top of page
vodná nádrž sĺňava piešťany

vodná nádrž sĺňava piešťany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

153 mnm

piešťany

+421 33 771 9621

.vodná nádrž sĺňava piešťany – priehrada na rieke Váh dostala svoje prízračné meno podľa vysokému počtu slnečných dní v roku. Okrem trávenia voľných chvíľ sa tu nachádza vzácne územie – Vtáči ostrov – umelo vytvorený ostrov na hniezdenie a zimovanie vzácnych druhoch vodných vtákov. Ostrov je chránenou prírodnou rezerváciou. Vodná nádrž patrí medzi najvýznamnejšie letné rekreačné oblasti v tomto regióne.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcadôvod vzniku priehrady


priehrada Sĺňava bola vybudovaná v 50-tych rokoch 20.storočia. Patrí do územia Piešťan a nachádza sa v juhovýchodnej časti mesta. Dôvodom vzniku bolo vytvorenie akumulačnej nádrže madunickej hydroelektrárne. 430 hektárová vodná plocha plní význam aj pre vzácne vtáctvo.


prístup a rekreačné možnosti


vodná nádrž Sĺňava sa rozprestierajúce na južnej strane Piešťan, neďaleko obce Drahovce. Po oboch stranách nádrže sú vybudované prístupové cesty. Okolo priehrady je vybudovaná aj 12 kilometrová trasa po hrádze. Trasa je asfaltová, vhodná pre peších i cyklistov. Okolo priehrady trasa pre peších trvá asi 3 hodiny, pre cyklistov 45 minút. Celý okruh je možné absolvovať od apríla až po október, kedy je je otvorená aj hať Drahovce.

Okolo priehrady sa nachádzajú autokempingy – Sĺňava a Lodenica. Nechýbajú ani hotely a penzióny, reštaurácie a množstvo rýchleho občerstvenia. Pre milovníkom vodných športov je tu množstvo príležitosti na rôzne športy, od vodného lyžovania, windsurfingu, cez kanoistiku, člnkovanie či veslovanie, až po jachtárstvo. Nechýbajú ani požičovne športových potrieb a iné ďalšie, doplnkové služby. Dokonca je možné absolvovať aj vyhliadkovú plavbu výletnou loďou, ktorá kotví pri Kolonádovom moste.


neďaleko obce Ratnovce sa nachádza aj novo-vybudovaný vodno-lyžiarsky vlek, ktorý ponúka ďalšie možnosti trávenia voľného času pri vodnej ploche.

Vodná nádrž je dejiskom aj rôznych športových podujatí, ako napríklad Majstrovstvá sveta vo vodnom lyžovaní za motorovým člnom. Aj milovníci rybárstva si tu prídu na svoje, pre hojný výskyt kaprov, sumcov a šťúk.


zaujímavosti


zaujímavosťou tejto priehrady je Vtáčí ostrov, ktorý bol umelo vytvorený za účelom hniezdenia a zimoviska vodných vtákov. Ide o mnoho vzácnych od arktických až po teplomilné druhy. Sú to najmä orliak morský, kormorán veľký, volavka purpurová, žeriav popolavý, ale aj najväčšia koncentrácia čajkovitých vtákov na Slovensku.


práve pre tieto vzácne vtáky i miesto, ktoré si vybrali sa vodná nádrž Sĺňava zaradila do siete chránených prírodných území Slovenskej republiky už v roku 1980. Okrem toho bola zaradená aj medzi významné vtáčie územia Európy. Aj keď samotná nádrž má 430 hektárov, plocha chráneného areálu je až 691 hektárov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:14:33

bottom of page