top of page
lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

šariš - hrad zborov

icon_STARS 5.0.png
.hrad zborov
.hrad zborov

press to zoom
.hrad zborov
.hrad zborov

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

456 mnm

-

+421 905 700 960

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.20.00.07
šariš - hrad zborov
.hrad zborov

.hrad zborov - aj po takmer troch storočiach od zániku, bývalá renesančná pevnosť nad riečkou Kamenec, dokazuje svojimi zachovalými a pevnými múrmi vynikajúcu prácu vtedajších staviteľov. Z vrcholu majestátneho hradu, ktorý pôsobí veľmi zachovalo, je unikátny výhľad. Nazývajú ho aj Makovica, podľa jedného z majiteľov šľachtica Maka.

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


trasa na hrad Zborov


nad rovnomennou obcou Zborov sa vypína históriou opradená zrúcanina, ktorá ponúka nielen krásne výhľady. Na hrad sa dostanete po chodníku, ktorý vedie z ulice Podhradie. Auto môžete zaparkovať na konci ulice pri riečke Kamenec a pokračovať lúkou do kopca po chodníku.


z rozsiahleho stredovekého, neskôr renesančného hradu sa zachovali iba múry, strieľne, otvory okien a dverí. Na niektorých múroch je možné nájsť renesančnú omietku s jednoduchou grafitovou ornamentikou.


tajomnú atmosféru Makovického hradu strážia už iba stáročné duby, ktoré boli spolu s hradom v roku 1926 vyhlásené za chránenú oblasť.


história


hrad postavili pravdepodobne v 13.storočí na ochranu. Tak ako väčšina hradov, aj hrad Zborov, prechádzal z rúk do rúk rôznych majiteľov. Cudarovci, Rozgonyiovci, Tárczayovci, a mnoho ďalších. Szerédyovci venovali mimoriadnu pozornosť obranyschopnosti hradu. Z hradu urobil Szerédy vrcholne renesančnú pevnosť. Pribudli nové priestory i miestnosti, palác a vysoký hradný múr. Szeredy zomrel v roku 1557. Jeho manželka Helena ho dala pochovať do samostatnej krypty kostola sv. Egídia v Bardejove. Po veľmi krátkom čase vymrel Szeredyovský rod po meči. Jeho syn Gašpar zomrel v roku 1566 na srdcovú príhodu na ceste smerom k Bardejovu. Na mieste kde zomrel stojí teraz pomník.


v roku 1601 hrad a celé panstvo prešlo do rúk bojovníka Žigmunda Rákocziho. František I. zomiera ako 31-ročný. Zanecháva štvorročnú Júliu a štvormesačného Františka II. Mladá vdova sa zakrátko znova vydala a hrad sa tak dostal do rúk Imrichovi Thökölymu.


thökölyho kurucké povstanie proti Habsburgovi, s ovládnutím takmer celého Slovenska netrvalo dlho. S porážkou jeho spojencov Turkov pri Viedni v septembri roku 1683 znamenal pád kuruckého kráľa a zánik hradu. Hrad sa premenil na ruiny v roku 1914 v boji medzi ruským a rakúsko-uhorským vojskom.


povesť


raz sedmohradské knieža Žigmund Rákóczi objavoval okolie Horného Šariša. Na dôkaz svojej úcty navštívil aj svojho bojového druha Szeredyho na jeho hrade. Ten ho okázalo privítal a ukázal mu hrad so všetkými skvostami. Na počesť návštevy usporiadal veľkú hostinu. Počas bujarej zábavy, kedy víno tieklo potokom, Rákoczi navrhol Szeredymu, že kúpi jeho hrad. Szeredy najprv o tom nechcel ani počuť, neskôr však súhlasil s jednou, podľa neho s nesplniteľnou podmienkou. Rákóczi mu musí priniesť do roka a do dňa 80 000 zlatých dukátov razených v tom istom roku s jeho podobizňou. Rákóczi súhlasil. Po odchode Rákócziho si starý pán žil i naďalej pokojne a vyrozprával ako sa zbavil kniežaťa. Rákóczimu sa však hrad tak zapáčil, že z nesplniteľnej podmienky spravil splniteľnú. Presne o rok sa stretli starí priatelia na mieste, kde teraz stojí pomník. Rákóczi vyložil pred Szeredyho všetky dukáty. Ten ich prepočítal, prekontroloval a s hrôzou zistil, že prišiel o svoj hrad. Vstal, ešte raz sa po ňom obzrel, chytil sa za srdce a padol mŕtvy na zem. Pomník naozaj stojí na mieste, kde zomrel Szeredy.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:07:37

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page