lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - DREVENÝ KOSTOLÍK HERVARTOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostolík Hervartov
Kostolík Hervartov

Kostolík Hervartov
Kostolík Hervartov

1/1
icon_STARS 5.0.png

DREVENÝ RÍM. KAT. KOSTOL SV. FRANTIŠKA Z ASSISI V HERVARTOVE - najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Stojí už viac než pol tisícročia, a ukrýva v sebe výnimočnú historickú výzdobu v gotickom štýle. Podobne ako iné kostolíky na východe Slovenska, ani hervartovský kostolík nemá v sebe jeden jediný klinec.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

461 mnm

-

+421 918 678 260

icon_HOME.png

SK.20.00.15

DREVENÝ KOSTOLÍK HERVARTOV

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.00.15
BRATISLAVSKÝ HRAD
Kostolík Hervartov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

26. júna 2021, 20:40:30

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok - Piatok

Sobota

Nedeľa

08:30 - 17:30

09:00 - 17:00

13:30 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

Dobrovoľný príspevok

SPRIEVODCA


Kde kostol nájdete?


Drevený kostol stojí v centre obce Hervartov, neďaleko Bardejova. Týči sa miernej vyvýšenine uprostred vysokých líp obkolesený kamenným múrom.

Hoci kostolík už má viac ako päť storočí, dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. V kostolíku nie sú otváracie hodiny, je otvorený podľa potrieb turistov.

Za svoj výborný stav vďačí kvalitnému drevu z červeného smreka, ktoré bolo použité pri jeho výstavbe. Dokonca aj šindle sú z dreva. Nepochybne zásluhu majú aj šikovný stavitelia a majstri. Okolo kostolíka je vybudovaný historický plot, ktorý dotvárajú staré široké a vysoké lipy.


História


Prvá písomná zmienka o dedinke pochádza z roku 1340. Tamojší obyvatelia sa v tom období zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, ovčiarstvom, tesárstvom, korytárstvom a šindliarstvom. Kostolík bol postavený na prelome 15. a 16 storočia, v gotickom štýle, a skladá sa zo svätyne, presbytéria, lode a maličkej sakristie. Vstupný priestor sa nazýva babinec slúžil pre ženy. V interiéri kostolíka je najstaršou pamiatkou obraz a oltár vo svätyni. Veľmi vzácna je maľba presbytéria je veľmi vzácna pretože pochádza z 15. až 16. storočia a je pôvodná. Klenba kostola nie je pôvodná. Strop bol spočiatku rovný, ale pre príliš vysoký neogotický oltár museli svätyňu prestavať.

Zachovala sa v ňom dlažba z nepravidelných kamenných platní, čo je zriedkavé. Tak ako strecha nad loďou a svätyňou a bočné striešky, aj veža je pokrytá tradičným šindľom. Po čase sa kostolík dostal do rúk evanjelikom, ktorí ho upravili do významnej vnútornej výzdoby. Toto obdobie pripomína drevená krstiteľnica, patronátna lavica a tabuľový obraz Posledná večera z roku 1653.

Zaujímavým je aj ľudový dedikačný nápis v slovenskom jazyku popisujúci výjavy od autora Prokopa Kundráta. Symbolom protireformácie sú grafické listy z rokov 1710 až 1741 visiace na stene pod emporou a rokokové tabernákulum.

Interiéru dominuje oltár sv. Kataríny a maľby zo 17. a 19. storočia. Z pôvodnej výzdoby sa zachoval už len ústredný obraz s výjavom Panny Márie medzi sväticami, štyri štíty z bývalého gotického hlavného oltára a neskorogotický závesný obraz Stigmatizácia sv. Františka. Kostolík je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png