lista s ornamentom.png

POVAŽIE - STRANÍK ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Straník Žilina Považie
Straník Žilina Považie

Straník Žilina Považie
Straník Žilina Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

STRANÍK - patrí do pohoria Kysucká vrchovina, nachádza sa medzi obcou Teplička nad Váhom a mestskou časťou Žiliny Zástranie. Leží pár kilometrov od Žiliny a patrí k najznámejším štartovacím plochám paraglajdistov na Slovensku a zároveň je jedným z najlepších miest na lietanie v rámci strednej Európy. S výstupom pomôže lávka vedúca k prístrešku s vyhliadkou, ktoré získali cenu za architektúru CE-ZA-AR.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

769 mnm

ŽILINA

+421 907 845 567

icon_HOME.png

SK.05.11.11

STRANÍK ŽILINA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.11.11
POVAŽIE - STRANÍK ŽILINA
Straník Žilina Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:07:40

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup

SPRIEVODCA


Ako na Straník?


Vrch Straník má nadmorskú výšku 769 metrov. Od Žiliny je vzdialený šesť kilometrov. Prístup k nemu je možný nielen pešo, ale aj na bicykli po turistickej značke alebo cyklotrase z obce Zástranie a obce Teplička nad Váhom. Ak ste sa rozhodli prísť zo Zástrania (čo aj odporúčame) odstaviť auto môžete pri kostole. Odtiaľ už len šlapete do kopca. Keď prídete k lesu odbočíte doľava popod les a držíte sa stále po poľnej ceste až na vrchol.

V poslednom úseku cesty na Straník vybudovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra drevenú lávku, ktorá je položená nad terénom a umožňuje tak prístup na vrchol aj menej zdatným turistom, či rodinám s malými deťmi. Na vrchole je prístrešok a rozhľadňa, ktorá ponúka jedinečné panoramatické výhľady na Žilinu, Malú Fatru, Terchovskú dolinu a široké okolie. Projekt prístrešku a lávky na Straníku získal Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE•ZA•AR 2016.  Celková investícia bola 71 590 eur.

Táto lokalita je evidovaná ako Národná kultúrna pamiatka – Hradisko Straník – Výšinné, pretože výskumy ukázali, že tu bolo osídlenie už v mladšej dobe bronzovej.


Nádherný výhľad


Tento vrch je tiež veľmi populárny pre paraglajdistov a fanúšikov bezmotorového lietania. Umožňuje štartovať na viacero smerov a ponúka ideálne podmienky začínajúcim aj pokročilým pilotom. Ak aj nie ste práve nadšencom adrenalínového lietania príďte sa na túto lietajúcu parádu aspoň pozrieť. Je to ideálne miesto na romantiku pri západe slnka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png