top of page
rozhľadňa hájnica

rozhľadňa hájnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

341 mnm

-

+421 32 16 186

.rozhľadňa hájnica - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. V malej a možno na prvý pohľad nenápadnej dedinke Haluzice vyrástla na kopci Hájnica menšia, ale zato veľmi romanticky pôsobiaca rozhľadňa.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá k rozhľadni dostať ? A č všetko môžete na rozhľadni a v jej okolí vidieť ?


obec Haluzice sa nachádza okolo 10 km západne od Nového Mesta nad Váhom v Bošáckej doline. Pred Bošácou treba odbočiť doprava. Pri obecnom úrade sa dá parkovať. Tam nájdete aj smerovú tabuľu, ktorá vám ukáže zelenú trasu. Pôjdete okolo cintorína a po značenej lesnej cestičke približne po 500 metroch, aj mierne do kopca, rozhľadňu určite nájdete. Skvelý výlet pre starších aj malé deti.


rozhľadňa je drevená, 7 metrov vysoká, stojí na rovnomennom vrchu Hájnica v nadmorskej výške 341 metrov. Z vyhliadkovej plochy rozhľadne sa vám naskytne krásny výhľad na okolitú krajinu, osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny. Na druhom brehu Váhu sa nachádza ruina hradu Beckov a pri dobrom počasí aj Trenčiansky hrad.


kúsok pod rozhľadňou leží zrúcanina románskeho kostolík a neďaleko svojou krásou oplýva a láka turistov i Haluzická tiesňava. Tiahne sa tesne od pri zrúcanín kostola, je asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká. Haluzická tiesňava vznikla eróziou potoka vo vrstve menej hlinitých bridlíc. Roklina sa neustále rozširuje. V roku 1870 sa cez ňu dalo ľahko prejsť po lávke. Jej rýchle rozširovanie dnes ohrozuje ruinu Haluzického kostolíka aj iné okolité stavby. Tiesňava je dnes chráneným krajinným územím.


pár tipov pre turistov v okolí


zaujímavá je aj obec Bošáca a priľahlé kopanice s obrovskými lúkami a množstvom ovocných stromov. Môžete tu ochutnať určite pravú „bošácku“ slivovicu.


hrad beckov sa týči na 60 metrov vysokom brale nad obcou Beckov, 15 km juhovýchodne od Haluzíc, neďaleko rieky Váh. Hrad s areálom je Národná kultúrna pamiatka.


park miniatúr, 23 km južne od Haluzíc, Park tvorí až viac ako 70 modelov slovenských hradov, zámkov, kostolov, chát a rozhľadní. Toto mini Slovensko vyrástlo v krásnom parku miniatúr. Nájdete ho v obci Podolie. Všetky hrady, zámky či architektonické skvosty Slovenska na jednom mieste. Modely sú presnými kópiami originálov a zachytávajú ich v časoch najväčšej slávy a sily. A tak sú hrady stavané v podobách pred 300 - 500 rokmi.


trenčiansky hrad, 25 km severovýchodne od Haluzíc, je dominantou nielen Trenčína ale celého Považia. Vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sa v jeho starobylých priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Prehliadka hradu je veľmi zaujímavým zážitkom. Hrad s areálom je Národná kultúrna pamiatka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:33:44

bottom of page