lista s ornamentom.png

POVAŽIE - NOVÁ SYNAGÓGA ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_HIST_HRAD.png
icon_STARS 5.0.png

NOVÁ SYNAGÓGA V ŽILINE – patrí k jedinečným pamiatkam modernej architektúry. Neologická synagóga stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Zvonku pôsobí nenápadne, avšak vo vnútri skrýva rôzne zaujímavosti. Maľba Dávidovej hviezdy v kupole je jednou z najpôsobivejších častí tohto diela.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

344 mnm

ŽILINA

+421 905 854759

icon_HOME.png

SK.06.11.04

NOVÁ SYNAGÓGA ŽILINA

XPLÓR eSHOP

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Streda - Nedeľa


 13:00 - 19:00

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup 

SPRIEVODCA 


Neologická synagóga je od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou. V ankete v roku 2000 ju architekti zaradili medzi päť najdôležitejších občianskych stavieb 20. storočia na Slovensku.

Z masívnej kamennej podnože podobnej stredovekej pevnosti vyrastá kubus chrámového priestoru s kapacitou pre 750 veriacich. Súčasťou bola kupola s výškou 17,5 a priemerom 16 metrov. Mystickú atmosféru interiérov umocňovali farebné vitrážové okná.

O svoju pôvodnú funkciu prišla synagóga po pár rokoch od postavenia. Po zákaze Židom vstupovať do podnikov v meste si v bývalej zimnej modlitebni zriaďujú improvizovaný bar. Počas druhej svetovej vojny je podľa historických prameňov v synagóge sklad obilia a nábytku. Synagóga slúžila aj ako divadlo, kultúrny dom a napokon ako aula vysokej školy dopravnej. Po

Nežnej revolúcii sa z nej na takmer 20 rokov stalo kino, ktoré svoju prevádzku ukončilo v novembri 2010. Potom bola rok opustená. V roku 2011 sa začalo s projektom obnovy a revitalizácie. Pracovalo na ňom viac ako 100 profesionálov a vyše 500 dobrovoľníkov. V roku 2017 otvorili synagógu pre verejnosť. Zatiaľ je otvorená tri dni v týždni.

Cieľom obnovy synagógy je podpora zachovania židovských kultúrnych pamiatok, zároveň však aby sa v týchto pamiatkach diali zaujímavé veci pre súčasníkov, aby bola v týchto pamiatkach prezentovaná aj kultúra, história a osudy Židov na Slovensku.

Židovská náboženská obec v Žiline pamiatku symbolicky prenajala občianskemu združeniu Truc sphérique na 30 rokov.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR