top of page
franstiškánsky kostol prešov

franstiškánsky kostol prešov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.františkánsky kostol prešov - barokový rímskokatolícky kostol s dvojvežovým priečelím zo 14. storočia, spojený na severnej strane s kláštorom. V súčasnosti to je jediný dvojvežový františkánsky kostol na Slovensku.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

259 mnm

prešov

+421 948 896 543

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sa nachádza na najstaršej ulici v Prešove Slovenskej ulici, na Františkánskom námestí. 100 metrov južne od kostola nájdeme aj vhodné parkovanie. Hneď pri kostole stojí Františkánska bašta z ktorej je pekný výhľad na mesto.


trochu z histórie


v 11. storočí stál na mieste dnešného Františkánskeho kostola slovenský rímskokatolícky gotický chrám Svätej Trojice. Koncom 14. storočia karmelitáni na jeho mieste postavili nový kostol a ponechali mu patrocínium. Po ich odchode zostal v správe mesta, ktoré ho používalo na rôzne účely.


rozhodnutím panovníka Leopolda I. z roku 1661 kostol s kláštorom pripadli františkánskej reholi. Pre odpor mestskej rady si ho prevzali až o 10 rokov neskôr, keď do mesta prišli Habsburské vojská. Františkánsky kláštor nebol oproti iným kláštorom zrušený nariadeniami cisára Jozefa II. z roku 1787, bratia nesmeli nosiť typické hnedé habity, ale museli nosiť čierne, preto ich začali prezývať „čierni františkáni“.


v rokoch 1708 až 1718 prebehla rozsiahlejšia rekonštrukcia kostola a kláštora. Kostol bol daný pod patrocínium svätého Jozefa. Kostol postupne prechádzal rôznymi úpravami, v roku 1870 ho zasiahol ničivý požiar, ktorý zničil celý interiér kostola vrátane bohato zdobeného hlavného oltára. V roku 1888 ho postihol ďalší požiar.


v roku 1990 sa bratia františkáni sa vrátili do svojho kláštora a kostola o ktorý prišli v „Akcii K“, ktorá sa svojou brutalitou do dejín zapísala ako „Barbarská noc“. Táto akcia pripravila všetky rehoľné spoločenstvá o ich kostoly a kláštory. To isté sa stalo Františkánskemu kláštoru v Prešove. Kostol ale zostal v majetku katolíckej cirkvi.


kalvária prešov - komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“


dóm sv. mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


pravoslávny chrám sv. alexandra nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page