lista s ornamentom.png

POVAŽIE - ROKLINA HALUZICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Roklina Haluzice Považie
Roklina Haluzice Považie

Roklina Haluzice Považie
Roklina Haluzice Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL A TIESŇAVA V HALUZICIACH – severozápadne od Nového Mesta nad Váhom v Bošáckej doline leží malebná dedinka Haluzice. Je síce nenápadná, ale ponúka dva významné nie veľmi známe skvosty. Prvým je kostolík z 13. storočia a druhým Haluzická tiesňava, nazývaná tiež prierva alebo výmoľ.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

267 mnm

-

+421 32 16 186

icon_HOME.png

SK.05.00.18

ROKLINA HALUZICE BIELE KARPATY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.18
POVAŽIE - ROKLINA HALUZICE
Roklina Haluzice Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 14:58:59

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľné prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo 

Vstupné

SPRIEVODCA 


O trase


Obec Haluzica sa nachádza medzi mestami Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Ak ste sa rozhodli pre návštevu odporúčame pricestovať autom, z dôvodu obmedzenej autobusovej dopravy. Cez víkend tu autobusy skoro vôbec nepremávajú. Pri príchode do obce auto zaparkujete na parkovisku pri obecnom úrade. Tu nájdete aj smerovník s Haluzickou tiesňavou. Pokračujte v smere do obce po ceste a po pár metroch nájdete vstup do tiesňavy (doprava, dole od hlavnej cesty). Cez roklinu vedie náučný chodník tvorený rôznymi schodíkmi, lávkami, rebríkmi a spevnenými serpentínami. Budete sa držať vyšliapaných chodnikov, ktoré vás budú viesť dole a prevedú vás celou tou krásou. Ak budete pokračovať po vyšliapanom chodníku privedie vás k mostu ponad potok. Po pravej strane uvidíte schodíky vedúce ku kostolu. Trasa je okruh. Vrátite sa späť na východzí bod.


Haluzická tiesňava


Roklina vznikla činnosťou Haluzického potoka a jej súčasný stav je v dĺžke cca 1 kilometra, v šírke 50 m a v hĺbke 200 metrov. V srdci údolia sa nachádza lavička, z ktorej si môžete vychutnať krásne výhľady na väčšie i menšie vodopády, rôzne prírodné úkazy a uvidíte tiež murované hrádzky, ktoré majú zabraňovať prehlbovaniu rokliny.

Haluzická tiesňava bola v roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí tu 4. stupeň ochrany prírody.

Neďaleko rokliny, na vyvýšenom kopci Hájnica, bola postavená malá rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom krásne výhľady na okolitú prírodu povodia Váhu a tiež na hrad Beckov.

Všetky tieto zaujímavosti sú dostupné návštevníkom nielen v letnom období, ale zvládnete ich aj v horšom počasí. Počas dažďov ponúka zaujímavý úkaz. Môžete ju vidieť naplnenú vodou.


Kostol Všetkých svätých


Neďaleko je kostol, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Bol postavený v prvej štvrtine 13. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1299, kedy ho obsadili kráľovskí vojaci. V rokoch 1540 – 1620 ho využívali protestanti a až v roku 1708 ho vrátili katolíkom. Pre jeho schátralý stav bol vyhlásený v roku 1810 zákaz slúženia omší. Prvej opravy sa dočkal až v roku 1968, kedy sa zachránilo obvodové murivo do pôvodnej výšky. Od roku 2013 prebiehajú na kostolíku rôzne opravy, výskumy a na strážnej veži bola postavená nová strecha. V súčasnosti sa tu konajú občasné koncerty, obrady aj svadby.

Časť hradiskového múru je ohrozená neustále sa rozširujúcou roklinou, ktorá sa nachádza hneď vedľa kostolíka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png