lista s ornamentom.png

POVAŽIE - ZÁMOK BYTČA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Zámok Bytča Považie
Zámok Bytča Považie

Zámok Bytča Považie
Zámok Bytča Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

ZÁMOK BYTČA A SOBÁŠNY PALÁC – patrí k najvýznamnejším a architektonicko najzaujímavejším feudálnym stavbám na Slovensku. Je nazývaný aj renesančným klenotom Slovenska. Návštevníkov láka hlavne Sobášny palác, ktorý zaujme monumentálnym dvojramenným schodiskom ústiacim do obrovskej svadobnej sály.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

309 mnm

BYTČA

+421 41 552 3027

icon_HOME.png

SK.05.10.02

ZÁMOK BYTČA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.10.02
POVAŽIE - ZÁMOK BYTČA
Zámok Bytča Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 15:44:58

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok – Nedeľa

09:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup do areálu

SPRIEVODCA 


História


V 13. storočí na mieste súčasného zámku stál kedysi menší hrad. V roku 1563 sa stal majiteľom panstva František Thurzo, ktorý dal na mieste pôvodného hradu vybudovať v rokoch 1571 – 1574 nový kaštieľ s rôznymi technickými budovami. Po jeho smrti sa panstva ujal jeho syn Juraj Thurzo, ktorý dal vystavať v blízkosti zámku Sobášny palác. Ten bol dokončený v roku 1601 a pracovali na ňom talianski majstri. Palác svojou honosnosťou slúžil na svadobné hostiny Thurzových dcér.

Po vymretí Thurzovcov sa celý zámok dostal do rúk rodiny Estherháziovcov. V roku 1647 palác vyhorel a po jeho čiastočnej oprave slúžil iba na hospodárske účely. Neskorším majiteľom objektov bol Leopold Popper, ktorý videl v objektoch skôr finančné záujmy. Zámok dal prestavať na byty a Sobášny palác po oprave po požiari prenajal okresnému súdu. Vďaka posledným majiteľom bol zámok značne zadlžený a v nútenej správe a od roku 1950 prešiel pod štátnu správu.


Súčasnosť


Vstup do objektov je z dvoch strán. Jedna cesta vedie priamo z parkoviska k Sobášnemu palácu a druhá vás prevedie vstupnou bránou zámku so šesťposchodovou vežou a mohutnými kruhovými baštami. Po vstupe na vás čaká nádherné arkádové nádvorie, okolo ktorého sa rozprestiera štvorkrídlový objekt zámku. Priamo v strede celého nádvoria sa vyníma úžasná renesančná stavba Sobášneho paláca.

V súčasnosti v zámku sídli Štátny oblastný archív a pre verejnosť sú zvyšné časti objektu neprístupné. Avšak nádherné vonkajšie exteriéry zámku sú často vyhľadávanou lokalitou na svadobné fotenie párov.

Samotný Sobášny palác je jednoposchodová budova s obdĺžnikovým pôdorysom. Na prízemí sa nachádza rozsiahla vstupná hala a malá kaplnka, v ktorej sa konajú v súčasnosti sobáše. Na prvé poschodie sa dostanete monumentálnym dvojramenným schodiskom, ktoré ústi do obrovskej svadobnej sály s rozmermi 34,5 m x 12,5 m. V súčasnosti sála slúži na konanie kultúrno-spoločenských podujatí. Vonkajšia fasáda objektu je bohato zdobená sgrafitovou ornamentikou s figurálnymi a rastlinnými motívmi okolo kamenných okien. Svojou krásou priláka pohľad nejedného návštevníka.


Zaujímavosť


S Bytčianskym zámkom je spojených viacero historických udalostí. Za zmienku určite stojí udalosť z roku 1611, kedy sa konal súdny proces s pomocníkmi krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. Dve ženy boli odsúdené a upálené.

Návštevníkov tiež isto zaujme informácia, že kedysi tu slúžil ako vojak náš národný hrdina Juraj Jánošík, ktorý sa práve tu zoznámil so zbojníckym kapitánom Tomášom Uhorčíkom. Pomohol mu ujsť z väzenia a keď Jánošík požiadal o prepustenie z vojska, pridal sa k zbojníkom a neskôr sa stal aj ich vodcom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png