top of page
kalvária prešov

kalvária prešov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kalvária prešov - je komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

255 mnm

prešov

+421 51 310 01 25

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné.sprievodca


čo všetko môžete na kalvárii a v jej okolí vidieť ?


kalvária nad mestom Prešov predstavuje barokový komplex s nádherným výhľadom. Okrem kostola a kaplniek patrí ku komplexu prešovskej Kalvárie cintorín a katakomby. Cintorín pôvodne slúžil na pochovávanie donátorov Kalvárie. Všetky kaplnky majú podobný tvar so štítovým priečelím zdobeným ornamentmi a erbom donátora. Trochu odlišná je kaplnka Svätých schodov, ktorú financoval litovský knieža Radziwill z vďačnosti mestu za poskytnutie azylu po nútenom úteku z Poľska. Aj nad jej vchodom je umiestnený jeho erb s darovacím nápisom.


dóm sv. mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


pravoslávny chrám sv. alexandra nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


solivar v prešove - národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.


rákociho palác - s elegantnou architektúrou a nádhernou sgrafitovou výzdobou pýcha Hlavnej ulice v Prešove zo 16. storočia.


ortodoxná synagóga - na Okružnej ulici v Prešove z konca 19. storočia. Jej bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva dochovalo. Funguje aj ako múzeum, je tu stála expozícia Múzea židovskej kultúry.


trochu z histórie


iniciatíva na založenie Kalvárie vzišla z radov jezuitov. Stavbu kalvárie realizovali z prostriedkov mesta a darcov spomedzi mešťanov a okolitej šľachty. Celý komplex Kalvárie, ktorej stavba začala v roku 1720, bol dokončený až v r. 1893.


pár tipov pre turistov v okolí


solivar - zrúcanina hradu 11 km východne od kalvárie, juhovýchodne od dediny Ruská Nová Ves v Slanských vrchoch na vrchu Zámek. Hrad dal postaviť Juraj Bokša v posledných rokoch 13. storočia.


kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


šarišský hrad - zrúcanina 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page