lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - KALVÁRIA PREŠOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kalvária Prešov
Kalvária Prešov

Kalvária Prešov
Kalvária Prešov

1/1
icon_STARS 5.0.png

KALVÁRIA PREŠOV  je komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

255 mnm

PREŠOV

+421 51 310 01 25

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.02.07
BRATISLAVSKÝ HRAD
Kalvária Prešov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

26. júna 2021, 20:39:47

OTVÁRACIE DOBY

Voľne prístupná verejnosti

POPLATOK ZA VSTUP

Voľne prístupná verejnosti

SPRIEVODCA


Čo všetko môžete na kalvárii a v jej okolí vidieť ?


Kalvária nad mestom Prešov predstavuje barokový komplex s nádherným výhľadom. Okrem kostola a kaplniek patrí ku komplexu prešovskej Kalvárie cintorín a katakomby. Cintorín pôvodne slúžil na pochovávanie donátorov Kalvárie. Všetky kaplnky majú podobný tvar so štítovým priečelím zdobeným ornamentmi a erbom donátora. Trochu odlišná je kaplnka Svätých schodov, ktorú financoval litovský knieža Radziwill z vďačnosti mestu za poskytnutie azylu po nútenom úteku z Poľska. Aj nad jej vchodom je umiestnený jeho erb s darovacím nápisom.


Dóm sv. Mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


Pravoslávny chrám sv. Alexandra Nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


Solivar v Prešove - národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.


Rákociho palác - s elegantnou architektúrou a nádhernou sgrafitovou výzdobou pýcha Hlavnej ulice v Prešove zo 16. storočia.


Ortodoxná synagóga - na Okružnej ulici v Prešove z konca 19. storočia. Jej bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva dochovalo. Funguje aj ako múzeum, je tu stála expozícia Múzea židovskej kultúry.


Trochu z histórie


Iniciatíva na založenie Kalvárie vzišla z radov jezuitov. Stavbu kalvárie realizovali z prostriedkov mesta a darcov spomedzi mešťanov a okolitej šľachty. Celý komplex Kalvárie, ktorej stavba začala v roku 1720, bol dokončený až v r. 1893.


Pár tipov pre turistov v okolí


Solivar - zrúcanina hradu 11 km východne od kalvárie, juhovýchodne od dediny Ruská Nová Ves v Slanských vrchoch na vrchu Zámek. Hrad dal postaviť Juraj Bokša v posledných rokoch 13. storočia.


Kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


Pamiatka UNESCO Šarišský hrad - zrúcanina 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png