top of page
lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

šariš - drevený kostolík hervartov

icon_HOME.png

sk.20.00.15

dreveny-kostolik-hervatov

icon_STARS 5.0.png
.drevený kostolík hervartov
.drevený kostolík hervartov

press to zoom
.drevený kostolík hervartov
.drevený kostolík hervartov

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

461 mnm

-

+421 918 678 260

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.20.00.15
šariš - drevený kostolík hervartov
.drevený kostolík hervartov

.drevený kostolík hervartov - najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Stojí už viac než pol tisícročia, a ukrýva v sebe výnimočnú historickú výzdobu v gotickom štýle. Podobne ako iné kostolíky na východe Slovenska, ani hervartovský kostolík nemá v sebe jeden jediný klinec.

.otváracie doby

pondelok - piatok

sobota

nedeľa

08:30 - 17:30

09:00 - 17:00

13:30 - 17:00

.poplatok za vstup

dobrovoľné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


kde kostol nájdete?


drevený kostol stojí v centre obce Hervartov, neďaleko Bardejova. Týči sa miernej vyvýšenine uprostred vysokých líp obkolesený kamenným múrom.


hoci kostolík už má viac ako päť storočí, dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. V kostolíku nie sú otváracie hodiny, je otvorený podľa potrieb turistov.


za svoj výborný stav vďačí kvalitnému drevu z červeného smreka, ktoré bolo použité pri jeho výstavbe. Dokonca aj šindle sú z dreva. Nepochybne zásluhu majú aj šikovný stavitelia a majstri. Okolo kostolíka je vybudovaný historický plot, ktorý dotvárajú staré široké a vysoké lipy.


história


prvá písomná zmienka o dedinke pochádza z roku 1340. Tamojší obyvatelia sa v tom období zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, ovčiarstvom, tesárstvom, korytárstvom a šindliarstvom. Kostolík bol postavený na prelome 15. a 16 storočia, v gotickom štýle, a skladá sa zo svätyne, presbytéria, lode a maličkej sakristie. Vstupný priestor sa nazýva babinec slúžil pre ženy. V interiéri kostolíka je najstaršou pamiatkou obraz a oltár vo svätyni. Veľmi vzácna je maľba presbytéria je veľmi vzácna pretože pochádza z 15. až 16. storočia a je pôvodná. Klenba kostola nie je pôvodná. Strop bol spočiatku rovný, ale pre príliš vysoký neogotický oltár museli svätyňu prestavať.


zachovala sa v ňom dlažba z nepravidelných kamenných platní, čo je zriedkavé. Tak ako strecha nad loďou a svätyňou a bočné striešky, aj veža je pokrytá tradičným šindľom. Po čase sa kostolík dostal do rúk evanjelikom, ktorí ho upravili do významnej vnútornej výzdoby. Toto obdobie pripomína drevená krstiteľnica, patronátna lavica a tabuľový obraz Posledná večera z roku 1653.


zaujímavým je aj ľudový dedikačný nápis v slovenskom jazyku popisujúci výjavy od autora Prokopa Kundráta. Symbolom protireformácie sú grafické listy z rokov 1710 až 1741 visiace na stene pod emporou a rokokové tabernákulum.


interiéru dominuje oltár sv. Kataríny a maľby zo 17. a 19. storočia. Z pôvodnej výzdoby sa zachoval už len ústredný obraz s výjavom Panny Márie medzi sväticami, štyri štíty z bývalého gotického hlavného oltára a neskorogotický závesný obraz Stigmatizácia sv. Františka. Kostolík je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:07:07

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page