lista s ornamentom.png

POVAŽIE - ROZHĽADŇA DOHŇANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Rozhľadňa Dohňany Považie
Rozhľadňa Dohňany Považie

Rozhľadňa Dohňany Považie
Rozhľadňa Dohňany Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

ROZHĽADŇA DOHŇANY - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. Nad obcou Dohňany na vrchole Tlstej hory, stojí unikátna drevená vyhliadková veža, prezývaná aj ako „Rozhľadňa Púchovskej doliny“.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

651 mnm

-

+421 42 445 0912

icon_HOME.png

SK.05.00.28

ROZHĽADŇA DOHŇANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.28
POVAŽIE - ROZHĽADŇA DOHŇANY
Rozhľadňa Dohňany Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:03:16

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku rozhľadni dostať ?


Obec Dohňany leží na cestnom a železničnom ťahu Púchov - Horní Lideč. Jedna možnosť ako sa dostať k rozhľadni je použiť náučný chodník „Tri skaly“. Chodník začína v obci Dohňany pri obecnom úrade a rozhľadňa je jeho štvrtou zastávkou. Značený je zelenou značkou pre náučné chodníky. Celková dĺžka chodníka je 13 km a čas prechodu pešo je približne 4 hodiny. Cestou prejdete okolo troch skalných útvarov Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Dozviete sa pri nich ako vznikol názov obce Dohňany, ako tam v okolí chodili „pekelne divoko“ tancúvať čerti a tiež niečo o vápencových skalách, v ktorých našli skameneliny staré okolo 125 miliónov rokov.

Kratšia cesta k rozhľadni vedie od otoča a zároveň autobusovej zastávky v obecnej časti Lazy. Do sedielka na hrebeni Tlstej hory sa dostanete za ¾ hodiny. Po ľavej strane potom zbadáte rozhľadňu.


Čo všetko môžete z rozhľadne uvidieť ?


Rozhľadňa je vysoká 21 a pol metra a má tvar valašského klobúka. Zo 6. poschodia rozhľadne môžete vidieť dominanty Bielych Karpát bralá Lednica a Vršatec. V ďalších panorámach si pozrite Javorníky, Kysucké vrchy, Malú Fatru s jej Vrátnou a Kriváňom, Martinskými hoľami i Kľakom. Prekrásny je pohľad na Strážovské vrchy s majestátnym Strážovom, Súľovské vrchy s Veľkým Manínom. Uvidíte i mesto Púchov, dedinku Dohňany a z druhej strany aj v hlbokej doline ukrytú obec Zubák.

V Dohňanoch sa pozrite aj do zrekonštruovaného Dujkovho mlyna, kde sa oboznámite s problematikou mlynárstva. Mlyn je situovaný hneď vedľa medzištátnej cesty prvej triedy vedúcej do Českej republiky. Dujkov mlyn bol postavený v roku 1936 na elektrický pohon, pričom elektrickú energiu vyrábali Francisciho turbíny.

V zrekonštruovanej budove starej školy, pri kultúrnom dome sa nachádza Pamätná izba obce Dohňany. Pamätná izba ponúka návštevníkom pohľad do histórie Dohňan prostredníctvom úradných dokladov, pracovných nástrojov či odevov, ktoré sa používali kedysi.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png