top of page
lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

východné karpaty - drevený kostolík ladomírová

icon_HOME.png

sk.20.00.38

dreveny-kostolik-ladomirova

icon_STARS 5.0.png
.drevený kostolík ladomírová
.drevený kostolík ladomírová

press to zoom
.drevený kostolík ladomírová
.drevený kostolík ladomírová

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

262 mnm

-

+421 907 471 212

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.20.00.38
východné karpaty - drevený kostolík ladomírová
.drevený kostolík ladomírová

.drevený kostolík ladomírová - je jeden z najreprezentatívnejších a architektonicky najhodnotnejších východoslovenských drevených kostolíkov ukrytý v malebnej východoslovenskej obci Ladomirová. Trojdielny chrám s typickými makovičkami, patrónom archanjelom Michaelom. Bol postavený gréckymi katolíkmi v polovici 18. storočia bez použitia jediného klinca. Jeho okolie zdobí pôvabný zrubový plt a drobný cintorín s mohutnou drevenou zvonicou.

.otváracie doby

voľne prístupný exteriér

.poplatok za vstup

voľne prístupný exteriér

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


drevený kostolík sv. Michala Archanjela nájdete v útulnej dedine Ladomirová. Dostať sa do Ladomirovej je možné autom alebo autobusom. Obec sa nachádza pri frekventovanej ceste zo Svidníka do Poľska. Kostolík sa nachádza na pravej strane obce smerom zo Svidníka. Obec je vzdialená zo Svidníka len 6 km tak ak ste poblíž určite tu zavítajte.


vstup do kostola je len na požiadanie, ale kostolík je sám o sebe krásny aj z vonku. Okolo kostola je drevené oplotenie, ktoré býva otvorené a môžete vstúpiť do areálu kde sa nachádza aj malý cintorín.


parkovisko pri kostole nečakajte, ale nie je problém odstaviť auto priamo tam.


história a iné zaujímavosti


gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ladomirovej patrí medzi najhodnotnejšie chrámy na Slovensku. Vyznačuje lemkovským typom stavby s oktagonálnou kupolou lode, klasickou kvadratúrou troch priestorov na štvorcovom pôdoryse a s ústrednou rozšírenou loďou. Klenba je riešená formovaným, vzdutým osemhranom bez pendatívov. Tie sa používali v tuv. huculských chrámov.


postavený bol v roku 1742 z dreva a bez použitia jediného klinca. Spolu s kostolíkom postavili aj drevenú zvonicu. Má stĺpovú konštrukciu s 3 mocnými zvonmi. Zaujímavé sú 3 veže kostolíka, z ktorých najvyššia je hneď prvá nad babincom, čo je akási predsieň, v ktorej sa kedysi zdržiavali ženy, ktoré nemali právo vojsť dnu.

Vnútro chrámu ukrýva umelecky hodnotný barokový ikonostas a oltár, z polovice 18. storočia. V hlavnom rade ikonostasu sa nachádzajú ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigetrie, Ježiša Krista Učiteľa a svätého archanjela Michala. V druhom rade sú ikony s obsahom hlavných cirkevných sviatkov v strede, ktorého je ikona Poslednej večere. V treťom rade sú ikony s jednotlivými apoštolmi. V štvrtom rade je šesť medailónom s dvojicami postáv, uprostred je Ukrižovanie s Bohorodičkou a sv. Ján evanjelista. V piatom rade sú ikony Kristus vstal z mŕtvych, cherubíni a byzantská cisárovná Helena a cisár Konštantín s krížom.


kostolík bol dvakrát zničený. Raz ho zasiahol granát počas 2. svetovej vojny a druhý krát počas silnej búrky spadla na neho prastará lipa.


v areáli sa nachádza drevená zvonica stĺpikovej konštrukcie zabezpečená vertikálnymi smrekovými doskami. Zvonica bola taktiež poškodená pádom lipy. Kostolík i zvonicu ale hneď opravili.


drevený chrám je zrubový trojpriestorový sakrálny objekt, delený do troch významových priestorov. Pri renovácii, v roku 1946, bola vypílená stena medzi loďou a predsieňou, tým ale priestory stratili svoj centristický liturgický charakter.


veže i stupňovité strechy nad svätyňou sú ukončené tzv. šindľovými makovičkami s kovanými kovovými krížmi. V oplotenom zrubovou ohradou kostolíka sa nachádza aj maličký cintorín.


tento krásny a jedinečný kostolík bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 11:29:31

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page