lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - BARDEJOVSKÉ KÚPELE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele

Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele

1/1
icon_STARS 5.0.png

BARDEJOVSKÉ KÚPELE ležia v krásnom, tichom a pokojnom prostredí neďaleko samotného mesta Bardejov v úzkej doline ihličnatých a listnatých lesov. Skutočným a najvzácnejším bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú vzácne zdroje prírodných liečivých minerálnych vôd, ktoré tvoria základ komplexnej kúpeľnej liečby. Tieto prírodné liečivé minerálne vody svojím zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

339 mnm

BARDEJOV

+421 54 477 4000

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.03.09
BRATISLAVSKÝ HRAD
Bardejovské kúpele
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

26. júna 2021, 20:38:05

OTVÁRACIE DOBY

Bazén

Saunový svet

11:00 - 21:00

13:00 - 21:00

POPLATOK ZA VSTUP

13,00€

11,00€

11,00€

Dospelí

Šudenti

Seniori

SPRIEVODCA


Ako sa tam dostanete?


Bardejovské kúpele sú časťou mesta Bardejov. Nachádzajú sa len 5 km od mesta a jednoducho sa tu dostanete autom alebo MHD z Bardejova.


Zaujímavosť


Bardejovské kúpele majú desať prameňov. Vyvierajú na pomerne malej ploche a využívajú sa na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná. Najpopulárnejším prameňom kúpeľov je Herkules. Zložením ide o najsilnejšie mineralizovaný prameň na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie v strednej Európe.


Bardejovské kúpele majú najširšie indikačné zameranie zo všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu všetky ochorenia okrem duševných a kožných ochorení. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, ale aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. V roku 2013 pribudla liečba nervových ochorení. K liečeniu prispieva svieža zeleň parkov so zaujímavou parkovou, upravené turistické chodníky a letné kúpalisko. V areáli sa nachádzajú aj dve expozície Šarišského múzea v Bardejove - národopisná a skanzen - múzeum ľudovej architektúry.

Kráľovský apartmán Sisi, apartmán cisárovnej Sisi v hoteli Alžbeta kde bývala rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Alžbeta - Sisi počas svojho liečebného pobytu v roku 1895, je vybavený masívnym talianskym štýlovým nábytkom a ďalšími štandardami vysokej úrovne. K apartmánu patrí aj veľká terasa priamo nad vchodom do hotela s úžasným výhľadom na celé kúpele. Na prízemí je možné za príplatok si pozrieť muzeálny apartmán Sisi. 


Nachádza sa tu spomienková miestnosť s výberom fotografií a obrazov cisárovnej. Vybavený je masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu. Nachádza sa tu aj literatúra s tematikou Sisi, jej rodiny a pobytu v kúpeľoch, suveníry a spomienkové predmety, bižutéria, medailóniky.


História


Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Belo IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. História kúpeľov je veľmi stará a dokonca už v roku 1505 sa tu vyberal za kúpanie poplatok. O existencii prameňov sa vedelo veľmi skoro. O kúpele nastal väčší záujem až za vlády Márie Terézie. O rozmach kúpeľov prispelo aj uzdravenie poľského šľachtica Tomáša Lisického z Lisiec, ktorý po dvoch týždňoch strávených v kúpeľov mohol už sám chodiť. Najlepšou reklamou pre kúpele bol pobyt významných osobností danej doby. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, rakúsko-uhorský cisár Jozef II., Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona, poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a ruský cár Alexander I, ktorého pohár z ktorého pil minerálnu vodu je dnes uložený v Šarišskom múzeu. Kúpele sa postupne rozvíjali až do revolučných rokov 1848-49. V tom čase ich najviac navštevovala maďarská šľachta, a nechýbal ani básnik Sándor Petöfi. Koncom 19.storočia sa začalo s výstavbou hotelov. Prvým hotelom bol hotel Deák, ďalším hotel Széchenyi a hotel Alžbeta, ktorý pod názvom Astória patrí dodnes k najkrajším objektom Bardejovských Kúpeľov. Na počesť manželky cisára Františka Jozefa I. cisárovnej Alžbety, Sissi bol hotel Deák, v ktorom bývala, premenovaný na hotel Alžbeta. V kúpeľnom parku sa nachádza aj jej socha z roku 1903. Má podobu 18-ročnej, lebo počas pobytu to bola dáma v rokoch, ale pri odchode po kúre liečivými prameňmi sa cítila ako mladé dievča. Cisárovna Alžbeta navštívila aj mesto Bardejov. Pri jej odchode z vďaky za sprevádzanie v chráme sv. Egídia darovala farárovi Antonovi Korányimu prsteň. Ten je možné vidieť v historickej radnici, v expozícii Slobodné kráľovské mesto. Vďaka poznaniu liečivej sily prameňov sa kúpele zachránili v období, keď bol obchodný, hospodársky a politický úpadok v meste a v okolí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png