top of page
župný dom a múzeum trenčín

župný dom a múzeum trenčín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

trenčín

+421 32 743 44 31

.župný dom a múzeum trenčín – je múzeom vlastivedného typu. Počas svojej viac ako 138-ročnej histórie spravuje neuveriteľných 175 449 kusov zbierkových predmetov. K najcennejším jednoznačne patrí rozsiahla a umelecky i historicky zaujímavá obrazová zbierka rodu Ilešháziovcov, ktorú môžete vidieť na Trenčianskom hrade.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

pondelok - piatok

prestávka


09:00 - 16:30
13:00 - 13:30 

1,00 €

0,60 €

0,60 €

0,10 €

dospelí

študenti

zťp, seniori

deti do 15r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca

 


história


predchodcom múzea bol Prírodovedný spolok župy trenčianskej, ktorý vznikol v roku 1877. V roku 1912 sa spolok zlúčil s Muzeálnou spoločnosťou a vzniklo tak Trenčianske múzeum.

Prvým predsedom sa stal župný lekár a entomológ Mudr. Karol 

Brančík.


expozície v historických objektoch Trenčianskeho múzea


trenčianske múzeum sa venuje hlavne histórii Trenčína a jeho okolia. Spravuje zbierkové fondy, ktoré majú historický, umenovedný, prírodovedný, literárno-historický a národopisný charakter, vlastní bohaté zbierky z oblasti numizmatiky, militárií a zbraní, umeleckého remesla a iné. Sídli na Mierovom námestí v tzv. Župnom dome, ktorý spravuje aj ako kultúrnu pamiatku. Ďalej pod Trenčianske múzeum patrí dominantný Trenčiansky hrad s viacerými významnými expozíciami. Ďalšími budovami pod správou múzea sú Karner sv. Michala, tzv. Katov dom a viaceré expozície a objekty mimo Trenčína.


významnú expozíciu o histórii Nového Mesta nad Váhom a jeho okolia nájdete v pobočke Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom. Ak sa chcete niečo viac dozvedieť o významnom národnom buditeľovi Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi a spolku Tatrín, určite nevynechajte Ambrovskú kúriu v Beckove. Naopak, ak sa radi bojíte a chcete sa dozvedieť niečo viac o známej „krvavej grófke“ Alžbete Bátoryovej, určite nahliadnite do Draškovičovského kaštieľa v Čachticiach. V Bzinciach pod Javorinou zas môžete vidieť Pamätnú izbu spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej. A ak by ste zavítali aj do malebnej obce Uhrovec, určite navštívte Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:16:53

bottom of page