lista s ornamentom.png

POVAŽIE - STARÝ KLÁŠTOR PIEŠŤANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Starý kláštor Piešťany Považie
Starý kláštor Piešťany Považie

Starý kláštor Piešťany Považie
Starý kláštor Piešťany Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

STARÝ KLÁŠTOR – pamiatka z čias stredoveku, ukrytá medzi rodinnými domčekmi. Neznáma, ale historická pamiatka, kláštor, ale pôvodne gotický kostol. Je najstaršou murovanou sakrálnou stavbou mesta, i keď už sú z neho len pozostatky.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

161 mnm

PIEŠŤANY

+421 33 771 9621

icon_HOME.png

SK.05.04.02

STARÝ KLÁŠTOR PIEŠŤANY

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.04.02
POVAŽIE - STARÝ KLÁŠTOR PIEŠŤANY
Starý kláštor Piešťany Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:06:32

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Neprístupný kláštor


Kláštor je ukrytý medzi domami priamo v meste, v tichej Detvianskej ulici. Z ulice ho nevidno, dokonca nevedie k nemu ani cestička. Je z neho len ruina, ktorá je verejnosti neprístupná.

Pochádza z 14.storočia a je najstaršou stavbou v Piešťanoch. V minulosti súčasťou kláštora bol aj stredoveký cintorín, kde boli umiestnené pozostatky už v 11.storočí. Počas archeologických výskumov sa preskúmal časť základov kaštieľa a viac ako 200 hrobov.


Krátka história


Aj keď sa budova nazýva kláštorom, slúžil ako kostol. Bol to gotický kostol, ktorý až do 19.storočia slúžil svojmu účelu. Ale ako všetky objekty tej doby, i tento začal pomaly chátrať, a neobišiel ho ani požiar, ani povodeň. Napokon jeho osud spečatila výstavba nového kostola v Piešťanoch – Kostol sv. Štefana. Nakoniec z kláštora ostalo len torzo, lebo miestni ho postupne rozoberali na vlastné účely. Tehly a kamene použili ako stavebný materiál pre budúce domy. V minulosti pozemkové členenie neexistovali, preto nečudo, že kostol spolu s cintorínom zasahuje do súkromných území v blízkosti. Vzácne architektonické časti kláštore, ktoré sa podarilo zachrániť, sú umiestnené v Budapešti. Kópie týchto pamiatok, nálezov sú vystavené v piešťanskom múzeu. Najstaršie nálezy sa zachovali vo forme mincí ešte z čias vlády uhorského kráľa Kolomana I. (1095-1116).


Legenda


O Starom kláštore sa hovorilo aj o templároch, ale sú to len príbehy, pretože v čase výstavby kostola rád už bol zrušený. Povesť hovorí, že studňa, ktorá sa nachádza oproti kláštoru, je čarovná a liečivá. Liečili sa vďaka nej očné choroby.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png