top of page
považský hrad považská bystrica

považský hrad považská bystrica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

497 mnm

považská bystrica

+421 908 946 793

.považský hrad považská bystrica – na vysokom brale neďaleko Považskej Bystrice, na pravom brehu rieky Váh, už z cesty vidieť pozostatky hradu. Návštevníkov priláka svojou majestátnosťou a históriou, ktorá z neho sála.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup


ak ste do Považského Podhradia prišli autom, môžete zaparkovať pri kostole alebo vyššie pri menšom renesančnom kaštieli. Ak cestujete vlakom alebo autobusom, dovezte sa do Považskej Bystrice, odtiaľ mestskou hromadnou dopravou (zastávka Považské Podhradie – Kaštieľ), ktorá sa nachádza hneď pri kostole. Túra od kostola k hradu trvá asi 20 minút, prevažne cez les, na konci trasy je strmšie stúpanie. Na hrad sa dostanete z Považského Podhradia po žltej značke alebo pomocou tabúľ náučného chodníka.


pribaľte si niečo aj do batoha


pôvodne bol trojposchodový. Pri vstupnej bráne bola postavená veža, ktorá ju chránila, dnes sú to už iba pozostatky. Z nej sa vstupuje na dolný hrad, na ktorom vidieť ešte pozostatky komína, ktorý zrejme patril ku hradnej kuchyni. Odtiaľ sa návštevníci cestičkou dostanú na nádvorie hradu. Ak si pribalíte do batôžka kúsok slaninky alebo špekačky, práve nádvorie je vhodným miestom. Sú tu viaceré ohniská. Z nádvoria je krásny výhľad na monumentálne ruiny horného hradu, kde uvidíte pozostatky veže a gotického paláca.


Od roku 2008 sa o hrad a jeho záchranu stará OZ Združenie hradu Bystrica, ktoré sa snaží o jeho zachovanie a zakonzervovanie. V roku 2016 získali grant, na základe ktorého sa podarilo urobiť viacero sanačných prác, fixáciu skalného brala, domurovanie hradnej kaplnky.


V prácach sa neustále pokračuje, aby bol hrad zachovaný aj pre budúce pokolenia a bezpečný pre súčasných návštevníkov.


história


jeho história sa pravdepodobne datuje už od roku 1128, avšak v písomných listinách sa spomína až v roku 1316 za čias Matúša Čáka Trenčianskeho ako drevený hrad. Vtedy sa nazýval Bystrickým hradom. Významnými a dlhoročnými majiteľmi hradu boli bratia Podmanickí, ktorí budovy hradu opravili a hrad rozšírili. Hrad v tej dobe patril medzi najlepšie opevnené a nedostupné hrady. V tom čase na ňom žilo až 400 ľudí. Po smrti Podmanických hrad v roku 1571 pripadol Ondrejovi Balašovi, ktorý bol kráľovským komorníkom a županom. Druhá polovica 17. storočia znamenala pre hrad postupný úpadok a v roku 1698 bol zničený a vypálený cisárskymi vojskami a odvtedy sú z neho iba ruiny.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:17:55

bottom of page