top of page
zámok hlohovec

zámok hlohovec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

201 mnm

hlohovec

+421 903 903 325

.hlohovský zámok - patrí medzi hlavné dominanty mesta Hlohovec. Jej historickú slávu dotvára krásny rozsiahly park s francúzskymi terasami. Rozprestiera sa južne od tohto mesta. I keď svoju zašlú slávu už stratilo, návšteva tejto pamiatky určite za to stojí. Pracuje sa na jej obnove a prinavráteniu jej krásy a pompéznosti.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

pondelok - utorok

streda - piatok

sobota - nedeľa

12:00 - 16:00

08:00 - 16:00

13:00 - 18:00

4,00 €

3,00 €

3,00 €

1,00 €

zadarmo

dospelí           

dieťa 8-15r

seniori

dieťa 5-7r

dieťa do 5r


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup a život na zámku


hlohovský zámok sa nachádza v meste Hlohovec, na jeho južnej strane, obklopený rozsiahlym stromovým parkom doplnený o francúzske terasy. Je ľahko dostupný, priamo z mesta, a aj pre rodiny s deťmi. Aj keď svoje slávne časy už odžil, vďaka mestu i nadšencom sa zámok opäť spamätáva. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o opustenú a spustnutú budovu. Nie je to ale celkom tak. Vďaka návštevníkom, rodinám s deťmi to opäť žije. Konajú sa tu rôzne podujatia – Jarné slávnosti, Leto na zámku. Na jeseň sa usporadúva Michalovský jarmok, a nechýbajú ani Vianoce na zámku.


krátky pohľad do histórie


na mieste kde dnes zámok stojí, stál pôvodný stredoveký hrad z 11.storočia. Prvýkrát sa spomína v Zoborskej listine z roku 1113. Hrad bol v stredoveku dôležitým strážnym hradom, a sídlom hradného županstva. V roku 1275 ho kráľ Ladislav IV. daroval Abovcom. Neskôr patril aj Matúšovi Čákovi a rodu Ujlakyovcov, Husitov, Turzovcov, Forgáčovcov a napokon od roku 1720 patril Erdődyovcom. Boli to práve Erdődyovci, ktorý hrad prestavali na panský barokový zámok. Obývali ho až do roku 1945, kedy sa do mesta dostali sovietske vojská a zámok využívali ako nemocnicu pre svojich sovietskych vojakov. Keď sovietské vojská opustili naše územie, v zámku sídlila posádka česko-slovenskej armády. Od roku 1951 mal funkciu obývacích priestorov i ako výchovné zariadenie pre mládež. Toto výchovné zariadenie vzniklo pôvodne v Košiciach ako Kráľovská polepšovňa, neskôr bola presunutá práve do Hlohovca. Zámok je známy aj so svojimi významnými návštevami, o ktoré nemal núdzu. Zámok navštívili uhorský a český kráľ, posledný rímsko-nemecký cisár a rakúsky cisár – František I., ale aj cisár František Jozef I.


zaujímavé nálezy


zámok kedysi ukrýval hodnotné zbierky. Jednou takou zbierkou boli zlaté sane z 18.storočia. Údajne sa na nich vozila dokonca aj cisárovná Mária Terézia. Významnými pamiatkami boli aj trónny záves kráľa Mateja Korvína, či gobelín Smrť Decia Musa. Nechýbala ani obrazová galéria, ktorú je možne dnes zhliadnuť v hlohoveckom Vlastivednom múzeu. V parku sa nachádza aj najstaršia zachovaná budova divadla na Slovensku. Zároveň patrí k architektonickým klenotom empírového slohu. Budova do dnešných dní slúži svojmu účelu a nachádza sa v nej klavír, na ktorom hral aj svetoznámy skladateľ – Ludwig van Beethoven počas svojej návštevy Hlohovca.


súčasnosť


vlastní ho mesto Hlohovec. Boli náznaky kúpy a rekonštrukcie, nakoniec sa ho snaží mesto zachrániť. Krok za krokom sa rekonštruuje. Najdôležitejšou časťou rekonštrukcie je obnova strechy s komínmi. Obnovy sa dočkali aj renesančné miestnosti a iné miestnosti interiéru. Plán je zriadiť na zámku múzeum stredovekej justície, spolu s prinavrátením historických predmetov z Vlastivedného múzea v Hlohovci a hradu Červený kameň. Napriek tomu mesto naďalej rokuje o predaji zámku, a premeny na luxusný zámocký hotel.


legendy


každý miestny pozná legendu o únikových tuneloch. Mala viesť zo zámku až do Leopoldova. Zaujímavosťou ale je, že pravdepodobne ide o holú skutočnosť, pretože sa počas prieskumu sa naozaj zistili dutiny, tunely nachádzajúce sa približne v hĺbke 4 metrov.


ďalšia legenda sa viaže k zámockej záhrade, v ktorej sa nachádza mohutný platan. Park vznikol vďaka Jozefovi Erdődym. Keďže podľa legendy nemohli mať s manželkou deti, Jozef sa pod týmto platanom stretával so slúžkou. Slúžka otehotnela a jeho manželka, Alžbeta Mayerová sa o tom dozvedela. Vyhnala slúžku, a z platana sa odlomil jeden konár. Tento konár s ďalšími tvorili symbol srdca.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 16:37:18

bottom of page