top of page
drevený kostolík hervartov

drevený kostolík hervartov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík hervartov - najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Stojí už viac než pol tisícročia, a ukrýva v sebe výnimočnú historickú výzdobu v gotickom štýle. Podobne ako iné kostolíky na východe Slovenska, ani hervartovský kostolík nemá v sebe jeden jediný klinec.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

461 mnm

hervartov

+421 918 678 260

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

pondelok - piatok

sobota

nedeľa

08:30 - 17:30

09:00 - 17:00

13:30 - 17:00

.poplatok za vstup

dobrovoľné.sprievodca


kde kostol nájdete?


drevený kostol stojí v centre obce Hervartov, neďaleko Bardejova. Týči sa miernej vyvýšenine uprostred vysokých líp obkolesený kamenným múrom.


hoci kostolík už má viac ako päť storočí, dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. V kostolíku nie sú otváracie hodiny, je otvorený podľa potrieb turistov.


za svoj výborný stav vďačí kvalitnému drevu z červeného smreka, ktoré bolo použité pri jeho výstavbe. Dokonca aj šindle sú z dreva. Nepochybne zásluhu majú aj šikovný stavitelia a majstri. Okolo kostolíka je vybudovaný historický plot, ktorý dotvárajú staré široké a vysoké lipy.


história


prvá písomná zmienka o dedinke pochádza z roku 1340. Tamojší obyvatelia sa v tom období zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, ovčiarstvom, tesárstvom, korytárstvom a šindliarstvom. Kostolík bol postavený na prelome 15. a 16 storočia, v gotickom štýle, a skladá sa zo svätyne, presbytéria, lode a maličkej sakristie. Vstupný priestor sa nazýva babinec slúžil pre ženy. V interiéri kostolíka je najstaršou pamiatkou obraz a oltár vo svätyni. Veľmi vzácna je maľba presbytéria je veľmi vzácna pretože pochádza z 15. až 16. storočia a je pôvodná. Klenba kostola nie je pôvodná. Strop bol spočiatku rovný, ale pre príliš vysoký neogotický oltár museli svätyňu prestavať.


zachovala sa v ňom dlažba z nepravidelných kamenných platní, čo je zriedkavé. Tak ako strecha nad loďou a svätyňou a bočné striešky, aj veža je pokrytá tradičným šindľom. Po čase sa kostolík dostal do rúk evanjelikom, ktorí ho upravili do významnej vnútornej výzdoby. Toto obdobie pripomína drevená krstiteľnica, patronátna lavica a tabuľový obraz Posledná večera z roku 1653.


zaujímavým je aj ľudový dedikačný nápis v slovenskom jazyku popisujúci výjavy od autora Prokopa Kundráta. Symbolom protireformácie sú grafické listy z rokov 1710 až 1741 visiace na stene pod emporou a rokokové tabernákulum.


interiéru dominuje oltár sv. Kataríny a maľby zo 17. a 19. storočia. Z pôvodnej výzdoby sa zachoval už len ústredný obraz s výjavom Panny Márie medzi sväticami, štyri štíty z bývalého gotického hlavného oltára a neskorogotický závesný obraz Stigmatizácia sv. Františka. Kostolík je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:09:37

bottom of page