lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

šariš - kalvária prešov

icon_STARS 5.0.png
.kalvária prešov
.kalvária prešov

press to zoom
.kalvária prešov
.kalvária prešov

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

255 mnm

prešov

+421 51 310 01 25

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.20.02.07
šariš - kalvária prešov
.kalvária prešov

.kalvária prešov - je komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


čo všetko môžete na kalvárii a v jej okolí vidieť ?


kalvária nad mestom Prešov predstavuje barokový komplex s nádherným výhľadom. Okrem kostola a kaplniek patrí ku komplexu prešovskej Kalvárie cintorín a katakomby. Cintorín pôvodne slúžil na pochovávanie donátorov Kalvárie. Všetky kaplnky majú podobný tvar so štítovým priečelím zdobeným ornamentmi a erbom donátora. Trochu odlišná je kaplnka Svätých schodov, ktorú financoval litovský knieža Radziwill z vďačnosti mestu za poskytnutie azylu po nútenom úteku z Poľska. Aj nad jej vchodom je umiestnený jeho erb s darovacím nápisom.


dóm sv. mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


pravoslávny chrám sv. alexandra nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


solivar v prešove - národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.


rákociho palác - s elegantnou architektúrou a nádhernou sgrafitovou výzdobou pýcha Hlavnej ulice v Prešove zo 16. storočia.


ortodoxná synagóga - na Okružnej ulici v Prešove z konca 19. storočia. Jej bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva dochovalo. Funguje aj ako múzeum, je tu stála expozícia Múzea židovskej kultúry.


trochu z histórie


iniciatíva na založenie Kalvárie vzišla z radov jezuitov. Stavbu kalvárie realizovali z prostriedkov mesta a darcov spomedzi mešťanov a okolitej šľachty. Celý komplex Kalvárie, ktorej stavba začala v roku 1720, bol dokončený až v r. 1893.


pár tipov pre turistov v okolí


solivar - zrúcanina hradu 11 km východne od kalvárie, juhovýchodne od dediny Ruská Nová Ves v Slanských vrchoch na vrchu Zámek. Hrad dal postaviť Juraj Bokša v posledných rokoch 13. storočia.


kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


šarišský hrad - zrúcanina 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:05:32

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór