top of page
kaštieľ šarišské michaľany

kaštieľ šarišské michaľany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kaštieľ šarišské michaľany - významná historická pamiatka, prízemná budova so 4 nárožnými baštami. Na mieste kaštieľa v Šarišských Michaľanoch stála už v 15. storočí zemianska kúria.  V súčasnosti je kaštieľ sídlom Obecného úradu.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

295 mnm

šarišské michaľany

+421 911 390 874

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Šarišské Michaľany leží na východe Slovenska v okrese Sabinov. Nachádza sa na ľavom brehu rieky Torysa, asi 15 km severozápadne od Prešova. Kaštieľ v Šarišských Michaľanoch sa nachádza v centrálnej časti obce Šarišské Michaľany, na hlavnej cesta z Prešova smerom na Sabinov.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


na mieste kaštieľa stála už v 15. storočí zemianska kúria, ktorá bola v rokoch 1585 až 1642 rodinou grófa Tomáša Szirmaya prebudovaná na renesančný kaštieľ. Súčasťou stavby je baroková kaplnka zasvätená Povýšeniu Svätého Kríža. Kaplnka je pristavená k jeho severozápadnej veži. Nad vchodom je nástenná maľba sv. Floriána, nad ktorou sa nachádza erb rodiny Szirmayovcov a slnečné hodiny. Pri renesančnom kaštieli bol pôvodne park, ktorý v rokoch 1945 až 1949 vyrúbali.


pár tipov pre turistov v okolí


šarišský hrad - patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Centrálna veža „donjon“ umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie od Vysokých Tatier, cez Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobre sú viditeľné aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov Kapušianskeho a Kamenického.


kamenický hrad - je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale, v pohorí Čergov.


jaskyňa zlá diera - v šarišskom nárečí známa ako „Zla džura“. Leží v malebnom pohorí Bachureň pri obci Lipovce, nazývaná aj Lipovecká jaskyňa. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska.


kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


kalvária prešov - komplex 14-ich barokových kaplniek krížovej cesty a kostola sv. Kríža na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti bola po kalvárii v Banskej Štiavnici považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Výstavba začala v prvej polovici 18. storočia. Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela a aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“


hrad zborov - zrúcanina hradu v obci Zborov 10 km severne od kalvárie v Bardejove. Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:06:38

bottom of page