň však aby sa v týchto pamiatkach diali zaujímavé veci pre súčasníkov, aby bola v týchto pamiatkach prezentovaná aj kultúra, história a osudy Židov na Slovensku.


židovská náboženská obec v Žiline pamiatku symbolicky prenajala občianskemu združeniu Truc sphérique na 30 rokov.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 14:30:33

bottom of page