lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - FRANTIŠKÁNSKY KOSTOL PREŠOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Františkánsky kostol Prešov
Františkánsky kostol Prešov

Františkánsky kostol Prešov
Františkánsky kostol Prešov

1/1
icon_STARS 5.0.png

FRANTIŠKÁNSKY KOSTOL PREŠOV - barokový rímskokatolícky kostol s dvojvežovým priečelím zo 14. storočia, spojený na severnej strane s kláštorom. V súčasnosti to je jediný dvojvežový františkánsky kostol na Slovensku.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

259 mnm

PREŠOV

+421 948 896 543

icon_HOME.png

SK.20.02.09

FRANTIŠKÁNSKY KOSTOL PREŠOV

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.02.09
BRATISLAVSKÝ HRAD
Františkánsky kostol Prešov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

10. júla 2021, 12:02:31

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol sa nachádza na najstaršej ulici v Prešove Slovenskej ulici, na Františkánskom námestí. 100 metrov južne od kostola nájdeme aj vhodné parkovanie. Hneď pri kostole stojí Františkánska bašta z ktorej je pekný výhľad na mesto.


Trochu z histórie


V 11. storočí stál na mieste dnešného Františkánskeho kostola slovenský rímskokatolícky gotický chrám Svätej Trojice. Koncom 14. storočia karmelitáni na jeho mieste postavili nový kostol a ponechali mu patrocínium. Po ich odchode zostal v správe mesta, ktoré ho používalo na rôzne účely.

Rozhodnutím panovníka Leopolda I. z roku 1661 kostol s kláštorom pripadli františkánskej reholi. Pre odpor mestskej rady si ho prevzali až o 10 rokov neskôr, keď do mesta prišli Habsburské vojská. Františkánsky kláštor nebol oproti iným kláštorom zrušený nariadeniami cisára Jozefa II. z roku 1787, bratia nesmeli nosiť typické hnedé habity, ale museli nosiť čierne, preto ich začali prezývať „čierni františkáni“.


V rokoch 1708 až 1718 prebehla rozsiahlejšia rekonštrukcia kostola a kláštora. Kostol bol daný pod patrocínium svätého Jozefa. Kostol postupne prechádzal rôznymi úpravami, v roku 1870 ho zasiahol ničivý požiar, ktorý zničil celý interiér kostola vrátane bohato zdobeného hlavného oltára. V roku 1888 ho postihol ďalší požiar.

V roku 1990 sa bratia františkáni sa vrátili do svojho kláštora a kostola o ktorý prišli v „Akcii K“, ktorá sa svojou brutalitou do dejín zapísala ako „Barbarská noc“. Táto akcia pripravila všetky rehoľné spoločenstvá o ich kostoly a kláštory. To isté sa stalo Františkánskemu kláštoru v Prešove. Kostol ale zostal v majetku katolíckej cirkvi.


Kalvária Prešov - komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“


Dóm sv. Mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


Pravoslávny chrám sv. Alexandra Nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png