top of page
hrad zborov

hrad zborov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.hrad zborov - aj po takmer troch storočiach od zániku, bývalá renesančná pevnosť nad riečkou Kamenec, dokazuje svojimi zachovalými a pevnými múrmi vynikajúcu prácu vtedajších staviteľov. Z vrcholu majestátneho hradu, ktorý pôsobí veľmi zachovalo, je unikátny výhľad. Nazývajú ho aj Makovica, podľa jedného z majiteľov šľachtica Maka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

456 mnm

-

+421 905 700 960

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné.sprievodca


trasa na hrad Zborov


nad rovnomennou obcou Zborov sa vypína históriou opradená zrúcanina, ktorá ponúka nielen krásne výhľady. Na hrad sa dostanete po chodníku, ktorý vedie z ulice Podhradie. Auto môžete zaparkovať na konci ulice pri riečke Kamenec a pokračovať lúkou do kopca po chodníku.


z rozsiahleho stredovekého, neskôr renesančného hradu sa zachovali iba múry, strieľne, otvory okien a dverí. Na niektorých múroch je možné nájsť renesančnú omietku s jednoduchou grafitovou ornamentikou.


tajomnú atmosféru Makovického hradu strážia už iba stáročné duby, ktoré boli spolu s hradom v roku 1926 vyhlásené za chránenú oblasť.


história


hrad postavili pravdepodobne v 13.storočí na ochranu. Tak ako väčšina hradov, aj hrad Zborov, prechádzal z rúk do rúk rôznych majiteľov. Cudarovci, Rozgonyiovci, Tárczayovci, a mnoho ďalších. Szerédyovci venovali mimoriadnu pozornosť obranyschopnosti hradu. Z hradu urobil Szerédy vrcholne renesančnú pevnosť. Pribudli nové priestory i miestnosti, palác a vysoký hradný múr. Szeredy zomrel v roku 1557. Jeho manželka Helena ho dala pochovať do samostatnej krypty kostola sv. Egídia v Bardejove. Po veľmi krátkom čase vymrel Szeredyovský rod po meči. Jeho syn Gašpar zomrel v roku 1566 na srdcovú príhodu na ceste smerom k Bardejovu. Na mieste kde zomrel stojí teraz pomník.


v roku 1601 hrad a celé panstvo prešlo do rúk bojovníka Žigmunda Rákocziho. František I. zomiera ako 31-ročný. Zanecháva štvorročnú Júliu a štvormesačného Františka II. Mladá vdova sa zakrátko znova vydala a hrad sa tak dostal do rúk Imrichovi Thökölymu.


thökölyho kurucké povstanie proti Habsburgovi, s ovládnutím takmer celého Slovenska netrvalo dlho. S porážkou jeho spojencov Turkov pri Viedni v septembri roku 1683 znamenal pád kuruckého kráľa a zánik hradu. Hrad sa premenil na ruiny v roku 1914 v boji medzi ruským a rakúsko-uhorským vojskom.


povesť


raz sedmohradské knieža Žigmund Rákóczi objavoval okolie Horného Šariša. Na dôkaz svojej úcty navštívil aj svojho bojového druha Szeredyho na jeho hrade. Ten ho okázalo privítal a ukázal mu hrad so všetkými skvostami. Na počesť návštevy usporiadal veľkú hostinu. Počas bujarej zábavy, kedy víno tieklo potokom, Rákoczi navrhol Szeredymu, že kúpi jeho hrad. Szeredy najprv o tom nechcel ani počuť, neskôr však súhlasil s jednou, podľa neho s nesplniteľnou podmienkou. Rákóczi mu musí priniesť do roka a do dňa 80 000 zlatých dukátov razených v tom istom roku s jeho podobizňou. Rákóczi súhlasil. Po odchode Rákócziho si starý pán žil i naďalej pokojne a vyrozprával ako sa zbavil kniežaťa. Rákóczimu sa však hrad tak zapáčil, že z nesplniteľnej podmienky spravil splniteľnú. Presne o rok sa stretli starí priatelia na mieste, kde teraz stojí pomník. Rákóczi vyložil pred Szeredyho všetky dukáty. Ten ich prepočítal, prekontroloval a s hrôzou zistil, že prišiel o svoj hrad. Vstal, ešte raz sa po ňom obzrel, chytil sa za srdce a padol mŕtvy na zem. Pomník naozaj stojí na mieste, kde zomrel Szeredy.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:09:36

bottom of page