drevený kostolík jalová | xplór #srdcomposlovensku
top of page
drevený kostolík jalová

drevený kostolík jalová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík jalová - drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný.

Jedným z nich je aj drevený kostol v Jalovej, naša Národná kultúrna pamiatka.drevený kostolík jalová

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

347 mnm

jalová

+421 911 912 780

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

na základe objednávky

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


cesta autom, vedie zo Sniny smerom na Stakčín, za Stakčínom pred vodnou nádržou Starina je to na Jalovú odbočka vľavo. Drevený Chrám sv. Veľkomučeníka Juraja nájdete uprostred obce. Cesta tam  je necelých 15 km. Na Kalnú Roztoku sa odbočuje v Stakčíne a je to približne 16 km. Drevený Chrám sv. proroka Eliáša sa nachádza v severnej časti obce. Na Hrabovú roztoku sa v Stakčíne odbočí na smer na Ľadomirov a cesta je 36 km. Drevený Chrám sv. Bazila Veľkého sa nachádza v juhozápadnej časti obce.


drevené chrámy v Hrubej Roztoke, Jalovej a Kalnej Roztoke nie sú ďaleko od seba, ponúkajú pekný výlet a možnosť pozrieť sa k trom nádherným dreveným „cerkvám“.


trochu z histórie


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. Drevené „cerkve“ v oblasti legendárnych Polonín sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v  skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Snina ide o 5 chrámov stojacich v obciach Uličské Krivé, Topoľa, Ruský Potok, Kalná Roztoka a  Hrabová Roztoka.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


gréckokatolický drevený Chrám zasvätený sv. Veľkomučeníkovi Jurajovia, postavený v roku 1792. Chrám bol pôvodne omietnutý a obielený. V roku 2002 bol kompletne obnovený ale už nebol omietnutý. Všetky detaily stavby a vybavenia chrámu si pozriete na mieste. Nebudete ľutovať.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:07:14

bottom of page