top of page
konkatedrála svätého mikuláša prešov

konkatedrála svätého mikuláša prešov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.konkatedrála svätého mikuláša - je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Je ústrednou dominantou historického jadra Prešova a najstaršou zachovanou stavbou v meste. Kostol, chrám, konkatedrála - zažila vo svojej histórií smutné chvíle. Šesť požiarov a poprava 43 účastníkov tzv. prešovskej vzbury. Aj keď dejiny katedrály nie sú vôbec chudobné na krušné chvíle, jej majestátnosť ukazuje silu v lepší zajtrajšok.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

258 mnm

prešov

+421 908 987 319

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

v rámci bohoslužieb

veža 

pondelok - piatok

sobota

nedeľa



10:00 - 21:00

19:00 - 21:00

16:00 - 21:00

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


konkatedrálu sv. Mikuláša nájdete na Hlavnej ulici v centre Prešova. Neďaleko sa nachádza aj chrám sv. Jána Krstiteľa, kde je uložená kópia turínskeho plátna. Ak si chcete pamiatky Prešova vychutnať najlepšie je zaparkovať auto na niektorom platenom parkovisku v blízkosti a poprechádzať sa centrom mesta.


história


v minulosti bol považovaný za jeden z najdokonalejších sieňových kostolov v bývalom Uhorsku. So svojím rozmerom a typom stavby na Slovensku sa radí hneď za levočský Kostol sv. Jakuba a bratislavský Dóm sv. Martina. Jeho pôvod siaha do 13.storočia, kedy na jeho mieste stál pravdepodobne kostol nemeckej osady. Postavená bola v roku 1347, po tom ako kráľovná Alžbeta povolila Prešovčanom lámať kameň na území Šariša na účel výstavby kostola. V tých časoch bola jednoloďová s vyvýšeným polygonálnym presbytériom. Kostol zažil krušné chvíle keď šesťkrát vyhorel. Ako katolícky farský kostol slúžil do roku 1531, keď väčšina mešťanov spolu s kňazmi prijala Lutherovo učenie. Počas nasledujúcich 140 rokov bol evanjelickým chrámom občanov nemeckej národnosti. V roku 1671, keď mesto obsadilo habsburské vojsko, urobili z neho katolícky kostol, počas povstania Imricha Tököliho v r. 1682 – 1686 opäť evanjelický. Posledný krát slúžil ako nemecký evanjelický chrám počas povstania Františka II. Rákociho v r. 1705 – 1711. Odvtedy je rímskokatolíckym farským kostolom. Chrám mal pôvodne 12 gotických oltárov, z ktorých väčšina bola zničená pri požiaroch, alebo pri náboženských bojov počas protihabsburských povstaní. V chráme je možné obdivovať mimoriadne cennú plastiku Ukrižovaného, sošku Krista Trpiteľa z dielne Majstra Pavla z Levoče a plastiku archanjela Gabriela. V roku 2008 bol farský kostol sv. Mikuláša povýšený na konkatedrálu.


práve pri múroch tohto kostola sa na konci 1. svetovej vojny odohrala jedna z najtragickejších udalostí v histórii mesta – poprava 43 účastníkov prešovskej vzbury, pri ktorej slovenskí vojaci odopreli poslušnosť maďarským veliteľom.


zaujímavosť


návšteva veže konkatedrály dá zabrať. Je potrebné zvládnuť 200 schodov. Vo vnútri veže je sprístupnená prehliadka kresieb a fotografií dokumentujúce vzhľad kostola v rôznych obdobiach. Na vyšších poschodiach sú sochy z priečelia Františkánskeho kostola a fragmenty z Kalvárie. Na piatom poschodí možno obdivovať mechanizmus zvonov. Vo veži sa nachádzajú tri veľké zvony - sv. Trojice, sv. Mikuláša, Panny Márie a menší umieračik.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page