top of page
sobášny palác bytča

sobášny palác bytča

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

309 mnm

bytča

+421 41 552 3027

.sobášny palác bytča – patrí k najvýznamnejším a architektonicko najzaujímavejším feudálnym stavbám na Slovensku. Je nazývaný aj renesančným klenotom Slovenska. Návštevníkov láka hlavne Sobášny palác, ktorý zaujme monumentálnym dvojramenným schodiskom ústiacim do obrovskej svadobnej sály.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

utorok – nedeľa

09:00 - 16:00

4,00 €

2,00 €

2,00 €

10,00 €

zadarmo

dospelí

deti 7-15r, študenti

seniori, zťp

rodinné

deti 0-6r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcahistória


v 13. storočí na mieste súčasného zámku stál kedysi menší hrad. V roku 1563 sa stal majiteľom panstva František Thurzo, ktorý dal na mieste pôvodného hradu vybudovať v rokoch 1571 – 1574 nový kaštieľ s rôznymi technickými budovami. Po jeho smrti sa panstva ujal jeho syn Juraj Thurzo, ktorý dal vystavať v blízkosti zámku Sobášny palác. Ten bol dokončený v roku 1601 a pracovali na ňom talianski majstri. Palác svojou honosnosťou slúžil na svadobné hostiny Thurzových dcér.


po vymretí Thurzovcov sa celý zámok dostal do rúk rodiny Estherháziovcov. V roku 1647 palác vyhorel a po jeho čiastočnej oprave slúžil iba na hospodárske účely. Neskorším majiteľom objektov bol Leopold Popper, ktorý videl v objektoch skôr finančné záujmy. Zámok dal prestavať na byty a Sobášny palác po oprave po požiari prenajal okresnému súdu. Vďaka posledným majiteľom bol zámok značne zadlžený a v nútenej správe a od roku 1950 prešiel pod štátnu správu.


súčasnosť


vstup do objektov je z dvoch strán. Jedna cesta vedie priamo z parkoviska k Sobášnemu palácu a druhá vás prevedie vstupnou bránou zámku so šesťposchodovou vežou a mohutnými kruhovými baštami. Po vstupe na vás čaká nádherné arkádové nádvorie, okolo ktorého sa rozprestiera štvorkrídlový objekt zámku. Priamo v strede celého nádvoria sa vyníma úžasná renesančná stavba Sobášneho paláca.


v súčasnosti v zámku sídli Štátny oblastný archív a pre verejnosť sú zvyšné časti objektu neprístupné. Avšak nádherné vonkajšie exteriéry zámku sú často vyhľadávanou lokalitou na svadobné fotenie párov.


samotný Sobášny palác je jednoposchodová budova s obdĺžnikovým pôdorysom. Na prízemí sa nachádza rozsiahla vstupná hala a malá kaplnka, v ktorej sa konajú v súčasnosti sobáše. Na prvé poschodie sa dostanete monumentálnym dvojramenným schodiskom, ktoré ústi do obrovskej svadobnej sály s rozmermi 34,5 m x 12,5 m. V súčasnosti sála slúži na konanie kultúrno-spoločenských podujatí. Vonkajšia fasáda objektu je bohato zdobená sgrafitovou ornamentikou s figurálnymi a rastlinnými motívmi okolo kamenných okien. Svojou krásou priláka pohľad nejedného návštevníka.


zaujímavosť


s Bytčianskym zámkom je spojených viacero historických udalostí. Za zmienku určite stojí udalosť z roku 1611, kedy sa konal súdny proces s pomocníkmi krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. Dve ženy boli odsúdené a upálené.


návštevníkov tiež isto zaujme informácia, že kedysi tu slúžil ako vojak náš národný hrdina Juraj Jánošík, ktorý sa práve tu zoznámil so zbojníckym kapitánom Tomášom Uhorčíkom. Pomohol mu ujsť z väzenia a keď Jánošík požiadal o prepustenie z vojska, pridal sa k zbojníkom a neskôr sa stal aj ich vodcom.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 17:10:15

bottom of page