lista s ornamentom.png

považie - synagóga trenčín

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.05.06.03

synagoga-trencin

.synagóga trenčín
.synagóga trenčín

press to zoom
.synagóga trenčín
.synagóga trenčín

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

218 mnm

trenčín

+421 903 708 813

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.05.06.03
považie - synagóga trenčín
.synagóga trenčín
.synagóga trenčín
icon_STARS 5.0.png

.synagóga trenčín  – počas svojej existencie prežila roky slávy aj roky pádov. Jej dominantnú mohutnú kupolu určite neprehliadnete na Námestí Ľudovíta Štúra. Patrí medzi najkrajšie a najzaujímavejšie diela svojho druhu na Slovensku.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

v čase výstav 

voľne prístupné

zavísí od výstavy00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcahistória


významná migrácia Židov na územie Považia sa datuje už od 17. storočia. Počet židovských obyvateľov sa v Trenčíne postupne rozrastal a začali tu vznikať školy, rabínsky úrad aj synagógy. Okolo roku 1781 sa v archívoch spomína prvá – drevená – židovská synagóga, ktorá sa nachádzala na ulici Sládkovičovej a Palackého. O 40. rokov neskôr, v roku 1913, ju nahradila nová synagóga. Postavila ju za 18 mesiacov stavebná firma Fuchs a Niegreisz podľa projektu berlínskeho architekta Dr. Richarda Scheibnera, rodáka z Trenčína. Vysvätená bola v roku 1913. Jej výstavba sa niesla v modernistickom duchu a jej základ tvorí moderná železobetónová kupolová konštrukcia. Záujem historikov aj návštevníkov určite priťahuje svojimi byzantskými a maursko - orientálnymi prvkami. Na bohoslužobné účely bola využívaná od roku 1913 až do začiatku 2. svetovej vojny, kedy do nej vpadli a znesvätili ju nacistickí vojaci. Počas holokaustu bolo zavraždených okolo 1 500 trenčianskych Židov, a tak z komunity po vojne ostala v Trenčíne iba hŕstka ľudí.


od roku 1948 ju začali opäť užívať Židia, ale netrvalo to dlho. Neskôr sa z nej stalo skladisko odevných závodov. Počas reštitúcie sa synagóga vrátila do rúk Ústredného zväzu židovských náboženských obcí a mohla sa začať písať jej nová éra.


súčasnosť


synagóga prešla viacerými rekonštrukciami kvôli narušenej statike. Bola určitú dobu využívaná ako mestská galéria a organizovali sa tu spoločenské podujatia. Momentálne sa zadná časť využíva ako modlitebňa na židovské obrady a zvyšok slúži ako výstavná sieň.


vek aj druhá svetová vojna zanechali na synagóge ťažké stopy zničenia, preto sa uvažuje nad jej komplexnou rekonštrukciou, aby táto významná monumentálna pamiatka potešila oko návštevníka nielen zvonku, ale aj zvnútra, keďže je sprístupnená len jej malá časť.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. februára 2022, 11:47:16

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór