drevený kostolík topoľa | xplór #srdcomposlovensku
top of page
drevený kostolík topoľa

drevený kostolík topoľa

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík topoľa -  drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný.

Jedným z nich je aj drevený kostol v Topoli, naša Národná kultúrna pamiatka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

393 mnm

topoľa

+421 57 769 8117

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

na základe objednávky

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


topoľa je obec na Slovensku v okrese Snina, v údolí potoka Ulička na území národného parku Poloniny Do obce vedie jediná cesta zo Sniny. Autobus odchádza z okresného mesta Snina, zväčša 5 krát do dňa, pričom cesta trvá približne 40 minút.


cesta autom zo Sniny vedie smerom na Stakčín, okolo vodnej nádrže Starina. Do Topole je to 26 km. Pokračovanie v trase vedie do Ruského Potoka a je to 32 km a potom do Uličského Krivého čo je celkom 36 km. Z Topole vedie modrá turistická značka do Ruského Potoka a Uličského Krivého, čím spája tieto 3 obce s unikátnymi drevenými „cerkvami“.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


gréckokatolícky drevený chrám v Topoli bol postavený okolo roku 1700 a zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. V súčasnosti sú v obci dva chrámy. Drevený chrám a nový murovaný, zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi.

Na šindľových strechách kostola so znakmi ľudovej architektúry sa nachádzajú rôzne tesársko-rezbárske geometrické ornamenty. Barokový Ikonostas s obrazmi z rokov 1700 až 1710 v drevenom kostole vyniká svojou pestrosťou farieb a je národnou kultúrnou pamiatkou. Má štvorradovú architektúru s ikonami rozmiestnenými na štyroch poschodiach. Pri kostole stojí aj samostatne stojaca drevená zvonica postavená v 20. stor. V súčasnosti je prázdna.


v roku 1953 bol v obci objavený hromadný nález strieborných mincí, prevažne razieb Leopolda I. z rokov 1657 až 1705.


obec Topoľa je súčasťou „Parku tmavej oblohy Poloniny“, ktorý je prvou oblasťou svojho druhu na Slovensku. Park tmavej oblohy sa vyznačuje nízkym svetelným znečistením, vďaka nízkej hustote osídlenia, čím ponúka pre turistov unikátne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území.


trochu z histórie


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. 


drevené „cerkve“ v  legendárnych Poloninách sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v  skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Snina ide o 5 chrámov stojacich v obciach Uličské Krivé, Topoľa, Ruský Potok, Kalná Roztoka a Hrabová Roztoka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:07:24

bottom of page